Belgium


Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/templates/gk_game/lib/framework/helper.layout.php on line 199

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/includes/application.php on line 536

Belçikalı Şarkıcılar, Eurovision'a Olan İlgilerini Gösterdi

Belçika, 2000’li yıllarda Eurovision’da çok ön planda olmayan bir ülkeyken, son 3 yılda büyük gelişim göstererek istikrarlı bir şekilde ilk 10’da yer almaya başladı. Loic Nottet, Laura Tesoro ve Blanche bu onuru ülkelerine getiren sanatçılar. Bu gelişmelerin ardından, bazı Belçikalı sanatçılar Eurovision’da ülkelerini temsil etmek için olan ilgilerini belirttiler.

Bunlardan biri Belçikalı şarkıcı Natalia, Eurovision fanları tarafından tanınan yüzlerden biri. Hatırlayacağınız üzere Natalia, 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen Eurovision’da ülkesini temsil edebilmek için Belçika Ulusal Finalinde yarışmış, 2.olarak bu hakkı elde edememişti. Ünlü şarkıcı verdiği bir röportajda eğer ulusal kanal VTR’nin kendisinden yarışması için bir talebi olursa ve elinde beğendiği bir şarkısı bulunuyorsa, Eurovision’a katılabileceğini söyledi.

Ayrıca, Belçika’yı 2006’da Atina’da yapılan Eurovision’da temsil eden Kate Ryan, iyi bir şarkısı olması durumunda yarışmaya dönebileceğini belirtti. İlk denemesinde şarkısı “Je T’adore” ile yarışan Ryan, yarı finalde 12.olmuş ve büyük finalde yarışma hakkını elde edememişti.

Ulusal kanal VTR, önümüzdeki yıl Eurovision temsilcisini seçim görevinden sorumlu olacak. Ülkelerini temsil edecek sanatçı ve şarkısını kendilerinin seçeceğini açıklayan kanal, bunun için bir ulusal final düzenlemeyecek.

Bildiğiniz gibi, bu yıl Kiev’de Belçika’yı 17 yaşındaki genç şarkıcı Blanche “City Lights” adlı şarkısıyla temsil etmiş, destekleyenlerini hayal kırıklığına uğratmamış ve büyük bir başarı göstererek 4.olmuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de Belçika aldığı istikrarlı sonuçlara devam edebilecek mi?

Belgian Singers Showed Their Interests About Eurovision

Belgium got huge support in these three years and managed to finish in top 10 with Loic Nottet, Laura Tesoro and Blanche. After this, some Belgian singers showed their interests in order to represent their country.

Belgian singer Natalia, who is one of the most recognizable faces for fans, showed her interest. As you remember, she finished second in 2004 Belgian National Final. She gave an interview and she said if national channel asked her to represent Belgium and if she have a song that she like she would like to compete in Eurovision.

Also, Belgian representative in 2006, Kate Ryan mentioned that she could return if she have a good song. In her first try, She competed with her song “Je T’adore” and finished 12th in the semi-final, failed to qualify to Grand Final in 2006.

Channel VTR will be responsible for selection next year. They revealed that they will be choosing the artist and song on their own. They won’t be organizing a national final.

This year, Blanche represented Belgium with her song “City Lights” and she didn’t disappoint her supporters. She finished 4th and made Belgians proud.

What do you think? Do you think Belgium could improve their results and continue the consistent results?

Provalardan Önce Son Değerlendirme-1.Yarı Final

Uzun süredir heyecanla beklediğimiz Eurovision sezonunda, ulusal finaller, şarkı seçimleri derken provalara sadece 1 hafta kaldı. Herkes birçok tahminde bulunuyor, yorumlar yapıyor. Ben de diğer haberlerimizden farklı olarak öznel bir yazı yazarak, şarkılarla ilgili fikirlerimi ve tahminlerimi içeren uzun bir yazı yazmaya karar verdim. İki yarı finaldeki şarkılarla başlayıp, finale çıkmasını beklediğim 10 ülkeyi yazacağım. Takdir edersiniz ki bazı fikirler provaları ve sahneyi gördükten sonra değişebilir. Bugün 1.Yarı Finallle ilgili düşüncelerimi paylaşıyorum.

1.YARI FİNAL

İsveç (Robin Bengtsson-I Can’t Go On): İsveç yine bildiğimiz gibi … Zorlu Melodifestivalen serüveninde, birçok iyi şarkı arasından sıyrılarak ülkesini temsil etme hakkı kazanan Robin Bengtsson’un bu yarı finalden kesin olarak finale çıkacak; hatta yarı finalde ilk 3’e gireceğini düşünüyorum. Finalde de ilk 5’te görürsek sürpriz olmayacak. Melodifestivalen’de gördüğümüz şovuna yakın bir şov yapacağını tahmin ediyorum.

Gürcistan (Tamara Gachechiladze-Keep The Faith): Ulusal finali kazandığında şarkının o halini çok fazla beğenemesem de melodisinin yenilenmiş ve Eurovision için hazırlanan son halini beğendim, çok daha duygusal olmuş. Tamara’nın vokal performansının çok iyi olacağından hiçbir şüphem yok ayrıca. Sahnesi iyi olursa sürpriz bir şekilde finalde görebiliriz, ancak kesin konuşamıyorum.

Australia (Isaiah-Don’t Come Easy): X Factor şampiyonu Isaiah Firebrace şüphesiz ki bu senenin en güçlü erkek vokallerinden biri. Şarkısı da aynı güce sahip, sevdiğim bir şarkı. Bana göre yine de bir Dami Im olmasa da kesinlikle finale çıkacaktır. Jürilerin yüksek sıraya koyacağını düşünüyorum.Halk oylamasında da ilk 5’te olması muhtemel bu yarı finalde. Sahnesi ise şarkının gerektirdiği üzere sade olacaktır diye tahmin ediyorum.

Arnavutluk (Lindita-World): Şarkının yenilenmiş hali, Festival i Kenges’teki halinden çok daha iyi ancak yine de Arnavutluk’tan şarkının yarısını da olsa Arnavutça tutmalarını isterdim. Lindita’nın şarkıyı nasıl söylediğini canlı performanslarından ve özellikle Amsterdam'daki Eurovision in Concert etkinliğinden biliyoruz. Ama bu ona final biletini getirir mi? Getirebilir ama provaları görmeden kesin konuşamıyorum. Ancak iki favori Avustralya ve Belçika'nın arasında sahneye çıkmasından dolayı şarkı unutulabilir.

Belçika (Blanche-City Lights): Çok sevdiğim şarkılardan biri. Finale kesinlikle çıkacaktır. Ancak finalde alacağı derecenin sahne performansına bağlı olduğunu düşünüyorum çünkü bu şarkının iyi bir sahneye ihtiyacı var, Belçika’nın kaderini belirleyecek temel etken bu bana kalırsa.

Karadağ (Slavko Kalezic-Space): Finale çıkmayacağını düşünüyorum. Sadece gecenin eğlenceli şarkılarından biri olacaktır. 

Finlandiya (Norma John-Blackbird): Blackbird’in kendine has etkileyici, gizemli bir yönü var. Melodisi hoş ancak konu finale çıkmaya gelince, birçok favori şarkının içinden sıyrılabilecek mi işte ondan pek emin değilim. Bu slow şarkının Karadağ gibi hareketli bir şarkıdan sonra ve favorilerden Azerbaycan'dan önce çıkması bir dezavantaj bence.

Azerbaijan (Dihaj-Skeletons): Dihaj ismi açıklandığında çok heyecanlanmış ve etkileyici bir şarkı beklemeye başlamıştım. Beklediğime de değdi doğrusu. Gerçekten çok farklı ve güzel bir şarkı. Şarkıdaki elektronik müziğin Dihaj'ın sesiyle buluşması muhteşem. Canlı performansının iyi olacağını düşünüyorum. Hiçbir sorun yaşamadan finale çıkacak. Eğer sahnesi iyi ve yaratıcı olursa finalde ilk 5’te görme olasılığımız bile yüksek bence.

Portugal (Salvador Sobral-Amar Pelos Dois): Dinlediğimde beni 60’lı 70’li yıllarda yaşıyormuş gibi hissettiren çok duygusal bir şarkı. Bahislerde de 4.sırada zaten. Finale rahatça çıkacağını düşünüyorum.

Yunanistan (Demy-This Is Love): Doğrusunu söylemek gerekirse Demy ismini duyduğumda ve şarkılarının Dimitris Kontopoulos ve ekibi tarafından hazırlandığı için çok daha iyi bir şarkı beklerdim. Ama tabiki yine de gayet iyi ve ortalamanın üstünde bir şarkı, bir yıllık aradan sonra Yunanistan’ı tekrar finalde göreceğiz çok büyük bir aksilik olmazsa. Salonun dans edeceği şarkılardan biri olacak. Sahnede ise Demy’nin ne kadar güçlü vokalleri olduğunu biliyoruz, şovu sıradan olmaz umarım.

Polonya (Kasia Mos-Flashlight): Kesinlikle çok beğeniyorum ve bu senenin gizli top 10 adaylarından biri olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir balladdan istediğiniz her şey “Flashlight”ta var. Hele ki Kasia Mos’un gittikçe güzelleşen canlı performansı. İkinci nakaratı yüksek notadan söyleyen Mos, jürilerin kalbini fethedebilir. Polonya Ulusal Finali’nde gördüğümüze benzer karanlık ağırlıklı bir sahne olmalı diye düşünüyorum. Finale rahatça çıkmalı.

Moldova (SunStroke Project-Hey Mamma): 2010’da “Epic Sax Guy” ile ünlenen SunStroke Project grubu bu sene de eğlenceli bir şarkıyla katılıyor. Finale çıkma ihtimallerini yüksek buluyorum. Ama finalde çok şansı olacağını zannetmem. Halk oylamasında yüksek oy alacaktır ancak jüride aynı şansa sahip olacaklarını çok sanmıyorum.

İzlanda (Svala-Paper): Svala çok tecrüberli bir şarkıcı ve şarkısı da alıştığımız tarzın dışında fakat akılda kalıcı olduğunu düşünüyorum. Geçen sene İzlandalıların Greta Salome’ye çok büyük umutlar bağlayıp hayal kırıklığı yaşamasının ardından bu sene Svala, finale çıkabilecek mi, performansa bağlı diye düşünüyorum.

Çek Cumhuriyeti (Martina Barta-My Turn): Martina Barta çok özel bir sanatçı ancak şarkısını Eurovision için fazla sıradan buluyorum. Finale çıkamayacaktır.

Kıbrıs (Hovig-Gravity): Thomas G:son imzalı bir şarkıyla yarışan Hovig’in finale çıkacağını düşünüyorum. Şarkısı çok tanıdık bir melodiye sahip olsa da Hovig’in canlı peformansı, klibine benzer bir sahne şovuyla buluşursa Kıbrıs 3.sene üst üste final heyecanı yaşayabilir.

Ermenistan (Artsvik-Fly With Me): Geçen sene Iveta Mukuchyan’la alışılmışın dışında bir tarzla yarışan Ermenistan, bu sene de ballad şeklinde başlayan şarkısını etnik melodilerle ve yüksek tempo müzikle buluşturdu. Akılda kalıcı ve dinlemesi güzel bir şarkı. Finale hiç zorlanmadan rahat bir şekilde çıkacaktır.

Slovenya (Omar Naber-On My Way): Açık ara bu senenin en sıkıcı ve sanki 90’lı yılların Eurovisiıon’undan gelmiş gibi olan şarkısı. Bu yarı finalin son sırasında yer alacağını tahmin ediyorum.

Letonya (Triana Park-Line): Tam bir club şarkısıyla yarışan Letonya temsilcisi Triana Park benim kişisel favorilerimden olmasa da akılda kalıcı nakaratı ve yaratıcı sahne şovuyla finale çıkma şansı yüksek bence.

İşte 1.Yarı Final şarkıları sonunda bitti. Toparlayacak olursam, bu yarı finalden çıkacağını düşündüğüm 10 ülke:

İSVEÇ, AVUSTRALYA, BELÇİKA, AZERBAYCAN, PORTEKİZ, YUNANİSTAN, POLONYA, ERMENİSTAN, KIBRIS, MOLDOVA VE LETONYA

2.Yarı Final yazısı yarın burada olacak …

HAKTAN BAŞ

BLANCHE ŞARKISINI İLK DEFA CANLI SÖYLEDİ !

Belçika devlet kanalı, Eurovision temsilcisinin Blanche olacağını önceden duyurmuştu. Şarkısı "City Lights" ise daha sonra açıklanmıştı. Ancak açıklandığı andan itibaren fanların favorilerinden biri haline gelen şarkı, bahislerde ise hızla yükselerek İtalya'nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Canlı performansı merakla beklenen Blanche, konserinde şarkısı "City Lights" ı seslendirdi.
 
 
 
Eurovision'u sadece 1 kez, 1986'da Sandra Kim'le kazanan Belçika; son yıllarda aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor. 2015'te Loic Nottet ile 4. , geçtiğimiz yıl ise Laura Tesoro ve şarkısı "What's the Pressure" ile 10.olmuştu.

BAHİSLERDE SON DURUM ...

Her yıl Eurovision birincisi hakkında yarışma zamanı gelene kadar bulunulan tahminlerden en çok dikkate alınan ve doğruluğu tartışılanlar bahis sitelerinden gelir. Özellikle son yıllarda büyük oranda doğru tahminler yapan bahis siteleri bakalım bu sene güvenilirliğini ne kadar koruyabilecek? İşte bu haberimizde de 2017 için bahisçiler şu ana kadar neler diyor bir göz atalım:

Bahislerin lideri, Sanremo’yu kazandığı haftadan bu yana birinciliği kimseye bırakmayan ve şimdiden bu senenin en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen Francesco Gabbani. Ülkesi İtalya’yı “Occidentali’s Karma” adlı şarkısıyla Kiev’de temsil edecek olan Gabbani’nin Youtube ve Spotify’daki istatistikleri diğer temsilcilerin çok önünde. 2016 yılında İtalyan müzik festivali Sanremo’ya çıkış yapan yeni şarkıcılar kategorisinden katılan Gabbani, “Amen” isimli şarkısıyla bu kategoriyi kazanmıştı. Bu yıl da büyük sanatçılar kategorisini kazanan Gabbani, bu büyük başarısını bakalım Kiev’de güzel bir dereceyle süsleyebilecek mi?

İkinci sırada ise geçtiğimiz cumartesi Melodifestivalen’i “I Can’t Go On” şarkısıyla kazanan Robin Bengtsson bulunuyor. Melodifestivalen’de fanların favorilerinden olan Bengtsson, geçen sene “Constellation Prize” şarkısıyla 5.olmuş,İsveç’i temsil etme hakkını elde edememişti; ancak bu yıl, uluslararası jüri oylamasını 96 puanla zirvede tamamlarken, İsveç halkının 3. favorisi olarak 50 puan alarak toplamda 146 puanla en yakın rakibi Nano’yu 13 puanlık farkla saf dışı bırakarak Kiev’de İsveç bayrağını dalgalandırmaya hak kazandı.

Üçüncü sırada ise uzun zaman şarkısını açıklamayan, ancak açıklandığı andan itibaren Avrupa halkının beğenisini ve takdirini kazanan Belçika yer alıyor. Sanatçıları 18 yaşındaki Blanche, 2016 yılında “The Voice Belgique” yarışmasında yarışmıştı. Bu sene ise ülkesini Kiev’de “City Lights” isimli şarkıyla temsil edecek.

İşte bahislerde ilk 3 bu şekilde. Genel klasmanda ise bahis sitelerinin şu ana kadarki ilk 10’u aşağıdaki gibi:

1.İtalya

2.İsveç

3.Belçika

4.Bulgaristan

5.Portekiz

6.Avustralya

7.Ermenistan (henüz şarkısını açıklamadı)

8.Romanya

9.Azerbaycan

10.Rusya

Subscribe to this RSS feed

Log in or create an account