Haber - News

Provalardan nce Son Deerlendirme-1.Yar覺 Final

eyi Oyla
(1 Oyla)

Uzun süredir heyecanla beklediimiz Eurovision sezonunda, ulusal finaller, ark覺 seçimleri derken provalara sadece 1 hafta kald覺. Herkes birçok tahminde bulunuyor, yorumlar yap覺yor. Ben de dier haberlerimizden farkl覺 olarak öznel bir yaz覺 yazarak, ark覺larla ilgili fikirlerimi ve tahminlerimi içeren uzun bir yaz覺 yazmaya karar verdim. 襤ki yar覺 finaldeki ark覺larla balay覺p, finale ç覺kmas覺n覺 beklediim 10 ülkeyi yazaca覺m. Takdir edersiniz ki baz覺 fikirler provalar覺 ve sahneyi gördükten sonra deiebilir. Bugün 1.Yar覺 Finallle ilgili düüncelerimi payla覺yorum.

1.YARI F襤NAL

襤sveç (Robin Bengtsson-I Can’t Go On): 襤sveç yine bildiimiz gibi … Zorlu Melodifestivalen serüveninde, birçok iyi ark覺 aras覺ndan s覺yr覺larak ülkesini temsil etme hakk覺 kazanan Robin Bengtsson’un bu yar覺 finalden kesin olarak finale ç覺kacak; hatta yar覺 finalde ilk 3’e gireceini düünüyorum. Finalde de ilk 5’te görürsek sürpriz olmayacak. Melodifestivalen’de gördüümüz ovuna yak覺n bir ov yapaca覺n覺 tahmin ediyorum.

Gürcistan (Tamara Gachechiladze-Keep The Faith): Ulusal finali kazand覺覺nda ark覺n覺n o halini çok fazla beenemesem de melodisinin yenilenmi ve Eurovision için haz覺rlanan son halini beendim, çok daha duygusal olmu. Tamara’n覺n vokal performans覺n覺n çok iyi olaca覺ndan hiçbir üphem yok ayr覺ca. Sahnesi iyi olursa sürpriz bir ekilde finalde görebiliriz, ancak kesin konuam覺yorum.

Australia (Isaiah-Don’t Come Easy): X Factor ampiyonu Isaiah Firebrace üphesiz ki bu senenin en güçlü erkek vokallerinden biri. ark覺s覺 da ayn覺 güce sahip, sevdiim bir ark覺. Bana göre yine de bir Dami Im olmasa da kesinlikle finale ç覺kacakt覺r. Jürilerin yüksek s覺raya koyaca覺n覺 düünüyorum.Halk oylamas覺nda da ilk 5’te olmas覺 muhtemel bu yar覺 finalde. Sahnesi ise ark覺n覺n gerektirdii üzere sade olacakt覺r diye tahmin ediyorum.

Arnavutluk (Lindita-World): ark覺n覺n yenilenmi hali, Festival i Kenges’teki halinden çok daha iyi ancak yine de Arnavutluk’tan ark覺n覺n yar覺s覺n覺 da olsa Arnavutça tutmalar覺n覺 isterdim. Lindita’n覺n ark覺y覺 nas覺l söylediini canl覺 performanslar覺ndan ve özellikle Amsterdam'daki Eurovision in Concert etkinliinden biliyoruz. Ama bu ona final biletini getirir mi? Getirebilir ama provalar覺 görmeden kesin konuam覺yorum. Ancak iki favori Avustralya ve Belçika'n覺n aras覺nda sahneye ç覺kmas覺ndan dolay覺 ark覺 unutulabilir.

Belçika (Blanche-City Lights): Çok sevdiim ark覺lardan biri. Finale kesinlikle ç覺kacakt覺r. Ancak finalde alaca覺 derecenin sahne performans覺na bal覺 olduunu düünüyorum çünkü bu ark覺n覺n iyi bir sahneye ihtiyac覺 var, Belçika’n覺n kaderini belirleyecek temel etken bu bana kal覺rsa.

Karada (Slavko Kalezic-Space): Finale ç覺kmayaca覺n覺 düünüyorum. Sadece gecenin elenceli ark覺lar覺ndan biri olacakt覺r. 

Finlandiya (Norma John-Blackbird): Blackbird’in kendine has etkileyici, gizemli bir yönü var. Melodisi ho ancak konu finale ç覺kmaya gelince, birçok favori ark覺n覺n içinden s覺yr覺labilecek mi ite ondan pek emin deilim. Bu slow ark覺n覺n Karada gibi hareketli bir ark覺dan sonra ve favorilerden Azerbaycan'dan önce ç覺kmas覺 bir dezavantaj bence.

Azerbaijan (Dihaj-Skeletons): Dihaj ismi aç覺kland覺覺nda çok heyecanlanm覺 ve etkileyici bir ark覺 beklemeye balam覺t覺m. Beklediime de dedi dorusu. Gerçekten çok farkl覺 ve güzel bir ark覺. ark覺daki elektronik müziin Dihaj'覺n sesiyle bulumas覺 muhteem. Canl覺 performans覺n覺n iyi olaca覺n覺 düünüyorum. Hiçbir sorun yaamadan finale ç覺kacak. Eer sahnesi iyi ve yarat覺c覺 olursa finalde ilk 5’te görme olas覺l覺覺m覺z bile yüksek bence.

Portugal (Salvador Sobral-Amar Pelos Dois): Dinlediimde beni 60’l覺 70’li y覺llarda ya覺yormu gibi hissettiren çok duygusal bir ark覺. Bahislerde de 4.s覺rada zaten. Finale rahatça ç覺kaca覺n覺 düünüyorum.

Yunanistan (Demy-This Is Love): Dorusunu söylemek gerekirse Demy ismini duyduumda ve ark覺lar覺n覺n Dimitris Kontopoulos ve ekibi taraf覺ndan haz覺rland覺覺 için çok daha iyi bir ark覺 beklerdim. Ama tabiki yine de gayet iyi ve ortalaman覺n üstünde bir ark覺, bir y覺ll覺k aradan sonra Yunanistan’覺 tekrar finalde göreceiz çok büyük bir aksilik olmazsa. Salonun dans edecei ark覺lardan biri olacak. Sahnede ise Demy’nin ne kadar güçlü vokalleri olduunu biliyoruz, ovu s覺radan olmaz umar覺m.

Polonya (Kasia Mos-Flashlight): Kesinlikle çok beeniyorum ve bu senenin gizli top 10 adaylar覺ndan biri olduunu düünüyorum. Güçlü bir balladdan istediiniz her ey “Flashlight”ta var. Hele ki Kasia Mos’un gittikçe güzelleen canl覺 performans覺. 襤kinci nakarat覺 yüksek notadan söyleyen Mos, jürilerin kalbini fethedebilir. Polonya Ulusal Finali’nde gördüümüze benzer karanl覺k a覺rl覺kl覺 bir sahne olmal覺 diye düünüyorum. Finale rahatça ç覺kmal覺.

Moldova (SunStroke Project-Hey Mamma): 2010’da “Epic Sax Guy” ile ünlenen SunStroke Project grubu bu sene de elenceli bir ark覺yla kat覺l覺yor. Finale ç覺kma ihtimallerini yüksek buluyorum. Ama finalde çok ans覺 olaca覺n覺 zannetmem. Halk oylamas覺nda yüksek oy alacakt覺r ancak jüride ayn覺 ansa sahip olacaklar覺n覺 çok sanm覺yorum.

襤zlanda (Svala-Paper): Svala çok tecrüberli bir ark覺c覺 ve ark覺s覺 da al覺t覺覺m覺z tarz覺n d覺覺nda fakat ak覺lda kal覺c覺 olduunu düünüyorum. Geçen sene 襤zlandal覺lar覺n Greta Salome’ye çok büyük umutlar balay覺p hayal k覺r覺kl覺覺 yaamas覺n覺n ard覺ndan bu sene Svala, finale ç覺kabilecek mi, performansa bal覺 diye düünüyorum.

Çek Cumhuriyeti (Martina Barta-My Turn): Martina Barta çok özel bir sanatç覺 ancak ark覺s覺n覺 Eurovision için fazla s覺radan buluyorum. Finale ç覺kamayacakt覺r.

K覺br覺s (Hovig-Gravity): Thomas G:son imzal覺 bir ark覺yla yar覺an Hovig’in finale ç覺kaca覺n覺 düünüyorum. ark覺s覺 çok tan覺d覺k bir melodiye sahip olsa da Hovig’in canl覺 peformans覺, klibine benzer bir sahne ovuyla buluursa K覺br覺s 3.sene üst üste final heyecan覺 yaayabilir.

Ermenistan (Artsvik-Fly With Me): Geçen sene Iveta Mukuchyan’la al覺覺lm覺覺n d覺覺nda bir tarzla yar覺an Ermenistan, bu sene de ballad eklinde balayan ark覺s覺n覺 etnik melodilerle ve yüksek tempo müzikle buluturdu. Ak覺lda kal覺c覺 ve dinlemesi güzel bir ark覺. Finale hiç zorlanmadan rahat bir ekilde ç覺kacakt覺r.

Slovenya (Omar Naber-On My Way): Aç覺k ara bu senenin en s覺k覺c覺 ve sanki 90’l覺 y覺llar覺n Eurovisi覺on’undan gelmi gibi olan ark覺s覺. Bu yar覺 finalin son s覺ras覺nda yer alaca覺n覺 tahmin ediyorum.

Letonya (Triana Park-Line): Tam bir club ark覺s覺yla yar覺an Letonya temsilcisi Triana Park benim kiisel favorilerimden olmasa da ak覺lda kal覺c覺 nakarat覺 ve yarat覺c覺 sahne ovuyla finale ç覺kma ans覺 yüksek bence.

襤te 1.Yar覺 Final ark覺lar覺 sonunda bitti. Toparlayacak olursam, bu yar覺 finalden ç覺kaca覺n覺 düündüüm 10 ülke:

襤SVEÇ, AVUSTRALYA, BELÇ襤KA, AZERBAYCAN, PORTEK襤Z, YUNAN襤STAN, POLONYA, ERMEN襤STAN, KIBRIS, MOLDOVA VE LETONYA

2.Yar覺 Final yaz覺s覺 yar覺n burada olacak …

HAKTAN BA

Yorum Ekle

(*) ile iaretlenmi zorunlu alanlar覺n t羹m羹n羹 doldurduunuza emin olun. HTML kodlar覺 kullan覺lamaz.