Haktan BAŞ

Haktan BAŞ

Web site URL:

RTP Ev Sahibi Şehir Hakkında Açık Görüşlü Olduğunu Söyledi

Bildiğiniz gibi daha önceden Lizbon ev sahibi şehir olarak açıklanmıştı. As you know previously Lisbon was announced as host city for Eurovision 2018.

Ama aradan biraz zaman geçtikten sonra ev sahibi kanal RTP'nin başkanı Gonçalo Reis, ev sahibi şehir ve arena hakkında açık görüşlü olduklarını, en iyi kararı vermek için her türlü detaya bakacaklarını söyledi. But after some time, host channel RTP revealed that they are open-minded about venue and city choice. Head of Portuguese channel Gonçalo Reis said that they will be looking all details about venues and trying to give the best choice.

Ancak, Lizbon'un ev sahibi şehir olarak açıklanmasının ardından, diğer şehirler Guimarães, Faro ve Santa Maria da Feira'da Eurovision'la ilgilendiklerini söylemişlerdi.

Santa Maria da Feira şehri ev sahipliği için yeterli özelliklere sahip olduklarını söyleseler de yeterli kapasitede bir arenaları ve hava alanları bulunmuyor. En yakın hava alanı Porto'da bulunmakta.

Santa Maria da Feira bu sorunları yaşayan tek şehir değil. Lizbon dışındaki diğer şehirler de bu özelliklere sahip değil

Eurovision'un tarihini, ev sahibi şehir ve arena açıklandıktan sonra öğrenme ihtimalimiz de yüksek.

RTP Said They're Open-Minded About Host City

As you know , previously Lisbon was announced as host city for Eurovision 2018.

But after some time, host channel RTP revealed that they are open-minded about venue and city choice. Head of Portuguese channel Gonçalo Reis said that they will be looking to all details about venues and trying to give the best choice.

However, after Lisbon’s announcement, the other cities Guimarães, Faro and Santa Maria da Feira showed their interests about hosting Eurovision.

For example the city of Santa Maria da Feira said that they have all facilities to host the contest. Despite their words, they don’t have any arena with enough capacity. Furthermore, also the nearest airport is located in Porto.

Santa Maria da Feira is not the only one to have these kind of difficulties. The other cities that interested with hosting also don’t have enough facilities.

Dates of the contest are yet to announce. We will probably know the dates after venue and the city announced.

Special Interview With Sertab Erener

24 May 2003 …
People in Turkey came together and they were celebrating the victory in Eurovision which came with Sertab Erener and her song “Everyway That I Can”.

We were having an amazing night that we dreamed for so long but no one expected though. After all the bad results we got since our participation, finally we won the Eurovision. After an exciting and unpredictable voting, Turkey was at the top of the scoreboard. This was the moment that we all felt like our heart ripped out. People who watched the Eurovision in 2003 witnessed an incredible victory.

There is a person who created and found idea of the Turkish Eurovision club, brought all musicians and fans together, Ali Durgut. He experienced all these memory and excitement with Sertab Erener in Riga.

Durgut dedicated his life to Eurovision and finally, his dreams came true with Sertab Erener.

As you know, this week we celebrated the 14th year anniversary of this incredible victory. Our founder Ali Durgut, met with Sertab Erener and talked about 2003.

In this article we’ve compiled this special interview for you.

“Sertab Erener was so elegant, beautiful and modest as always.” says Ali Durgut.

Sertab, emphesized the importance of Eurovision and she thought Turkey should return the contest and share the music with other countries. She said she will be happy to see Turkey’s return and added Eurovision is beautiful contest for everyone.

Erener; also talked about this years’ winner Portuguese singer Salvador Sobral and his song “Amar Pelos Dois”. She said she like the song and thought that the song was beautifully composed.

In case Turkey’s return to the contest, she said she would be happy to support the singers from Turkey. Also she revealed that she doesn’t want to participate Eurovision again because she thinks “quitting on the top” is the best way.

In this special metting, Ali Durgut gave a plaquet to Sertab Erener as a symbol of the love of Turkish people. Also she said that she still keeps the Eurovision trophy.

You know, winning Eurovision is a dream for so many singers and countries.

Everyone in our club named EurovisionDream is thankful to Sertab Erener who gave this honour and dream to us.

She has lots of fans not only in Turkey but also in the other countries. Finally, she sent a message to her fans. She announced she will be touring Europe soon and sent kisses to all who supports her.

You can find the photos below:

1a

2a

3a

4a

5a

Sertab Erener'le Özel Röportaj

24 Mayıs 2003 ...

Tüm Türkiye tek yürek olmuş; Sertab Erener'le gelen Eurovision zaferini kutluyor.

O gün hiç kimsenin beklemediği ama, hayalini senelerce yaşadığı bir gece yaşadık. Senelerdir aldığımız kötü sonuçların ardından Eurovision 'da birinci oluyorduk... Unutulmaz bir puanlama sonrası sıralamanın en tepesine yerleşen ülkenin adı Türkiye'ydi . Yüreklerimizin yerinden çıkacak gibi olduğu anlardı o anlar! O günü yaşayanlar unutulmaz bir tarihe tanıklık etmişler, bu gururu yaşamışlardı.

Türkiye'de Eurovision kulübü fikrini yaratan ve kuran, tüm fanları, müzisyenleri bu konuda bir araya getiren biri vardı ki bu hatırayı Riga'da Sertab Erener'in hemen yanında yaşadı. "Ali Durgut"

Durgut , hayatını Eurovision'a adamış bir Eurovision takipçisiydi. Sonunda rüyası Sertab Erener’le gerçekleşiyordu.

Bildiğiniz üzere geçen gün,  bu muhteşem zaferin 14.yılını kutladık. Kulübümüzün kurucusu Ali Durgut, Sertab Erener'le bir araya gelerek, 14 yıl önceki anılarını yeniden konuştu.

Biz de bu haberimizde sizler için bu özel konuşmayı derledik.

"Sertab Erener yine çok zarif, yine çok güzel ve yine çok mütevaziydi " diyor Ali Durgut.

Sertab, "Eurovision'da yarışmamızın ve müziğimizi tüm ülkelerle paylaşmamızın önemini vurguluyor. Türkiye'nin Eurovision'a dönüşünü görmek istediğini, Eurovision'un güzel bir yarışma olduğunu ve ülkemiz adına devamının gelmesi gerektiğini söylüyor.

Erener; bu senenin birincisi, Portekiz adına yarışan Salvador Sobral'ın şarkısı "Amar Pelos Dois" hakkındaki düşüncelerini de paylaştı. Şarkıyı beğendiğini söyleyen ünlü şarkıcı, şarkının çok güzel olduğunu düşünüyor.

Türkiye'nin yarışmaya dönmesi durumunda katılacak sanatçılara destek verebileceğini ve bunu yapmaktan mutluluk duyacağını belirten Erener, Eurovision'a tekrar katılmak gibi bir düşüncesinin olmadığını, "zirvede bırakmanın en iyisi olduğunu " dile getiriyor.

Bu özel buluşmada Ali Durgut, Türkiye halkının vefa ve sevgisinin sembolü olarak Sertab Erener'e Eurovision kulübünün teşekkür plaketini takdim etti. Plaketten söz açılmışken Sertab'a yarışmada sembolik ödül olarak verilen kristal ağacı sordu. Ödül hala önemli bir hatıra olarak saklanıyormuş.

Biliyorsunuz Eurovision' u kazanmak dünyada birçok sanatçının, (ülkelerin) rüyasıdır ( Dream ) .

Bu rüyadan yola çıkarak EurovisionDream adını verdiğimiz Eurovision Türkiye kulübü, "dream" i bize yaşatan Sertab ERENER 'e minnettardır.

Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok köşesinde hayranları olan Sertab Erener, son olarak hayranlarına bir mesaj yolluyor. Yakında Avrupa turnesi olduğunu duyuran Sertab Erener, kendisini destekleyen herkese selamlarını iletti.

Haberimizin fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz:

1a

2a

3a

4a

5a

Bu RSS beslemesine abone ol