Portugal


Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/templates/gk_game/lib/framework/helper.layout.php on line 199

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/includes/application.php on line 536

Controversy Is Still Alive !

Controversy between Russia, Ukraine and EBU is still alive.

As you know, in last weeks EBU, fined Ukrainian channel UA:PBC with nearly €200.000 for organization issues and Russia problem. After that, some fans thought that Russia chose Julia Samoylova on purpose. After all these progress, it was revealed that EBU will give punishment to Russia's "Channel 1" too.

Chairman of EBU Referance Group Frank Dieter-Frieling didn't give any clues about it but it is expected to be the same penalty given to Ukraine.

Previously, EBU unveiled their new rules in order to prevent political issues.

What do you think? Can EBU decrease the politics at Eurovision with this new rules?

 

 

Problem Devam Ediyor !

Rusya, Ukrayna ve EBU arasında bu sene yaşanan Eurovision krizi devam ediyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda EBU, Ukrayna devlet kanalı UA:PBC'ye €200.000'e yakın bir para cezası vermişti. Bunun üzerine, bazı fanlar Rusya'nın Ukrayna'ya gitmesi için bilerek Julia Samoylova'yı seçtiğini iddia etmişlerdi.

Bu gelişmeler ardından EBU'dan Rusya devlet kanalı Channel One'a da ceza verileceği ortaya çıktı.

EBU Referans Grubu Başkanı Frank-Dieter Freiling, ceza ile ilgili detay vermedi ancak verilecek yaptırımın Ukrayna devlet kanalına olduğu gibi para cezası olması bekleniyor.

EBU geçtiğimiz günlerde, bütün bu politik olayların önüne geçmek için yeni kurallarını yayımlamıştı.

Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce EBU'nun aldığı önlemler bu tarz olayları engellemeye yetecek mi?

Alain Clark, Eurovision'la İlgili Konuştu

Bu yıl üç kız kardeşten oluşan OG3NE grubu Hollanda'yı "Lights and Shadows" şarkılarıyla temsil etmiş ve 11.olmuşlardı. Bu gelişmelerin ardından, bazı dedikodular şimdiden çıkmaya başladı. Hollandalı şarkıcı Alain Clark, Eurovision'la ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

nu.nl adlı siteye verdiği röportajda Eurovision için her zaman uygun olduğunu söyleyen Clark, önceliğinin şu an albümünde olduğunu ancak katılmasının istenmesi durumunda, Eurovision'a katılacabileceğini belirtti.

Hollanda kanalı AVROTROS'un hangi seçim türünü uygulayacağını bilmiyoruz. Ancak seçimin kanal tarafından yapılması olası görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda Hollanda yayıncı kuruluşu, şarkıcıyı ve şarkıyı kendileri seçerek başarılı sonuçlar elde etmeyi başarmıştı.

Ünlü şarkıcı Clark'ın en ünlü şarkısı, babası Dane Clarke'la düet yaptığı "Father & Friend" şarkısı:

Bu, Clark'ın ismini Eurovision'la ilgili haberlerde ilk görüşümüz değil. Daha önce 2015 yılında potansiyel sanatçılardan biri olduğu öne sürülmüş; fakat kanal AVROTROS tarafından seçilmemişti. O yıl Hollanda'yı "Walk Along" şarkısıyla Trintje Oosterhuis temsil etmiş ve finale yükselememişti.

Ayrıca Clark, bu yıl OG3NE ile ortak çalışmış, şarkının söz yazarlığı kısmında gruba yardım etmişti.

Son 5 yılda Hollanda'nın en başarılı sonuçu 2014 yılında The Common Linnets ve şarkıları "Calm After The Storm" ile gelmişti. Grup yarışmayı Conchita Wurst'un ardından 2.sırada tamamlamıştı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Hollanda kanalı ulusal final düzenlemeli mi yoksa iç seçime devam mı etmeli?

Alain Clark Talks About Eurovision

OG3NE represented The Netherlands this year with their song “Lights and Shadows” and placed 11th. After this years Eurovision some gossips started to come. Dutch singer Alain Clark said something about his wish to enter Eurovision.

He said in an interview with nu.nl: I am always available for the Eurovision Song Contest, although for me the emphasis right now is on my new album. But if they want me, they have my number.”

We don’t know which selection the channel AVROTROS will use but it’s likely to be internal selection. In past few years, The Netherlands managed to make good results with internally selected artists and songs.

Alain Clark is famous singer in the Netherlands. His best known song named “Father & Friend” and it’s a duet with his father Dane Clarke.

We heard and we saw his name about Eurovision before. He came as a potential competitor in 2015 but wasn’t selected by AVROTROS. (Trintje Oosterhuis represented the Netherlands with “Walk Along”).

He also worked with the trio OG3NE this year. He had taken part in songwriting session and helped OG3NE.

Furthermore, official confirmation about participation is yet to come from AVROTROS, but we think that they’ll continue participating Eurovision.

In last 5 years, the best result of them came from The Common Linnets with “Calm After The Storm” and they finished 2nd, behind Conchita Wurst of Austria.

What do you think? Should Netherlands continue selecting internally or should they organize a national final?

Belçikalı Şarkıcılar, Eurovision'a Olan İlgilerini Gösterdi

Belçika, 2000’li yıllarda Eurovision’da çok ön planda olmayan bir ülkeyken, son 3 yılda büyük gelişim göstererek istikrarlı bir şekilde ilk 10’da yer almaya başladı. Loic Nottet, Laura Tesoro ve Blanche bu onuru ülkelerine getiren sanatçılar. Bu gelişmelerin ardından, bazı Belçikalı sanatçılar Eurovision’da ülkelerini temsil etmek için olan ilgilerini belirttiler.

Bunlardan biri Belçikalı şarkıcı Natalia, Eurovision fanları tarafından tanınan yüzlerden biri. Hatırlayacağınız üzere Natalia, 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen Eurovision’da ülkesini temsil edebilmek için Belçika Ulusal Finalinde yarışmış, 2.olarak bu hakkı elde edememişti. Ünlü şarkıcı verdiği bir röportajda eğer ulusal kanal VTR’nin kendisinden yarışması için bir talebi olursa ve elinde beğendiği bir şarkısı bulunuyorsa, Eurovision’a katılabileceğini söyledi.

Ayrıca, Belçika’yı 2006’da Atina’da yapılan Eurovision’da temsil eden Kate Ryan, iyi bir şarkısı olması durumunda yarışmaya dönebileceğini belirtti. İlk denemesinde şarkısı “Je T’adore” ile yarışan Ryan, yarı finalde 12.olmuş ve büyük finalde yarışma hakkını elde edememişti.

Ulusal kanal VTR, önümüzdeki yıl Eurovision temsilcisini seçim görevinden sorumlu olacak. Ülkelerini temsil edecek sanatçı ve şarkısını kendilerinin seçeceğini açıklayan kanal, bunun için bir ulusal final düzenlemeyecek.

Bildiğiniz gibi, bu yıl Kiev’de Belçika’yı 17 yaşındaki genç şarkıcı Blanche “City Lights” adlı şarkısıyla temsil etmiş, destekleyenlerini hayal kırıklığına uğratmamış ve büyük bir başarı göstererek 4.olmuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de Belçika aldığı istikrarlı sonuçlara devam edebilecek mi?

Belgian Singers Showed Their Interests About Eurovision

Belgium got huge support in these three years and managed to finish in top 10 with Loic Nottet, Laura Tesoro and Blanche. After this, some Belgian singers showed their interests in order to represent their country.

Belgian singer Natalia, who is one of the most recognizable faces for fans, showed her interest. As you remember, she finished second in 2004 Belgian National Final. She gave an interview and she said if national channel asked her to represent Belgium and if she have a song that she like she would like to compete in Eurovision.

Also, Belgian representative in 2006, Kate Ryan mentioned that she could return if she have a good song. In her first try, She competed with her song “Je T’adore” and finished 12th in the semi-final, failed to qualify to Grand Final in 2006.

Channel VTR will be responsible for selection next year. They revealed that they will be choosing the artist and song on their own. They won’t be organizing a national final.

This year, Blanche represented Belgium with her song “City Lights” and she didn’t disappoint her supporters. She finished 4th and made Belgians proud.

What do you think? Do you think Belgium could improve their results and continue the consistent results?

Karlstad Melodifestivalen'in Etaplarından Birine Ev Sahipliği Yapacak

Eurovision fanları için sezonun en heyecanlı ulusal finallerinden biri olan İsveç'in yarışması Melodifestivalen'den ilk haberler gelmeye başladı. İsveç'in Karlstad şehri 2018'de Melodifestivalen şovlarından birine ev sahipliği yapacak.

Karlstad ev sahipliği için 600.000 İsveç.Kronu ödedi. En son Melodifestivalen 2013'te Karlstad'da yapılmıştı.

Köfbergs Arena, Melodifestivalen'in bir etabına ev sahipliği yapacak arena olacak. Köfbergs Arena'nın 10.300 kişilik bir kapasitesi var.

Melodifestivalen'in hangi şovunun Karlstad'ta yapılacağı daha sonra açıklanacak. Ancak bilindiği üzere, her yıl Melodifestivalen finali başkent Stockholm'de düzenleniyor ve 2013'ten beri Friends Arena ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl Robin Bengtsson ikinci denemesinde "I Can't Go On" adlı şarkısıyla Melodifestivalen'i kazanmıştı. Kiev'de ise 344 puanla 5.olmuş ve İsveç'in istikrarlı bir şekilde ilk 5'teki sonuçları devam ediyor.

Siz de Melodifestivalen'le ilgili daha fazla habere ulaşmak için heyecanlı mısınız?

Karlstad Will Host One of the Melodifestivalen Shows

One of the most exciting national finals of the Eurovision season is Sweden’s Melodifestivalen with no doubt. And the first news started to come. City of Karlstad will be hosting one of the Melodifestivalen shows next year.

Karlstad has paid 600.000 Swedish Krone to host this event. The last time Karlstad organized this event was in 2013.

Köfbergs Arena will be the host arena for Melodifestivalen. The arena has a capacity of 10.300 people.

It’s yet to announce which show of Melodifestivalen will be hosted by Karlstad. Of course every year capital Stockholm hosts the final and since 2013 Friends Arena is used as arena.

We will likely to know all cities that will host Melodifestivalen in September. SVT will announce when they complete the full list.

This year Robin Bengtsson won Melodifestivalen in his second attempt with his song “I Can’t Go On”. In Kiev he finished 5th with 344 points. Sweden continues their consistant top 5 results.

Are you excited like us to find out more news about Melodifestivalen?

Subscribe to this RSS feed

Log in or create an account