Eurovision ile tanışma

Rate this item
(0 votes)

Çocukluk yıllarımda izlediğim bir yarışmanın gelecekte tüm hayatımı etkileyeceği ve şekillendireceği hiç aklıma gelmezdi...ama oldu.

1975 yılında TRT ekranlarında bir yarışma programı vardı . Şarkılara kendimi o kadar kaptırmıştım ki, tüm şarkıları ezberlemiştim. Sonradan öğrendim ki bu şarkılar bir yarışma için ekranlardaydı...

 

Yarışmanin adı da EUROVISION Şarkı Yarışması

 

Ilk sevdiğim Eurovision şarkısı , üç eğlenceli kızın söyleyip dans ettiği "Delisin " şarkısıydı.
Üç kız dan oluşan cici kızlar grubu; tüm Türkiye gibi benimde kalbimi çalmıstı.

 

Işte bu şarkıyla başlayan heyecan, bende eurovision aşkını da başlatmış oldu.. ve bu aşk,
o günden aldı benı... bu günlere getirdi.

 

1975 Senesinde ilk kez katıldığımız bu yarışmanın Türkiye finalinde, CICI KIZLAR grubu' nun söyledigi "Delisin'' adli şarkı ile Semiha YANKI nin seslendirdigi "Seninle bir dakika " adli sarkı ayni puanla birinci olmus; Ancak kura çekimine gidildiğinde kaybeden Cici Kizlar' olmuştu.

 

Türkiye'de günlerce bu konu konuşulmuştu .. TRT televizyonunda O kadar çok şey anlatıldı ki ! olay artık milli davamızdı.

 

Beklenen gün geldiğinde tüm Türkiye bu olaya kilitlenmişti.. Alacağımız dereceyi ve puanları merak ediyorduk.

 

Ancak o gece alınan sonunculuk ve yarışma gecesi ailemin yasadığı üzüntü beni o kadar derinden etkileyip sarsmıştı ki! çocuk aklımla o gece karar vermiştim.
Büyüyünce şarkıcı olacak ve bu yarışmada ülkemi temsil ederek ülkeme birincilik kazandıracaktım.

 

Işte o gün, daha sonralari DREAM ( rüyam yada hayalim) olacak bu yarışma ile bütünleşmiştim.

 

"Eurovision SONG Contest." - O yiıdan sonra her yıl bu yarışmayi izler oldum. O kadar çok takip ettim ki bir anda kendimi bu yarışmanın odağında buldum.

 

Senelerce bu yarışmayi izledim ve Eurovision şarkı yarışması konusunda bilgiler toplayarak koleksiyona basladım. Gücüm yettiğince basından malzeme biriktiriyor, videolara kayıt ediyordum.

 

Evde kendi kendime yarışmalar yapıyor. Bazen tombala oyunuyla bazen de zarlarla ülkelere puanlar veriyordum. Nedense yaptığım her Eurovision oyununda da Türkiye ye kazandırıyordum. 

 

Kazanan bu yarışmalarda Türkiye nin solisti de hep ben oluyordum.

 

Ülkemi temsil etme ve başarı kazanılmasında kendimi o kadar şartlandırmıstım ki;

 

Geleceğimi planlarken bile Türkiye ye nasıl hizmet edebilirim? Bunu nasıl başarabilirim diye düşündüm ve sonunda başardım.

 

Ülkem adına çok önemli projelerde yer aldim. Başarılıydım da. Bu başarım bana her kapıyı açtı. Tanışmak istediğim, ulaşmak istediğim kişilere hemen ulaşmamı sağladi.

 

Artık hayalini kurdugum seyleri yapıyordum. Neredeyse sadece istemem yetiyordu.

 

Eurovision için şarkıcı olamamıştım ama ...

 

aliukrayna

 

2003 yılında Türkiye nin Eurovision birinciliğinde Sertab Erener ve ekibine büyük yardımlarda bulunacaktım.

 

Eurovision hayalim ve bu doğrultuda çalışmalarımla Türkiye'de birçok şeye ismim " ilk adımı atan/attıran kişi " olarak yazıldı.

 

Yarışmaya 14 yıl üst üste kesintisiz giden (1996--) ilk ve tek kişi oldum.

Özgün Günyar

Bir sanatçı - Arkeolog... Havacılık, Sanat Tarihi, Kültür ve Bilim faliyetleri ve Çok Uluslu yarışmalar ilgisini çekmektedir. 1997 yılından beri takip ettiği Eurovision Şarkı Yarışması'nı bir ruh; sanat ve kültürün bir araya geldiği bir sinerji olarak yorumluyor. Bu yarışmanın felsefesini ve heyecanını seviyor... EurovisionDream - INFE Turkey'in ilk gününden beri bir parçası...

Website: www.facebook.com/ozgungunyar

Log in or create an account