Haber - News

Måns'tan Çok Özel Şarkı

2015 Eurovision birincisi Mans Zelmerlöw, çok özel bir şarkı çıkardı.

Barcelona’da yaşanan terör saldırısı üzerine, İsveçli sanatçı Instagramından şarkının videosunu yazıyla birlikte paylaştı:

I am absolutely devastated by the events in Barcelona yesterday. Enough now. As many of you know, Barcelona is very special to me. I loved every second of my years there - the people and their mentality, the city and it's versatility, the beauty in its architecture, the mountains and the beaches. It's a friendly city. I felt that the first time I set foot there and still do every time I visit. The dark forces of this world try to take that away from city after city, but fail every time. They will fail in Barcelona too. I actually wrote a song about my love for the city a couple of years ago together with Robert Habolin and Gavin Jones. It never became more than a demo. But I felt I wanted to share it with you in this moment of grief. Link in bio. #barcelona

Måns Zelmerlöw (@manszelmerlow)'in paylaştığı bir gönderi ()

Daha sonra Mans, YouTube kanalından şarkının full versiyonunu yayınladı. Şarkının adı “Can I Call You Home?”.

Bu Mans’dan Barcelona ile ilgili gördüğümüz ilk şarkı değil. Daha önceden Mans 2014’te “Barcelona Sessions” adlı albümünü yayınlamıştı. Buna dayanarak Zelmerlöw’ün İspanyolların güneşli şehrini ne kadar sevdiğini anlayabiliyoruz.

Biz Mans’ın bu düşünceli ve samimi davranışını takdir ediyoruz.

 Siz ne düşünüyorsunuz? Siz Mans’ın şarkısını beğendiniz mi? 

  • 0

Special Song from Måns

2015 Eurovision winner Mans Zelmerlöw, shared a special song.

After the terror attacks that happened in Barcelona, Swedish “Hero” shared a video of a song on his Instagram account. He wrote:

 

I am absolutely devastated by the events in Barcelona yesterday. Enough now. As many of you know, Barcelona is very special to me. I loved every second of my years there - the people and their mentality, the city and it's versatility, the beauty in its architecture, the mountains and the beaches. It's a friendly city. I felt that the first time I set foot there and still do every time I visit. The dark forces of this world try to take that away from city after city, but fail every time. They will fail in Barcelona too. I actually wrote a song about my love for the city a couple of years ago together with Robert Habolin and Gavin Jones. It never became more than a demo. But I felt I wanted to share it with you in this moment of grief. Link in bio. #barcelona

Måns Zelmerlöw (@manszelmerlow)'in paylaştığı bir gönderi ()

Then he shared a full audio version of the song on Youtube. The song called “Can I Call You Home?” This is not that first time that we heard something about Barcelona from Mans.

Previously, in 2014 he released an album named “Barcelona Sessions”. So, we know that how he adores the sunny Spanish city.

We appreciate his thoughtful and sincere attitude about Barcelona.

What do you think? Do you like his song?

  • 0

Eurovision Asya'da ! EBU Resmi Olarak Açıkladı !

Avrupa Yayın Birliği (EBU), en yeni yarışmasını bugün tanıttı: Eurovision Asya. Yıllardır, tüm fanlar Eurovision’un Asya versiyonun bir gün düzenleneceğini düşünüyordu. Şimdi ise EBU, bu kararıyla tüm Asyalı fanların hayallerini gerçeğe döndürdü.

 İlk yarışmanın tarihleri ve ev sahibi daha sonra açıklanacak, ancak görünüşe bakılırsa bunun çok uzak olmadığına emin olabiliriz.

Yarışacak ülkeler daha belli değil. EBU yaklaşık olarak 20 ülkenin Eurovision Asya birinciliği için mücadele edeceğini söyledi.

Ayrıca, yarışma için yeni internet sitesi yayınlandı ve fanlara bir soru soruldu: “Kimler bu yarışmada yarışmalı?”. EBU yetkilileri onları destekleyen fanların görüşlerine önem verdiğini ve bu yarımanın büyüyebilmesi için fanların desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. (Yarışmanın websitesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Billdiğiniz üzere, Eurovision’da daha önce Asya kökenli sanatçıları izledik. 2016’da yarışan ve 2.olan Dami Im buna en önemli örnek. Im, Güney Koreli olmasına rağmen, Avustralya’da büyümüş ve Eurovision’da Avustralya’yı temsil etmişti.

Ek olarak, Güney Kore ve Japonya müzik endüstrileriyle dünyada söz sahibi olan Asya ülkeleri olarak görülüyor. Bu yarışma, müzik çeşitlillikleriyle birlikte, Asyalı süpestarlara da şöhretin kapasını açabilir.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? EBU yepyeni bir yarışma fikriyle sizce doğru kararı mı verdi? 

  • 0

Eurovision In Asia !

EBU launches its brand new competiton: Eurovision Asia Song Contest. For years, everyone is waiting for Asian version of Europe’s biggest TV show. Now EBU officially confirmed that Asian countries’ dreams are coming true.

Dates and host for the first edition are still yet to announce but we could be sure that it’s not that far.

With the competing countries are still unknown, EBU revealed that approximately 20 countries will be competing for the Eurovision Asia trophy.

Also, the new website for the contest has opened and a question asked to fans: “Who should compete?”. They would love to know supporters’ thoughts on the contest. (You can visit the website from here.)

As you know, previously singers with Asian origin has competed at Eurovision such as Dami Im. She was South Korean but grew up in Australia. This contest could open the door of fame for Asian superstars. South Korean and Japanese music industry are so big nowadays and they have lots of foreign fans. This could bring diversity into the contest.

What do you think about the new competition? Did EBU do the right thing with launching brand new competition?

  • 0

Ukrayna Kanalı İçin Bir Skandal Daha

Bildiğiniz üzere, daha önce EBU, Ukrayna devlet kanalı UA:PBC'ye organizasyonda yaşanan aksaklıklar ve Rusya ile yaşanan politik problemden dolayı para cezası vermişti. Şimdi de kanal beklenmedik bir skandalla daha karşı karşıya.

UA:PBC'nin yayın lisanslarını elinde tutan Euronews SA, kanaldan paralarını geri almaya çalıştıklarını açıkladı. Euronews SA, Eurovision'da aksaklık çıkmaması adına ihtiyaç duyulması halinde kullanılacak €15.000.000 para vermişti. Ancak kanalın bu parayı kullanmaya ihtiyacı olmadı ve organizasyonda bir sorun çıkmadı. Kullanmadıklarının belli olmasından beri, Euronews SA, ödünç verilen parayı geri istiyor.

Ukrayna hükümetinin, bu isteğin yanlış ve haksız olduğunu belirtmek için avukatlar tuttuğu biliniyor.

Bilindiği üzere bu yıl Ukrayna, politik ve finansal sorunlarla çok uğraştı. Bu sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını ilerleye zamanlarda göreceğiz. Belki de bu problemler gelecek yıl için Eurovision planlarını bile etkileyecek. 

Sizin düşünceleriniz neler? Bu krizin nasıl sona ereceğini düşünüyorsunuz?

  • 0

Another Scandal For Ukrainian Channel

As you know, previously EBU fined Ukrainian channel UA:PBC for their organization issues and Russia problem. Now another unexpected scandal has happened.

Euronews SA, who is holding UA:PBC’s broadcasting licence, revealed that they are trying to take back their money from them. Euronews SA, has given the channel €15.000.000 for organization if they’re needed. But they didn’t and organization has gone well.  Since they didn’t use it, Euronews SA wants their money.

It has been known that Ukraine government hired lawyers to explain their decision is wrong and unfair.

Ukraine has been suffering from these political and financial issues for a while. We will see how they can handle all these problems. It may affect their next year’s Eurovision plan.

What are your thought? How do you think this crisis will end? Let us know in the comments section.

  • 0

UKRAYNA JUNIOR EUROVISION FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

  

    Ukrayna'nın Junior Eurovision Şarkı Yarışması yayın kanalı NTU, temsilci seçmek amaçlı bir ulusal final düzenledi. Dün akşam saatlerinde yarı finali gerçekleştirilen yarışmada, 24 yarışmacıdan 10'u finale kalmayı başardı. Finali 25 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan ulusal final, Youtube üzerinden de canlı yayınlanacak. Ulusal finalin kazananı 26 Kasım 2017'de Tiflis'te Ukrayna'yı temsil etmeye hak kazanacak.

    Finale kalmayı başaran 10 isim ve seslendirdikleri şarkılar:

    1-Darina Halycka- Angels  

   2-Duet Glamurchik-Where Are You And Me

   3-Polina Ryzhak-On Your Way

   4-Nina Boikova-Dream Is Near

   5-Fedir Sklyarenko-Come On Sing

   6-Sofia Lozina-I Believe

   7-Sofia Bondarenko-Music Of Your Soul

   8-Anastasiya Baginska-Do Not Stop

   9- Sofia Shkidchenko-Yo De Ley

  10-Veronika Kovalenko-In My Dream

   

  • 0

Poli Genova Yeni Şarkısını Yayınladı

Eurovision’un Bulgar yıldızı Poli Genova son şarkısı “Oshte”nin İngilizce versiyonu olan “Can U Remember Me?”yi yayınladı.

Poli, Eurovision fanları için en tanınmış yüzlerden biri. İlk olarak, 2011 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentinde yapılan Eurovision’da Bulgaristan’ı “Na Inat” adlı şarkısıyla temsil eden Genova, finale yükselemedi.

2015 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Junior Eurovision’un sunucusu seçilmesini ardından, Eurovision’dan vazgeçmeyen Poli, şansını 2016’da tekrar denedi ve Stockholm’de düzenlenen Eurovision’da “If Love Was A Crime” adlı şarkısıyla 4.oldu ve bu sonuç o güne kadar Bulgaristan’ın elde ettiği en başarılı sonuç olarak tarihe geçti. Bu derece, bu yıl 17 yaşındaki şarkıcı Kristian Kostov tarafından geliştirildi ve genç şarkıcı “Beautiful Mess” adlı şarkısıyla, Portekiz’in kahramanı Salvador Sobral’ın ardından 2.sırada yer aldı.

Siz Poli Genova’nın yeni şarkısı hakkında neler düşünüyorsunuz?

  • 0

Poli Genova Released Her New Song

Bulgarian Eurovision star Poli Genova released English version of her new song “Oshte”. New version called “Can U Remember Me?”.

Poli is one of the most recognizable faces for Eurovision fans. Firstly, she competed at Eurovision 2011 which took place in Düsseldorf, Germany. Her song “Na Inat” failed to qualify for the Grand Final.

After she had been chosen as a presenter of Junior Eurovision 2015, she didn’t give up and tried her chance again in 2016. This time she didn’t only qualify for final, but also she got honorable 4th place with her song “If Love Was A Crime” . This result have been the best result for Bulgaria until 2017. This result was developed by 17 year old youngster Kristian Kostov this year. His song “Beautiful Mess” took 2nd place, behind Portuguese hero Salvador Sobral.

What do you think about her new song? Let us know.

  • 0
Bu RSS beslemesine abone ol