Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/templates/gk_game/lib/framework/helper.layout.php on line 199

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/includes/application.php on line 536

OGAE Türkiye Eurovision Klubünün kuruluşu

Rate this item
(0 votes)

Eurovision sarkı yarışması ile o kadar özdeşlemiş o kadar fanatik olmuştum ki!
Artık Eurovision benim için herşeydi. Hayallerim, hobim.... hedefim.

TRT ekranlarından 1996 Eurovision Türkiye finali elemelerini izlerken; Yarışmada ki bestecilerden bir tanesi kendini tanıtıyordu.!!!

 

- Seçtiği kelimeler ve kurdugu cümleler o kadar çok beni anlatıyordu ki. O arkadaşa takılıp kaldım. Bu genç besteci Eurovision ile ilgili olarak o kadar ilginç seyler anlatti ki; sanki bendim konuşan. O da benim gibi yıllardır Eurovisionu izlemiş, adeta Eurovision şarkılarını ve bestecilerini ezberlemişti.

 

O gece yarışmayı neredeyse unuttum. Aklım bu arkadaştaydı. Aynı heyecanı paylaşıyorduk.
Oysa, ben yıllarca kendimi yalnız hissetmiştim. Benim gibi biri daha olacağı hiç aklıma gelmemişti. Çok mutluydum.

 

alidurgut07 May

 

O sene finali bu genç bestecinin kazanması icin dua ettim. Sanki bendim yarışan! Ne yazik ki kazanamamıştı. Ertesi günü ilk işim TRT yi aramak oldu. TRT den bu genç besteciyi nasıl bulabileciğimi sordum. Kontak kurmam gereken kişinin Bülend Özveren olduğunu söylediler. Hemen Bulend Özveren' in o zamanlar Istanbul Levent te olan iş yerini arayarak kendimi tanıttım. Bir gun sonra da Bülend Özveren'i ziyaret ettim.
Yarım saat diye gitmiştim ama konu Eurovision olunca bir saat ten fazla konuşmuştuk.

 

Bülend Özveren beni sevmiş, kendi hobisiyle ilgili birini görmekten ve tanışmaktan memnun kalmıştı.

 

" Bülend Özveren e Eurovision finalini bir gün o salonda canli izlemek isterdim. En büyük hayalimdir. Eğer 1996 da Norvec e gelirsem, bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? " diye sordum. " -Elbette sen karar ver gerisini bana bırak " demişti! öyle de yaptım.

 

Görüşme esnasında Eurovision Türkiye finalinde gördüğüm genc bestecinin telefonunu da almıştim. Adı SAVAŞ SAVAŞAN........Izmir de yaşıyordu.

 

Bülend Özveren den ayrıldıktan sonra hemen bu arkadaşı aradım. Telefona çıkan annesiydi. Telefonu Savaş'a uzatırken yiılarca görmediğim bir dostumu bulmuş gibi coşkuluydum.

 

Savaş Savaşan la randevulaşmış, uçağa bindigim gibi soluğu Izmir de almıştım..Savaş 'la iki saat için bulumuştuk ama o kadar iyi anlasıyorduk ki; neredeyse tüm gün Eurovision konuştuk.Tekrar buluşmak üzere de ayrıldık.. Kendim gibi birini bulmaktan müthiş mutluydum.
...................................

 

Norveç' e gitmek için tüm hazırlığımı bitirdim ve Bülend beyi arayarak geleceğim günü bildirdim.

 

15 mayis 1996 çarsamba

 

Frankfurt üzerinden Norveç - OSLO' ya uçtum.

 

Her şey rüya gibiydi benim için, olanlara ve yaşadıklarıma inanamıyordum.
Sonradan öğrendim ki inanamayan tek ben değildim. Eurovision için Türkiye den Norveç e gelebileceğime OSLO da bulunan Türk delegasyonu da inanamamış, şaşkınlıkla benim gelmemi bekliyorlardı.

 

Türk delegasyonu beni cok sıcak karşıladı. Adeta evlat muamelesi yaptılar.
Başta delegasyon başkanı Bülent OSMA olmak üzere, Buled Özveren benimle çok ilgilendi.

 

Yasak ve tehlikeli olmasına rağmen Bulent Osma akreditasyon kartını bile bana vermişti.
Bu kart eşliğinde Bülent Ozveren bana girebileceğim ve görebilecegim tüm ayrıntıları göstermişti. Etrafı izlerken adeta beynime kayit eder gibiydim. Şaşkınlık ve heyecanla her detayi izledim.

ve.........
Eurovision fanları yada diger adıyla OGAE Eurovision klupleri.......

 

Bir salonda insanlar vardi epey kalabalık- yanlarına gittim..etrafi izler gibi yaparak onlara kulak misafiri oldum.

 

Beni farkettiler ve aralarina davet ettiler !! Ispanyoldular. Bana kendilerini Eurovisionun takipcileri olarak tanıttılar. Şaşırmıştım... Turkiye'de tanıştığım Savaş Savaşan benzeri insanlardı bunlar. Onlar da Eurovisionu hobi edinmişlerdi. Orada ve sonrasında ve öncesinde lobi calışmaları yaparak eurovisionda ülkelerine avantaj yaratmaya calışıyorlardı.
Bana yaptıkları işleri ve detaylarini anlattılar. Çok heyecanlanmıştım..... hemen ilgilendim.

 

Bu duyduklarımı TRT ile paylaştım. Bülend Özveren ve Bülent Osma' ya Türkiye adına bu işleri yapacağımı söyledim.
Ispanyollar gibi kalabalik degildim ama olsun, Savaş Savaşan vardı tanıdığım. Sosyal çevrem ve imkanlarim genişti. Gazete ilani verir çevre kurardim. Ispanya da olduğuna göre Türkiye de de böyle arkadaşlar olabilirdi.

 

Norvec te bulunan TRT ekibi benim bu işle ilgilenmemi sevmişti. Bülend OZVEREN, Bülent OSMA ve orada bulunan diğerleri beni destekleyerek . Yardım sözü verdiler..


Hemen ispanyol OGAE grubuyla görüştüm ve fikirlerini aldim. OGAE TURKEY i kuracağımı anlattım. Sevindiler.! ve ne yapacağım konusunda- irtibat kuracağim yerler için kontaklar verdiler...

 

Artık süreç baslamıştı.
OGAE TURKEY Eurovision klübü kuruluyordu.

 

Nedir O G A E ?

Organisation general des amateurs de l' EUROVİSİON.

Kısa adıyla OGAE, dünyanın en büyük ‘Eurovision Şarkı Yarışması Fan Kulübü’dür.

 

Amacı Eurovision hayranlarını biraraya getirmek, bilgi paylaşmak ve Eurovision Şarkı Yarışması’na olan ilgiyi artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektir.

 

OGAE, ilk olarak 1984 yılında Finlandiya’da faaliyet göstermeye başladı. Önce İskandinav ülkelerine, daha sonraki yıllarda da avrupa’nın diğer ülkelerine yayıldı. Yaklaşık 40 ülkede ortalama dört binin üzeride Eurovision fanının bir araya geldiği tahmin edilmektedir.

 

OGAE klüplerinin en önemli amacı, ülkeler arası koordinasyon kurup Eurovision konusunda haberleşmeyi sağlamaktır. Bu şekilde tüm üyeler Eurovision ile ilgili merak ettikleri herşeyi en doğru ve en güvenilir kaynaklardan öğrenebilirler.

 

Bu haberler yılda beş kez basılan EUROSONGNEWS dergisi sayesinde tüm üyelere eriştirilir. Bunun yanısıra her kulüp kendi ülkesinin promosyonunu yaparak ülkesinin yarışmadaki başarısına katkıda bulunmak için çalışır.

 

Ayrıca ülkelerinin kendi pop müziklerini tanıtmak amacıyla da çalışma yaparlar, bu çerçevede OGAE Song Contest; OGAE Second Chance ve OGAE Video Contest gibi yarışmalar düzenlerler.

 

Böylece Eurovision’a gönül vermiş yüzlerce kişinin uluslararası düzeyde dostluklar kurması ve bu ilgiyi karşılıklı olarak paylaşması sağlanmaktadır.

 

OGAE Türkiye Eurovision Kulübü' de 1996 yılında bu amaçlarla faaliyete başladı. İnternetin yada teknolojinin gelişimiyle kısa sürede büyüdü ve Eurovision fanlarını bir araya getirdi.

 

Klüp başkanları...

 

Ali Durgut (1996-1998)

Alp Tuncacı (1998-2002)

Aykut Berber (2002-2004)

Umut Certel (2004-2005)

Olcay Tanberken (2005-2006)

Tolga Irkan (2006- )

 

Hepsi birbirinden değerli bu arkadaşlar, Klüp çatısı altında Türkiye'nin tanıtımı için gönüllü olarak çalışıyor. Türk sanatçılarının başarısına yardımcı oluyorlar.

Özgün Günyar

Bir sanatçı - Arkeolog... Havacılık, Sanat Tarihi, Kültür ve Bilim faliyetleri ve Çok Uluslu yarışmalar ilgisini çekmektedir. 1997 yılından beri takip ettiği Eurovision Şarkı Yarışması'nı bir ruh; sanat ve kültürün bir araya geldiği bir sinerji olarak yorumluyor. Bu yarışmanın felsefesini ve heyecanını seviyor... EurovisionDream - INFE Turkey'in ilk gününden beri bir parçası...

Website: www.facebook.com/ozgungunyar

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Log in or create an account