Genel Kategori

SERTAB YİNE GURURLANDIRDI 


  2003 yılında ülkemizi birincilikle gururlandıran Sertab Erener Eurovision Şarkı Yarışması 2.yarı finalde sahneye çıktı. Sanatçı ülkemizi bir kez daha gururlandırdı. 

  İlk ve tek Eurovision birincimiz Sertab Erener İsveç’in Malmö kentinde Malmö Arena’da 9 Mayıs’ta gerçekleşen 68.Eurovision Şarkı Yarışması 2’inci yarı finalinde konuk sanatçı olarak sahne aldı. Geçmiş yıllarda Eurovision’u kazanan 3 sanatçı Helena Paparizou (2005), Charlotte  Perelli (1999) ve Sertab Erener (2003) konuk sanatçı olarak katıldı. Üç şampiyon, dev ekranda dünyanın her yerinden insanların dünyanın en büyük korosu olarak canlı görüntüleriyle şarkılara eşlik edip dans ederek şovun parçası olduğu “Sing Along” bölümünde yarışmayı kazandıkları şarkıları seslendirdi. 

SERTAB ERENER – EVERYWAY THAT I CAN / 68. EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI 2024 2. YARI FİNAL CANLI PERFORMANS 09.05.2024 

  Oylama başlamasından sonra Helena Paparizou, Charlotte Perelli’nin ardından sahneye çıkan Sertab Erener ülkemize 28 yıl sonra birincilik getiren Everyway That I Can şarkısını arenayı dolduran binlerce kişiyle birlikte seslendirdi. Seyirciler şarkıya coşkuyla eşlik etti. Sertab Erener’in yıllar sonra Eurovision sahnesinde performans sergilemesi izleyenleri gururlandırdı ve duygu dolu anlar yaşattı. 

 

MÜZİKLE BİRLEŞTİLER 

 Şarkının sonunda Helena Paparizou ve Charlotte Perelli, Sertab Erener’in yanına  gelerek seyircileri selamladı. Gecenin sunucularından Petra Mede sanatçıların yanına gelerek “Eurovision Kraliyet Ailesi” diye seslenerek takdim etti. 

  Sertab Erener sahnedeyken yarışmacılar green room (kulis) ve basın merkezinde Everyway That I Can’i söyleyip dans ettiler. Eurovision sloganında (United By Music) olduğu gibi müzikle birleştiler.

 

 

   Erener’in kıyafetini İstanbul Moda Akademisi mezunu Tayfun Ali Kaba tasarlarken, stilistliğini Şeyda Sözüer üstlendi. Sanatçının saçını ve makyajını Zeynep Dombaycıoğlu yaptı. Takılar yönetmen ve oyuncu Rafael Cemo Çetin tarafından kurulan Rafael Indiana markasından seçildi. Sahne arkası fotoğraflarını Gürdeniz Bursalı çekti.  

  Sertab Erener’in performansı sosyal medyada geniş yankı buldu. X’te Trend Topic listesinde birinci sırada yer aldı. Video Eurovision resmî Instagram hesabında 14.5 milyon izlenmeye ulaşarak 2024 Eurovision videoları arasında en çok izlenen video oldu. Sosyal medyada Erener’in videosunu paylaşan kullanıcılar “kazandığımız 2003 yılına gittik, gururlandık, duygulandık, Sertab’ın sesi ve performansı hâlâ aynı, Eurovision’a geri dönelim” gibi yorumlar yaptı. Sertab Erener’in yurt dışından hayranları, “Sertab bu sevgiyi hak ediyor, bir efsane, Eurovision ikonu, uzun yıllar sonra şarkısı hâlâ en iyi” yorumlarını yaptı.

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

   Sertab Erener sosyal medya hesabından geceden fotoğraflarını ve hislerini sevenleriyle paylaştı. 

“Dün gece ekran başındaki milyonlarca müziksever ve salonu dolduran binlerce kişiyle beraber şarkı söylemek rüya gibiydi. Yıllar sonra tekrar Eurovision sahnesinde olmaktan çok büyük mutluluk duydum. Beni arayan, soran, paylaşan ve dün gece sanki yarışma gecemiz gibi heyecanla ekran başında beni izleyen herkese çok teşekkür ederim. En yakın zamanda ülkemizin Eurovision’da olması için elimden geleni yapacağım çünkü en büyük dileğim bu heyecanı gelecek genç kuşakların da yaşaması.” 

   Ntv ana haber bültenine canlı telefon bağlantısı ile katılan Sertab Erener geceyle ilgili duygularını anlattı. “Çok uzun zaman geçti. Kendi sahnemde bu şarkıyı söylüyorum yıllardır ama onun tekrar dünya sahnesine çıkması ve insanların unutmamış olması ve söylüyor olması beni çok gururlandırdı aynı zamanda çok şaşırttı, aynı zamanda çok mutlu etti. Ben de şaşırdım.”

   Eurovision denilince akla gelen sanatçılardan Sertab Erener, yarışmanın bugünüyle ilgili düşüncelerini; “Herkes 21 yıl önce Sertab Eurovision sahnesine şov getirdi derdi. Eğer öyle bir şey olduysa 20 yıl içinde iş çok güzelleşmiş. Müzik, tarz itibarıyla daha popüler kültür şarkıların çok daha hissedildiği, artık Eurovision şarkısı denilen şeyin ortadan kalktığı, özellikle yayında sanki bir müzik klibi gibi o şarkıların sahnede yorumlanması bunlar çok yeni ve çok güzel şeyler” diyerek dile getirdi. 

BAZI ŞARKILARIN RUHU ÖLMÜYOR

  Ana haber sunucusu Seda Öğretir’ in “Everyway That I Can’ in bu değişime bu kadar uyum sağlaması sizin çok zamansız bir şarkı ortaya koyduğunuzu gösteriyor değil mi sorusu üzerine Sertab Erener “Teşekkür ederim ben bunu tek başına böyle yorumlamam ama dışardan öyle yorumlanıyorsa ancak gurur duyarım. Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok mutluluk verici bir şey ama sanırım bazı şarkıların ruhu ölmüyor. Hit bir şarkı ya da insanın kalbine dokunan bir şarkı ya da onda inanılmaz bir şey yaşandığı için kendi ülkemde bu şarkının büyük bir yeri var ama yurt dışında da bunun hâlâ bu kadar güncel ve sevilen kalması dediğiniz gibi o şarkının gücünü anlatıyor. Bu da beni sonsuz mutlu ediyor” dedi.

   Sertab Erener’in İsveç’te Eurovision serüveninin perde arkasını anlatan video sanatçının YouTube kanalında yayınlanacak.

 

HABER: PIRIL SONER

 

 

 

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com