Ali Durgut’un Yorumuyla Destination Eurovision

Destination Eurovision 🎼

2019 Eurovision finaline doğru geri sayım sürerken dün gece Fransa ikinci yarı finali yapıldı. Dokuz şarkının yarıştığı yarı finalde; ilk yarı finalde olduğu gibi dört şarkı finale bırakıldı.

26 Ocak gecesi toplam sekiz şarkının yarışacağı büyük final ile 2019’un Fransa şarkısı seçilmiş olacak.

Dün geceki finalle ilgili önemli ve geleceğe yönelik gizli bir mesaj hissettim. Eğer başka bir plan yoksa 2019’un şampiyonu Fransa olacaktır. Dün gece yapılan finalde, Eurovision’un büyük patronu ve yöneticisi de oradaydı. Bu Fransa’ya yada Fransa’nın yarışmaya verdiği önemi gösteriyor. Biliyorsunuz Fransa en son 1977’de Marie Myriam ile ( L’oise et l’enfant) birinci olmuştu. Artık Fransa için yarışmayı kazanmanın zamanı geldi gibi ne dersiniz?

Uzun süredir zirveye çıkamayan Fransa’yı bu sene kim zirveye taşır? Toplam 18 şarkının yarıştığı iki yarı finalde… iki şarkı var ki çok beğenildi. Hem ulusal jüri, hemde international jüri bu şarkıları yarı finallerde birinci yaptı ve tüm 12 puanları bu iki şarkı aldı. İlk yarı finalin birincisi genç şarkıcı Bilal, Avusturya birincisi sakallı hanım idolümdür dedi. Fransa’daki ve Avrupa’daki tüm gaylerin oylarına talip oldu ve ilk finali açık ara kazandı. İkinci yarı finalde ise genç duygusal bir hanım ( Seemone) yarıştı şarkısı “ tous les deux” ( her ikisi de ) ile babasına olan sevgi ve özlemini anlatarak tüm izleyenleri ağlattı ve tüm 12 puanları aldı. Duygu dolu bir şarkıydı. Şarkıcının sesi de çok beğenildi.

Fransa’yı kim temsil eder? Önümüzdeki hafta France 2 kanalında ( Fransa saatiyle 21.00) büyük finali izleyerek bu heyecana ortak olabilirsiniz. Benim finallerde sevdiğim şarkı bu olmasa da ; bu sene Fransa ‘yı duygusal şarkısıyla Seemone’in temsil edeceğini ve Avrupa finalinde de Fransa’nın gizli bir el ile 2019 şampiyonu yapılacağını düşünüyorum. .

Bunca senelik tecrübemle hayatta artık herşeyin hak ve adaletle alınmadığına çok defa tanık oldum. Eurovision’da da var olduğunu düşündüğüm masa altı oyunlarda bu sene sıranın Fransa’ya geldiğini düşünüyorum. Dün gece 2018 birincisi İsrail şarkıcısı Netta’da oradaydı , şampiyon şarkısını tekrar okudu. Fransa’da benim sevdiğim şarkıysa “sois un bon fils » oldu. Bu şarkı da dün gece dördüncü olarak finale kaldı. Ama finalde kazanma şansı bulunmuyor.

Dileğim bir gün Türkiye ‘de böyle kaliteli finallerle Eurovision ‘a geri dönüş yapar.

Ali Durgut

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com