Russia


Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/templates/gk_game/lib/framework/helper.layout.php on line 199

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /homepages/3/d702743627/htdocs/eurovisiondream.com/includes/application.php on line 536

Controversy Is Still Alive !

Controversy between Russia, Ukraine and EBU is still alive.

As you know, in last weeks EBU, fined Ukrainian channel UA:PBC with nearly €200.000 for organization issues and Russia problem. After that, some fans thought that Russia chose Julia Samoylova on purpose. After all these progress, it was revealed that EBU will give punishment to Russia's "Channel 1" too.

Chairman of EBU Referance Group Frank Dieter-Frieling didn't give any clues about it but it is expected to be the same penalty given to Ukraine.

Previously, EBU unveiled their new rules in order to prevent political issues.

What do you think? Can EBU decrease the politics at Eurovision with this new rules?

 

 

Problem Devam Ediyor !

Rusya, Ukrayna ve EBU arasında bu sene yaşanan Eurovision krizi devam ediyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda EBU, Ukrayna devlet kanalı UA:PBC'ye €200.000'e yakın bir para cezası vermişti. Bunun üzerine, bazı fanlar Rusya'nın Ukrayna'ya gitmesi için bilerek Julia Samoylova'yı seçtiğini iddia etmişlerdi.

Bu gelişmeler ardından EBU'dan Rusya devlet kanalı Channel One'a da ceza verileceği ortaya çıktı.

EBU Referans Grubu Başkanı Frank-Dieter Freiling, ceza ile ilgili detay vermedi ancak verilecek yaptırımın Ukrayna devlet kanalına olduğu gibi para cezası olması bekleniyor.

EBU geçtiğimiz günlerde, bütün bu politik olayların önüne geçmek için yeni kurallarını yayımlamıştı.

Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce EBU'nun aldığı önlemler bu tarz olayları engellemeye yetecek mi?

Polina Gagarina İkinci Kez Anne Oldu

Eurovision 2015'te Rusya'yı temsil eden ve 2.olan Polina Gagarina ikinci bebeğini kucağına aldı.

Kız dünyaya getiren yıldız şarkıcı 29 Nisan'da doğan bebeğine Mia ismini verdi. Polina Gagarina'ya ailesiyle birlikte muhteşem bir hayat diliyoruz.

Polina Gagarina kimdir?

Rusya'nın en büyük starlarından biri olan Gagarina, yaptığı her şarkıyla ülkesinde hit olmayı başarıyor. Eurovision'u birinci sırada tamamlamayıp 300 puanı geçen ilk yarışmacı olma ünvanına sahip olan Rus şarkıcı, ayrıca ülkesindeki "The Voice Russia" nın jüri üyeliğini de yapmakta.

Polina Gagarina Gave A Birth To Second Child

Russia’s representative Polina Gagarina who got 2nd place in 2015 with the song “A Million Voices” gave a birth to her second baby.

Baby girl who born in 29 April named Mia. We wish her amazing life with her children.

Who is Polina Gagarina?

She is one of the biggest stars in Russia and every song of her becomes huge hit in her country. She has the honour of being the first contestant who collected more than 300 points and got second place.  Also, she has been one of the juries in “The Voice Russia”.

IT'S OFFICIAL ! Russia Won't Take Part In Eurovision 2017

Controversy came to end today and EBU shared a official statement about Russian singer Julia Samoylova’s participation. 
 
Previously, Ukrainian government banned Julia Samoylova perform in Kyiv because of her Crimea visit which was without permission in 2015. By the time, some different ideas had been suggested such as performing via satellite. Each step was declined by the Ukrainian government. EBU before said that they will try to make it easy for Russia. But finally today, EBU launched official decision about this.
 
They said that Russia’s participation is impossible and “Flame Is Burning” singer Julia Samoylova won’t be permitted to perform in Kyiv. 
 
Frank Dieter Freiling, Chairman of the Eurovision Song Contest Reference Group said that they condemn Ukrainian goverment for this decision because they broke the main goal: bringing all nations together. However, he added that the preparations are going well and everything will be ready for May.
 
What do you think about this decision?

Kiev 2017 mi yoksa Berlin 2017 mi ?

Bugün EBU’dan şok edici haberler geldi. Geçen hafta EBU şefi Ingrid Deltenre’nin Ukrayna cumhurbaşkanına Rusya’nın katılmasıyla ilgili bir çözüm bulunmasını istediği bir mektup yolladığı belli olmuştu.

Telefon şakalarıyla tanınan iki Rus Alexei Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov, EBU genel direktörünü Ukrayna cumhurbaşkanı gibi davranarak aradı ve bunu fark etmeyen Deltenre ile aralarında geçen konuşmanın basına sızdırıldığı ortaya çıktı. Telefonda Deltenre: “Ukrayna yarışma kurallarını çiğniyor. Samoylova 2015’te Kırım’dayken Eurovision temsilcisi olmadığı için bu yasak yarışma gerçekleştirildikten sonra da koyulabilirdi.”

Ukrayna, Rusya’nın katılımını engellemeye devam ederse, bazı zorluklarıla yüzleşebilecekleri belirtildi.

Konuşmada adam: “Yarışmaya 2 aydan az bir süre kaldı. Başka bir ülke yarışmaya tamamen hazırlanmak için yeterli vakte sahip olmayacak.” dedi.

Deltenre’nin cevabı ise: “Telaşlanmaya gerek yok. Zaten biz Berlin’de her ihtimale karşı her şeyi planladık.” oldu.

Konuşmanın ses kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/994430/laif_publikuiet_audio_razghovora_prankierov_s_orghanizatorom_ievrovidieniia

Bu haberlerden sonra Ukrayna’nın üzerindeki baskı daha artacağa benziyor.

Sonuç olarak, bu haberlerin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz, ancak bu söylentiler ilerleyen günlerde şok edici ve ilginç haberler görebileceğimizin bir kanıtı olabilir.

Kiev 2017 or Berlin 2017 ?

Shocking news came from EBU today. Last week, we all know that EBU chief Ingrid Deltenre sent a letter to Ukrainian prime minister and wanted Russia and Julia Samoylova to perform in Kyiv. Today, more interesting news has come.

Two Russian men Alexei Stolyarov and Vladimir Kuznetsov -who are known with their phone pranks- called EBU general director and they pretended like Ukrainian prime minister. In phone call Deltenre said that: “Ukraine is violating the contest rules. When Samoylova was in Crimea, she was not a Eurovision representative. Then, you could impose the ban on her after the contest.”

It was reported that if Ukraine prevent Russia’s participation from Eurovision, they could face with difficulties.

In the call, man said: “There are two months left. Another country won’t be able to get ready completely for Eurovision.”

Deltenre replied: “No worries. We have already reserved and prepared everything in Berlin,Germany.”

You can listen the recording below: 

https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/994430/laif_publikuiet_audio_razghovora_prankierov_s_orghanizatorom_ievrovidieniia

After these news, Ukraine has big pressure.

After all, we don’t know if these are true or not. But this proves that we can see some shocking and interesting news in the future. 

Tartışmaların Sonuna Mı Geldik?

Tartışmaların sonuna mı geldik? Daha önceden Julia Samoylova, Rusya devlet kanalı tarafından ülkeyi “Flame Is Burning” adlı şarkısıyla temsil etmesi için görevlendirmişti. Ancak, yasaları çiğnediği ve 2015 yılında izinsiz Kırım’da konser verdiği için Ukrayna devleti tarafından ülkeye girişi 3 yıl yasaklanmıştı. Bilindiği üzere de EBU şefi Ingrid Deltenre, Ukrayna cumhurbaşkanına bir mektup göndermiş ve Samoylova’nın Mayıs ayında Kiev’de performansını sergileyebilmesi için destek olunmasını talep etmişti.

Bunlara ek olarak, Ukrayna devlet kanalı UA:PBC’den açıklama gecikmedi. Kanal yetkilileri Ingrid Deltenre ve EBU’nun bu karara saygı duyması ve anlayış göstermesi gerektiğini belirtti.

Bütün bu gelişmeler devam ederken Julia Samoylova’nın bu hafta hiçbir siyasi olayı düşünmeden, postcard çekimlerinin bir bölümünü tamamladığını öğrenmiştik.

Bu kararın nihai karar olup olmadığını bilmiyoruz fakat, öyle görünüyor ki Samoylova’nın katılım şansı günden güne azalıyor. Şimdi EBU’dan resmi bir açıklama bekleme zamanı. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Daha fazla yeni gelişme ve haberler için takipte kalın …

Subscribe to this RSS feed

Log in or create an account