Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/templates/gk_game/lib/framework/helper.layout.php on line 199

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/includes/application.php on line 536
Buğra NALCI

Buğra NALCI

Writer , photographer, amateur musician and Editor in-Chief of EurovisionDream/Infe Turkey. I love soccer and musical events in my spare time also i can speak three languages except Turkish. And people calls me as a Signor! I feel better in kitchen especially when i cook pasta !

Website URL: http://instagram.com/iambnofficial

Fransa Ulusal Final Mi Düzenleyecek?

Bu yıl Fransa'yı Eurovision'da "Requiem" şarkısı ile Alma temsil etmiş, saygı duyulacak bir performansla ülkesini skor tablosunun sol tarafında bitirmesini sağlamış ve 12.olmuştu.

Geçen yıl Amir'in büyük fark yaratarak 6.olmasının ardından Alma bu sene hayal kırıklığı yaşadığını belirtmişti. Halk oylamasında 10.en yüksek puanı alan Alma, ne yazık ki jüriler tarafından 19.sıraya koyulmuştu.

2018 içinse, Fransa kanalı France 2 seçim süreci için yeni fikirler tartışmaya başladı. 2018'de ulusal final düzenleyebileceklerini söyleyen kanal yetkilileri, 2016 ve 2017'deki başarılı sonuçların ardından Fransa halkını tekrar gururlandırmak istiyor.

Eğer gerçekleşirse, ulusal finalin adının "Mission Eurovision" olması planlanıyor ve 1 ay süreceği öngörülüyor. Tabiki bu haberlerin şuan için bir gerçeklik payı olup olmadığını bilmiyoruz, neler olacağını zaman gösterecek.

Siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Fransa ulusal final düzenlemeli mi yoksa şarkıcısını görevlendirme yöntemiyle seçmeye devam mı etmeli?

Will We See National Final from France?

This year France was represented by Alma with her song “Requiem”. She managed to make the left hand side of the scoreboard with honourable 12th place.

After last year –Amir made huge difference and he finished 6th– Alma disappointed with it. She got the 10th highest score from viewers but juries put her into 19th place which she didn’t deserve.

For 2018, French channel France 2 is discussing new ideas for their selection process. They said that they could organize a national final. Following the succesful results of 2016 and 2017, they want to take a further step to make French public proud.

The ideal contest named Mission Eurovision, and it could last for 1 month. Of course, these news are not official yet, everything can be still the same.

What do you think about these news? Do you think France should choose the singer internationally or with using national final?

Putin, Eurovision hakkında Konuştu

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin bu hafta Eurovision’la ilgili bir röportaj verdi. Bildiğiniz gibi, Rusya’nın başkenti Moskova 2009 yılındaki Eurovision’a ev sahipliği yapmıştı.

Putin, bu sene Ukrayna tarafından yapılan Eurovision’un çok da etkileyici olmadığını belirtti. Ayrıca, Julia Samoylova’nın durumundan sonra verilen yarışmadan çekilme kararından hiçbir pişmanlığı olmadığını da sözlerine ekledi. Putin’e göre Kiev, bu tarz büyük organizasyonları düzenleyecek kadar iyi değil.

Ayrıca, bu sene Ukrayna’ya Eurovision için girişi yasaklanan Julia Samoylova’nın Eurovision haftası Kırım’a gittiği ve burada Zafer Günü adı altında yapılan etkinliklerde sahne aldığı da biliniyor.

Bu seneki yasağa rağmen, Julia Samoylova’nın ülkesini Eurovision’da temsil etme hakkı devam ediyor. Rusya devlet kanalı Channel 1 daha önceden Julia Samoylova’nın Eurovision 2018’da Rusya’yı temsil edeceğini duyurmuştu. Julia Samoylova’yı performansını sergilerken Lizbon’da görmeye çok yakınız.

Siz bu haberler hakkında neler düşünüyorsunuz? Julia Samoylova’nın seneye Eurovision’a katılımını destekliyor musunuz?

Putin Gave An Interview About Eurovision

Russian president Vladimir Putin gave an interview about Eurovision this week. As you know, Russia hosted 2009 Eurovision in capital Moscow.

Putin said that this years Eurovision which was hosted by Ukraine was not so impressive at all. He reported that he doesn’t feel regretful about withdraw decision which was made after Russian singer Julia Samoylova’s situation. According to Putin, authorities in Kyiv are unable to host these kind of big events.

Also, Julia Samoylova –who was banned from entering Ukraine for Eurovision– performed in Crimea at Victory Day during Eurovision week.

Despite this years ban, Julia Samoylova has a chance to represent Russia at Eurovision next year. Russia’s Channel 1 previously announced that she is going to represent the country in 2018. We will likely to see her performing in Lisbon.

What do you think about this news? Do you agree on Julia Samoylova’s participation next year? Let us know.

Subscribe to this RSS feed

Log in or create an account