14. yıl

Zaferin 14. Yılı (13)

Müzikonair Eurovision zaferimizi yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Türkiye'nin önde gelen müzik portallarından "muzikonair.com" ailesi'nin kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Yıl 2003!

Eurovision'a giderken umudumuz yoktu belki ama yine de olur mu diye umutlanmıştık bir kez daha.

Sertab Erener sahneye çıkmadan önce "kazanacağım" demişti umut dolu yüreği ile! "everyway that i can" şarkısının Şebnem Paker'in 1997 yılında türkçe söylediği "Dinle" şarkısının getirdiği 3'üncülüğü geçeceğini kimse tahmin edemezdi o günlerde. Sertap Erener, Everyway That I Can şarkısı ile sahneye çıktığında herkesin tüyleri diken diken olmuştu. Yürekten söylenen sözler, buğulu ses ve inançlı bir kalple şarkı yüreklere dokundu adeta.

Belki Türkiye'de şarkının manasını anlayan çok kişi yoktu ama ülkesini temsil eden Sertab Erener'in pozitif enerjisi ve güçlü duruşu herkesi duygulandırmıştı! Yapılan sahne şovu, güçlü yorum ve en önemlisi samimiyet getirdi bu birinciliği bize!

Gecenin sonunda son puanlar açıklandığında Slovenya'dan gelen 10 puan ile 2. sıraya kadar yükselmiştik! Türkiye'nin 1. olması ve Eurovision'u anlatan Bülent Özveren'in "Türkiye birinci! Hayatımda ilk defa bir ilki yaşıyorum. Tam 25 yıl bu anı bekledik" sözlerini ve sevinci asla unutulmaz! Yürekten inanarak, yarışmanın ruhuna göre ve evrensel bir dil ile yapılan şarkı duygulara tercüman olmuş, dünyada 7'den 70'e herkesim yüreğine dokunmuştu!

Sertab Erener'in Demir Demirkan ile yazıp bestelediği bu şarkı Türkiye'nin şanlı tarihine bir armağan olsun! İyi ki varsın Sertab Erener, iyi ki bizi temsil ettin ve bu millete bu zaferi getirdin. Eurovision zaferinin 14. yılı kutlu olsun!"

Pınar Ayhan Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Sanatçı, Sunucu, Anlatıcı ve Eurovision 2000 temsilmiz "Pınar Ayhan"ın kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Eurovision 2003, milletçe elde etmek için çok uğraştığımız, büyük gurur duyduğumuz bir başarının yılıydı. Gerek müzikalitesiyle, gerek koreografisiyle diğer yarışmacılar tarafından yıllar sonra bile taklit edilen şarkımız, Sertab Erener'in icrasıyla, unutulmazlar arasında yerini aldı. Demir Demirkan'ın bu güzel bestesi, hala bile "hit" listelerde yere sahip. Ülkemizi tanıtmak, müzikal kültürümüzü paylaşmak için çok büyük bir öneme sahip olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizin yeniden katılımcı olması, en büyük ümidimizdir. Sanat, en kuvvetli diplomasi dilidir."

 

Ali Durgut Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Genel Koordinatörümüz ve zafere giden süreci ve yarışmayı Riga'da takip eden "Ali Durgut"un kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"2003 Eurovision şarkı yarışmasıyla hayatımın akışı değişti. 2003 Eurovision finali için Letonya 'ya geldiğimizde birinci olacağımıza kimse ihtimal vermiyordu. Buna SERTAB ERENER bile inanmamıştı. TRT Müzik dairesi başkanı MİNE ÇALIŞAL hanım ile yürütülen işbirliği ve onun müthiş tecrübesi, ortaya kimsenin inanamayacağı bir mucize çıkartmış, 2003 Eurovisionu kazanılmıştı. Türkiye'nin Eurovision promosyonlarını internet üzerinden yapan, bir sürü isimsiz kahramanı olmuştur. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

 

riga1

riga2
riga3
riga4
riga5
riga6
riga7
riga8
riga9


sertabalidurgut1 

 

Nilgün Onatkut Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Müzisyen, Solist, Eurovision 2011 temsilcimiz "Yüksek Sadakat" grubu üyesi "Uğur Onatkut"un annesi ve Eurovision 1984 temsilcimiz (5 yıl önce 10 yıl sonra üyesi olarak) "Nilgün Onatkut"un kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Öncelikle Türkiye Eurovision Kulübü olarak yaptığınız çalışmalar için sizi kutluyorum. Sevgili Sertab Erener'in ilk birincilik aldığı sene onu seyrederkenki hissettiklerimin, herkesinkinden farklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem onun sahnedeki heyecanını, hemde televizyon karşısında seyredenlerin heyecanını aynı anda yaşadım. Tarif edilemez bir duygu... İnşallah tekrar böyle güzellikler yaşarız. Emeği geçenleri ve tabiki sevgili Sertab'ı kutlar, başarılarının devamını dilerim..."

Ulunay Türkkan Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Prodüktör, yapımcı ve menajer "Ulunay Türkkan"nın kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Ben Turne otobüsündeydim. Oylamadan önce sahnede bulunmam gerektiği için başını kaçırmıştım. Tekrar döndüğümde Türkiye'nin başa güreştiğini görünce hem şaşırmış, hem de heyecanlanmıştım. Ama yine de 1. geleceğini tahmin etmemiştim. Zaten son anlarda 1.liği kaptırmıştık. Artık öyle devam eder derken... son anda birincilik gelmişti. Hem inanamamış, hem tüm turne ekibi yerlemizden fırlamış birbirimize sarılmıştık. Unutulmaz bir andı..."

Özge Ersu Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

 

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Belgesel Radyo Yapımcısı, Müzik Tarihçisi, Turizm Uzmanı, Eurovision temalı tur - rehberlik hizmeti ve radyo programları ile bildiğimiz "Özge Ersu"nun kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"• 1965 yılında Samsun’da doğdum. O zamanlar televizyonumuz yoktu, radyonun içinde minik insanların yaşadığı günlerdi.

• 1975 yılında ruhum Stockholm’de bedenim memlekette bir çocuktum. Semiha Yankı ile açtım siyah beyaz Eurovision’a gözlerimi. ‘Seninle Bir Dakika’ sonuncu olmuştu ama kırk yıldan beri dilimizde, gönlümüzde birinci kaldı.

• 1985 yılında ‘Yirmiler Kulübü’ne İstanbul’un ilçesi Göterborg’da girmiştim. Dünyamız ve ekranlarımız renklenmişti. Sevgili Bülent Özveren’in yorumlarını, ‘Royaume-Uni, Deux Points’ (‘Ğayömüni, Dö Puğen’ okuyunuz) puanlamalarını nasıl unuturuz? Ah, ne seneydi ama, kimler yoktu ki? Mazhar Fuat Özkan üstâdlarımız ile ‘Diday Diday Day’ mı desem, yoksa yedinci olan Al Bano - Romina Power mı?

• 1995 yılında Sivas’ta askerdim. İzin aldığım o akşam, gizli bir bahçede füme Norveç somonu yerken gece gece izlediğim birinci ‘Secret Garden ve Nocturne’ hâlâ aklımda.

ozgerersur3

 

• 2005 yılından aklımda kalanlar ise Gülseren ve Rimi Rimi Ley, ev sahibi Kiev. Birinci de arasıra papaz olduğumuz komşumuz Yunanlı Elena Paparizou.

• 2013 yılında ‘Madem yurt dışı gezi ve turizm uzmanıyım’ dedim, İsveç Malmö’ye harika bir Eurovision gezisi düzenlemek istedim. O kadar şanslıydım ki, on dört milyar yaşındaki evrenin tarihinde ilk kez o sene Türkiye Finallere katılmaktan vaz geçti.

ozgerersu2013

• 2014 yılında belgesel radyocu idim. Kendi Internet radyomda ‘Eurovison Şarkıları’ programını yaptım ve her sene Eurovision tarihlerinde o eserleri dinleyicilerimle paylaştım.

• 2016 yılında inadım inattı. Katılmıyor olsak da bir kez daha bir Eurovision gezisini Stockholm’de düzenlemek istedim ama cennet vatanımın cinnet gündemi ne yazık ki ona da izin vermedi.

• 2017 yılında evimdeki ses stüdyosunda çalışırken, değerli dostum Özgün Günyar, nazik bir mesaj gönderdi. Müzik sektöründeki önemli isimlerle beraber, bir gezgin, bir müzik yayıncısı olarak bu konuda benden kısaca izlenimlerimi istedi ve bu içten yazı ortaya çıktı.

Yıllara bakıyorsunuz da, önemli bir eksik mi var dediniz? Hayır, unutmadım, aksine ‘tatlıyı en sona bıraktım!’

ozgerersu2015

• 2003 ne yıldı ama değil mi? Letonya’nın başkenti Riga’da idik. Yarışmalardan kırksekiz, günlerden 24 Mayıs’tı. Tam ön dört sene önce bu gece idi.

On bir milyon Amerikan Doları tutan yatırım ve yayın harcamalarının yarısını bu iki milyon nüfuslu küçük ülke üstlenmişti. Elemesiz tek bir finalden oluşan sistemin son kez uygulandığı bu yarışmada yirmi altı ülke vardı. Tüm sanatçılar ilk kez Eurovison’da sahne alıyordu, tekrar gelmiş olan yoktu.

Rus Tatu ile Avusturyalı komedyen Alf’i nasıl unuturuz? Ya tele oylamalarda teknik sorunlar yaşanması, yapılan itirazlar? Birleşik Krallık bile tarihinde ilk kez ‘Euroexit’ yaparak, hiç bir ülkeden tek bir puan bile alamadan ilk kez sıfır çekmişti.

Evet, 2003 ne yıldı ama, değil mi? O sene Sertab olarak anılacaktı. Parlak, tiz, ve güçlü sesini ‘Coloratura Soprano’ olarak tanımladığımız, bize harika pop şarkıları ve Avant Garde hit eserleri kazandıran, parlak kariyeri boyunca ödüllere doymayan Sertab Erener, o yıl zorlu rakiplerin önünde Eurovision şarkı Yarışması’nda birincilik alarak ülkemize ilk kez bu değerli armağanı vermişti.

Sonradan alacağı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’nın yanısıra asıl madalyayı Türk insanının yüce gönlü vermişti. En sosyetik İstanbul kulüplerinden doğudaki köy kahvelerine dek, hepimiz sevinmiş, moral lazanmıştık.

Doğu melodilerini batı kalıpları ile birleştiren ilk İngilizce şarkımız ‘Everyway That I Can’ aslında adı gibi, yapabileceği her şeyi yapmış, Türk Dil Kurumu’nun itirazlarına, Millet Meclisi’ndeki vetolara ve çekilen klipteki tartışmalı Harem sahnelerine karşın, akıl almaz güzellikteki bir yarışma performansı ile birinciliği Türkiye’ye getirmişti.

İşte kendisi 1956 yılında, benim için ise 1965 yılında başlayan, aslında günümüze dek virgüllerle gelen bu yarışmada belki de nokta 2003’te Sertab erener ile konmuş, racon kesilmişti.

Peki, dünya müziğine Domenico Modugno’yu, Al Bano ve Romina Power’ı, Abba’yı, Céline Dion’u, Julio Iglesias’ı kazandıran bu tatlı karmaşanın içinde günümüzde neden yokuz?

Altı da, üstü de dünyanın sonuçları en tartışılan, en uzun soluklu yayını olan, en ilginç, en kozmopolit ve en çok izleyiciyi, müzikseveri ekrana bağlayan bir yarışmaydı sonuçta. Uydu yayını olmadığı için normal frekanslardan yayın yapılan bin dokuz yüz ellili yıllarda savaştan yorgun çıkmış Avrupa’yı, hafif siklet bir eğlence programında gülümsetmek isteyen, katılımcı her ülkede sinyallerin aynı kalitede görüntü ve ses standardı ile yayınlanması prensibi üzerine kurulu bir canlı yayın düşüncesinden ne istemiştik?

Ben bilemedim. Siz biliyor musunuz?"

ozgerersur1ozgerersur2

ozge.ersu.net

Can Uğurluer Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Müzisyen, Sanatçı ve Eurovision 1991 temsilcimiz "Can Uğurluer"in kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"O geceyi çok net hatırlıyorum. O gecedeb çok önce şarkıyı ilk kez dinlediğimde "birinci olabilir" demiştim arkadaşlarıma. Gülmüşlerdi bana. Türkiye için o kadar uzak görülüyordu ki bu ihtimal. Final gecesi Sertab ve danscılarının performansını izledikten sonra umudum iyice artmıştı. Puanlamada son an'a kadar heyecanlandığımı hatırlıyorum. Özellikle son ülkenin puanı birinciliği belirlemişti. İnanması zor bir hayaldi. Ertesi yıl o zamana kadarki en ihtişamlı Eurovision organizasyonunu yaptığımızı da hatırlıyorum. Karaköy Liman Lokantasında yapmış olduğunuz keyifli "Eurovision Partisi" güzel anılarım arasında...

Fani Hodara Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Müzisyen, Sanatçı ve Eurovision 2002 şarkımız "Leylaklar soldu kalbinde"nin bestecisi ve söz yazarı "Fani Hodara"nın kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"İsviçre'den sevgiler. Sertab'ın birinci olduğu gün çok ağır bir hastalıkla mücadele ediyordum. Tv'de seyrettiğimde deliler gibi ayağa sıçradım, çığlık attım. "Bravooo Sertab Bravooo Türkiye!" diye bağırdım ve ağladım.O halimle tepindim. Mutluluktan uçtum. Çok başarılı koreografi ve şarkıydı"

Michael Kuyucu Eurovision Zaferimizi Yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... GBTimes Türkiye Genel Müdürü, CRI Türk FM Genel Müdürü, müzik yazarı ve Radyo programcısı, Akademisyen ve “Türkiye’nin Eurovision Serüveni” kitabının yazarı "Michael Kuyucu"nun kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Sertab'ın birinciliğini destekleyen tek ana akım medya mensubu müzik yazarı bendim. Adım adım Türkiye'nin çalışmalarını takip ettim. Ona destek oldum. O zaman çok dinlenen "Radyo D" de yönetici ve programcıydım. Yurtdışında yaşayan Türklerin oy vermeleri için bir tanıtım spotu hazırladık. Sertab Erener'in sesinden bu spotu bir ay boyunca yayınladık. Bir başarı bekliyordum. Hatta bazı kişilerin dalga geçmelerine bile maruz kalmıştım. 24 Mayıs 2003 gecesi Sertab birinci olduğunda yanında Türk Medyasında kimse yoktu.Ben hem inandığım bir şeyin gerçekleşmesi adına, hem de ülkemiz adına çok mutlu oldum. Bu birincilik çok büyük bir olay oldu. Yurt dışındaki dostlarım aradı. O geceyi büyük bir heyecan ve mutlulukla yaşadım"

Selim Serezli Eurovision zaferimizi yorumluyor

Eurovision ve Müzik sektörünün önemli isimleri; 24 Mayıs 2003 İlk Eurovision Zaferimizi Yorumluyor... Universal Music Publishing Türkiye Genel Müdürü ve Eurovision 2010’un zirve ortağı “maNga”nın Eurovision sürecindeki menajeri olan "Selim Serezli"nin kaleminden 2003 zaferimiz...

 

"Eurovision 2003 hikayem uzun ve keyiflidir aslında. Çok özetle şunu hatırlıyorum; Son puanlar açıklanırken nasıl olduysa bizim 12 puanı alıp ipi göğüsleyeceğimize dair hiç bir şüphem yoktu. Genelde uluslararası müsabakaları son dakika trajik şekillerde kaybetmeye alışmış bizim gibi bir toplum için yadırganacak şekilde kazanacağımızdan emindim. Bunun en büyük sebebi Sertab hanım'ın ve tüm ekibin finaldeki müthiş performansıydı şüphesiz"

Subscribe to this RSS feed

Log in or create an account