Haber - News

Provalardan Önce Son Değerlendirme-1.Yarı Final

Rate this item
(1 Vote)

Uzun süredir heyecanla beklediğimiz Eurovision sezonunda, ulusal finaller, şarkı seçimleri derken provalara sadece 1 hafta kaldı. Herkes birçok tahminde bulunuyor, yorumlar yapıyor. Ben de diğer haberlerimizden farklı olarak öznel bir yazı yazarak, şarkılarla ilgili fikirlerimi ve tahminlerimi içeren uzun bir yazı yazmaya karar verdim. İki yarı finaldeki şarkılarla başlayıp, finale çıkmasını beklediğim 10 ülkeyi yazacağım. Takdir edersiniz ki bazı fikirler provaları ve sahneyi gördükten sonra değişebilir. Bugün 1.Yarı Finallle ilgili düşüncelerimi paylaşıyorum.

1.YARI FİNAL

İsveç (Robin Bengtsson-I Can’t Go On): İsveç yine bildiğimiz gibi … Zorlu Melodifestivalen serüveninde, birçok iyi şarkı arasından sıyrılarak ülkesini temsil etme hakkı kazanan Robin Bengtsson’un bu yarı finalden kesin olarak finale çıkacak; hatta yarı finalde ilk 3’e gireceğini düşünüyorum. Finalde de ilk 5’te görürsek sürpriz olmayacak. Melodifestivalen’de gördüğümüz şovuna yakın bir şov yapacağını tahmin ediyorum.

Gürcistan (Tamara Gachechiladze-Keep The Faith): Ulusal finali kazandığında şarkının o halini çok fazla beğenemesem de melodisinin yenilenmiş ve Eurovision için hazırlanan son halini beğendim, çok daha duygusal olmuş. Tamara’nın vokal performansının çok iyi olacağından hiçbir şüphem yok ayrıca. Sahnesi iyi olursa sürpriz bir şekilde finalde görebiliriz, ancak kesin konuşamıyorum.

Australia (Isaiah-Don’t Come Easy): X Factor şampiyonu Isaiah Firebrace şüphesiz ki bu senenin en güçlü erkek vokallerinden biri. Şarkısı da aynı güce sahip, sevdiğim bir şarkı. Bana göre yine de bir Dami Im olmasa da kesinlikle finale çıkacaktır. Jürilerin yüksek sıraya koyacağını düşünüyorum.Halk oylamasında da ilk 5’te olması muhtemel bu yarı finalde. Sahnesi ise şarkının gerektirdiği üzere sade olacaktır diye tahmin ediyorum.

Arnavutluk (Lindita-World): Şarkının yenilenmiş hali, Festival i Kenges’teki halinden çok daha iyi ancak yine de Arnavutluk’tan şarkının yarısını da olsa Arnavutça tutmalarını isterdim. Lindita’nın şarkıyı nasıl söylediğini canlı performanslarından ve özellikle Amsterdam'daki Eurovision in Concert etkinliğinden biliyoruz. Ama bu ona final biletini getirir mi? Getirebilir ama provaları görmeden kesin konuşamıyorum. Ancak iki favori Avustralya ve Belçika'nın arasında sahneye çıkmasından dolayı şarkı unutulabilir.

Belçika (Blanche-City Lights): Çok sevdiğim şarkılardan biri. Finale kesinlikle çıkacaktır. Ancak finalde alacağı derecenin sahne performansına bağlı olduğunu düşünüyorum çünkü bu şarkının iyi bir sahneye ihtiyacı var, Belçika’nın kaderini belirleyecek temel etken bu bana kalırsa.

Karadağ (Slavko Kalezic-Space): Finale çıkmayacağını düşünüyorum. Sadece gecenin eğlenceli şarkılarından biri olacaktır. 

Finlandiya (Norma John-Blackbird): Blackbird’in kendine has etkileyici, gizemli bir yönü var. Melodisi hoş ancak konu finale çıkmaya gelince, birçok favori şarkının içinden sıyrılabilecek mi işte ondan pek emin değilim. Bu slow şarkının Karadağ gibi hareketli bir şarkıdan sonra ve favorilerden Azerbaycan'dan önce çıkması bir dezavantaj bence.

Azerbaijan (Dihaj-Skeletons): Dihaj ismi açıklandığında çok heyecanlanmış ve etkileyici bir şarkı beklemeye başlamıştım. Beklediğime de değdi doğrusu. Gerçekten çok farklı ve güzel bir şarkı. Şarkıdaki elektronik müziğin Dihaj'ın sesiyle buluşması muhteşem. Canlı performansının iyi olacağını düşünüyorum. Hiçbir sorun yaşamadan finale çıkacak. Eğer sahnesi iyi ve yaratıcı olursa finalde ilk 5’te görme olasılığımız bile yüksek bence.

Portugal (Salvador Sobral-Amar Pelos Dois): Dinlediğimde beni 60’lı 70’li yıllarda yaşıyormuş gibi hissettiren çok duygusal bir şarkı. Bahislerde de 4.sırada zaten. Finale rahatça çıkacağını düşünüyorum.

Yunanistan (Demy-This Is Love): Doğrusunu söylemek gerekirse Demy ismini duyduğumda ve şarkılarının Dimitris Kontopoulos ve ekibi tarafından hazırlandığı için çok daha iyi bir şarkı beklerdim. Ama tabiki yine de gayet iyi ve ortalamanın üstünde bir şarkı, bir yıllık aradan sonra Yunanistan’ı tekrar finalde göreceğiz çok büyük bir aksilik olmazsa. Salonun dans edeceği şarkılardan biri olacak. Sahnede ise Demy’nin ne kadar güçlü vokalleri olduğunu biliyoruz, şovu sıradan olmaz umarım.

Polonya (Kasia Mos-Flashlight): Kesinlikle çok beğeniyorum ve bu senenin gizli top 10 adaylarından biri olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir balladdan istediğiniz her şey “Flashlight”ta var. Hele ki Kasia Mos’un gittikçe güzelleşen canlı performansı. İkinci nakaratı yüksek notadan söyleyen Mos, jürilerin kalbini fethedebilir. Polonya Ulusal Finali’nde gördüğümüze benzer karanlık ağırlıklı bir sahne olmalı diye düşünüyorum. Finale rahatça çıkmalı.

Moldova (SunStroke Project-Hey Mamma): 2010’da “Epic Sax Guy” ile ünlenen SunStroke Project grubu bu sene de eğlenceli bir şarkıyla katılıyor. Finale çıkma ihtimallerini yüksek buluyorum. Ama finalde çok şansı olacağını zannetmem. Halk oylamasında yüksek oy alacaktır ancak jüride aynı şansa sahip olacaklarını çok sanmıyorum.

İzlanda (Svala-Paper): Svala çok tecrüberli bir şarkıcı ve şarkısı da alıştığımız tarzın dışında fakat akılda kalıcı olduğunu düşünüyorum. Geçen sene İzlandalıların Greta Salome’ye çok büyük umutlar bağlayıp hayal kırıklığı yaşamasının ardından bu sene Svala, finale çıkabilecek mi, performansa bağlı diye düşünüyorum.

Çek Cumhuriyeti (Martina Barta-My Turn): Martina Barta çok özel bir sanatçı ancak şarkısını Eurovision için fazla sıradan buluyorum. Finale çıkamayacaktır.

Kıbrıs (Hovig-Gravity): Thomas G:son imzalı bir şarkıyla yarışan Hovig’in finale çıkacağını düşünüyorum. Şarkısı çok tanıdık bir melodiye sahip olsa da Hovig’in canlı peformansı, klibine benzer bir sahne şovuyla buluşursa Kıbrıs 3.sene üst üste final heyecanı yaşayabilir.

Ermenistan (Artsvik-Fly With Me): Geçen sene Iveta Mukuchyan’la alışılmışın dışında bir tarzla yarışan Ermenistan, bu sene de ballad şeklinde başlayan şarkısını etnik melodilerle ve yüksek tempo müzikle buluşturdu. Akılda kalıcı ve dinlemesi güzel bir şarkı. Finale hiç zorlanmadan rahat bir şekilde çıkacaktır.

Slovenya (Omar Naber-On My Way): Açık ara bu senenin en sıkıcı ve sanki 90’lı yılların Eurovisiıon’undan gelmiş gibi olan şarkısı. Bu yarı finalin son sırasında yer alacağını tahmin ediyorum.

Letonya (Triana Park-Line): Tam bir club şarkısıyla yarışan Letonya temsilcisi Triana Park benim kişisel favorilerimden olmasa da akılda kalıcı nakaratı ve yaratıcı sahne şovuyla finale çıkma şansı yüksek bence.

İşte 1.Yarı Final şarkıları sonunda bitti. Toparlayacak olursam, bu yarı finalden çıkacağını düşündüğüm 10 ülke:

İSVEÇ, AVUSTRALYA, BELÇİKA, AZERBAYCAN, PORTEKİZ, YUNANİSTAN, POLONYA, ERMENİSTAN, KIBRIS, MOLDOVA VE LETONYA

2.Yarı Final yazısı yarın burada olacak …

HAKTAN BAŞ

Log in or create an account