VİROLOG AB OSTERHAUS “CORONAVİRÜS EUROVİSİON’U TEHDİT EDEBİLİR.”

  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve  Coronavirüs yayılmaya devam ediyor. Birçok etkinlik iptal edildi, ertelendi. Hollanda AD gazetesine konuşan ünlü virolojist AB Osterhaus Coronavirüs’ün Eurovision’u tehdit edebileceğini söyledi.

  İlk olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde görülen ve dünyaya yayılan Coronavirüs şu ana kadar 96 ülkeyi etkiledi ve dünya çapında 3.461 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. İtalya’da Venedik Karnavalı gibi büyük etkinlikler iptal edildi. Nisan’da yapılması planlanan Formula 1 Çin Grand Prix yeni bir bildiriye kadar ertelendi. Mayıs ayında Hollanda’da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili çeşitli senaryolar ortaya atıldı.  

                        Virolog Dr. Albertus Dominicus Marcellinus Osterhaus

  Hollanda Algemeen Dagblad gazetesine konuşan Virolojist ve grip uzmanı AB Osterhaus “Eurovision Şarkı Yarışması gibi etkinliklerin devam edemeyeceği senaryosunu dikkate almalısınız. Fakat bu coronavirüsün gelecek dönemde nasıl geliştiğine bağlıdır.“ Osterhaus’a göre farklı ülkelerden gelen insanların bir araya geldiği en tehlikelisi olabilir.

   Rotterdam Belediyesi sözcüsü Ingrid Adriaanse AD’ye durumu değerlendirdiklerini söyledi. ”Herşeyi yakından izliyoruz ve bütün olası risk ve tehditler için hazırız. Buna dayanarak, ilave önlemlerin uygulanıp uygulanmadığına dair bir değerlendirme yapılır. Fakat, olası senaryolar üzerinde yorum yapmak için şu an çok erken.” dedi.

  EBU sözcüsü Danny Vormer “Hollanda Halk ve Çevre Sağlığı için Milli Sağlık Enstitüsü ile yakın temastayız, fakat bu sadece sağduyu. Hepimiz bu tehdidi ciddiye alıyoruz. Virolojist AB Osterhaus kuşkusuz işinde iyi, fakat bizim işimiz RIVM’ı takip etmek, tavsiyeleri en önemli. “Eurovision için bir tehdit var”dediklerinde gerekli adımları atacağız. Bunun için şimdi çok erken.” dedi.  

  RIVM durumu izlediklerini doğruladı. Ayrıca yakında Eurovision Şarkı Yarışması’nı iptal etmeyi veya ertelemeyi söylemenin bir yolu olduğunu söyledi.

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte coronavirüsten dolayı etkinliklerin iptal edilmesinin mantıklı olmadığını söyledi.

  Gelecek hafta yapılması planlanan Delegasyon Başkanları Toplantısı da coronavirüsten etkilendi. Yunanistan, İsrail ve İsveç’in de aralarında bulunduğu birçok delegasyon başkanı toplantıya katılmayacağını duyurdu. Eurovision Yönetici Müdürü Jon Ola Sand’in toplantıya katılmasına izin verilmedi. EBU, personeline 13 Mart’a kadar seyahat yasağı koydu. Genova’daki bir EBU görevlisinin coronavirüs test sonuçları pozitif çıktı.

   RIVM dün Hollanda’da koronivirüsten etkilenen kişi sayısının bir günde 38’den 82’ye yükseldiğini açıkladı.

   Danimarka Melodi Grand Prix 2020’nin seyircisiz yapılacağı duyuruldu. İsveç televizyonu SVT, Melodifestivalen finalinin seyircili yapılmasına karar verdi.

   Hollanda’lı yayıncı NPO “Bizim odağımız unutulmaz bir Eurovision Şarkı Yarışması hazırlamak.” dedi.

Haber: Pırıl Soner

Kaynak:

Could Eurovision 2020 be cancelled because of coronavirus? NPO responds to virologist’s comments

https://escxtra.com/2020/02/26/coronavirus-eurovision/

https://eurovisionworld.com/esc/eurovision-2020-several-scenarios-in-relation-to-coronavirus

 

 

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com