ROTTERDAM DOĞRU BİR TERCİH MİYDİ?

Rotterdam Eurovision 2020 Şarkı Yarışması için doğru bir tercih miydi?

Bildiğiniz üzere bu yıl Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yapacak Hollanda, yarışmanın düzenleneceği şehir olarak Rotterdam’ı seçti. Peka Rotterdam doğru bir tercih miydi? Yarışmanın yapılacağı yer seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır; Şehir yarışma için uygun bir sahne/alana sahip mi? Şehire ulaşım rahat mı? Şehirde hem yarışmacıların hem de seyircilerin konaklayabileceği yeteri kadar tesis var mı? Gibi bazı konular şehir seçimi için önemlidir. Fakat Hollanda için bu durum farklı görünüyor. Hollanda, Rotterdam’ı seçerken konaklama imkanının yetersiz olduğunu biraz görmezden gelmiş gibi duruyor. Şu anda Rotterdam’da, 11-17 Mayıs tarihleri arasında, 6 gün konaklamak isteyecek bir seyirci, 4 kişilik bir yatakhanede kalmak için günlük yaklaşık 85 Euro ödemek zorunda. Fakat eğer rahatınıza düşkünseniz ve ben otelde kalmak isterim, başkalarıyla aynı odayı paylaşamam derseniz de bu fiyat gecelik en uygun 200 Euro. Fakat durumun asıl ne kadar ciddi olduğunu şu örnekle açıklamak gerekiyor. 11 – 17 Mayıs Arası tarihler yerine, yarışmanın olmadığı, örneğin 10-16 haziran tarihlerini seçtiğinizde geceliği 200 Euro olan otelin fiyatının 62 Euroya düştüğünü, ve en uygun olarak da 25 euroya hostel bulunabildiği görünüyor. Buradan anlaşılabileceği üzere konaklama fiyatları yarışma için neredeyse 3.5 kat artmış durumda.

Pekala bunun sebebi ne olabilir? Eğer şehirde yeteri kadar tesis bulunuyorsa, rekabet olduğu için Eurovision’un düzenlendiği tarihlerde, genelde uygun bir şekilde konaklama sağlanabiliyor. Örneğin 2017’de yarışmanın düzenlendiği Kiev’de bulunan tesis sayısı, Booking.com’ a göre 4231. 2018 yılında düzenlenen yarışmanın yapıldığı şehir olan Lisbon’da tesis sayısı 7785, 2019’da düzenlenen yarışmanın yapıldığı şehir Tel Aviv’de ise bu sayı 2416. Bu sayılara baktığınız zaman, Eurovision’un düzenlendiği şehirledeki tesis sayısı genelde 2000’in altına düşmemiş. Fakat bu sene Rotterdam için Booking.com verilerine baktığımızda sadece 264 tesis görünüyor. Bu sayı , Tel Aviv’in 9 da 1’i , Kiev’in 16 da 1’,  Lisbon’un ise 30’da biri kadar. Yani Rotterdam için ciddi bir konaklayacak tesis eksikliği görünüyor.

Pekala yarışma Amsterdam’da düzenlenseydi ne olurdu? Amsterdam’da şu an Booking.com’a göre toplamda 1925 tesis var ve bu sayı Rotterdam’ın 7 katı. Yani yarışma Amsterdam’da düzenlenseydi, konaklama ücretleri bu kadar astronomik sayılara çıkmayabilirdi. Rotterdam, konaklama açısından Eurovision için doğru bir şehir olmadığını göstermiş oldu. Fakat diğer açılardan nasıl bir ev sahipliği yapacak, bunu da bize zaman gösterecektir.

YAZI: CEM ÖZDEMİR/EDİTÖR

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com