ALİ KOCATEPE

  Bu yazımızda sizlere çok değerli bir şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı olan Ali Kocatepe’yi anlatmak istedik. Ali Kocatepe 1947 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisi müzik ile ilgili bir bölüm okumamasına karşın müzik ile ilgilenmiş ve bu alandaki en başarılı sanatçılardan birisi olmuştur. 1964 yılından beri sanatını icra eden Ali Kocatepe şüphesiz ki Türk Müziğine birçok armağanda bulunmuş, hem kendisi hem de birçok sanatçı için besteler yapıp, şarkı sözleri yazmıştır. Yapımcı olarak da başyapıt sayılacak birçok albüme imza atmıştır (Benimle Oynar mısın?/Bülent Ortaçgil; 40 Yıl Sonra/Modern Folk Üçlüsü; Bir Nefes Gibi/Nükhet Duru; Melankoli/Nükhet Duru)

  Eurovision Şarkı Yarışması denince de akla gelen ilk isimlerden biridir Ali Kocatepe. Eurovision’da belli bir dönem hem şarkıcı olarak hem besteci olarak hem de söz yazarı olarak birçok görevde ülkesinin başarı kazanması için hizmet etmiştir.

  1974 yılında Toplu İğne Beste Yarışmasında seslendirdiği “Hey Gidi Dünya Hey” bestesiyle altın plak ve yılın ümit veren sanatçısı, yılın bestecisi ödülleri kazanmıştır.

  Ali Kocatepe’nin Eurovision macerası 1978 yılında Nükhet Duru ve Modern Folk Üçlüsü’nün oluşturduğu Anadolu Majör grubu için Söz ve Müziği kendisine ait olan Dostluğa Davet isimli şarkıyla başlamıştır. Ulusal Finalde 3. Olan şarkı yarışmaya katılamamış fakat birçok insanın beğenisini kazanmıştır. Ali Kocatepe bir röpörtajında Jüri üyesi Şerif Yüzbaşıoğlu’nun yarışmayı “Sevince” adlı şarkıyı kazanmasını istediğinden dolayı son anda kendilerine 0 puan verdiğini ve bu yüzden yarışmaya kazanamadıklarını belirtmiştir.

  1978’de Eurovision Türkiye elemelerinde birinciliği kaçıran şarkısı “Dostluğa Davet” aynı yıl Güney Kore’deki Seoul Song Contest’te birincilik ödülünü (Best Performance) kazanmıştır.

 “Melankoli” ile 1979’da yılın bestecisi olarak Altın Kelebek ödülü kazanmıştır. Unutulmayan besteleri arasında “Akdeniz Çocukları”, “Ben Sana Vurgunum”, “Çocuklar Gibi”, “Meskenim Dağlar”, “Antalya’ya Koş”, “Geberiyorum” ve “Kordon Boyu Faytonlar” da bulunmaktadır.

  Ali Kocatepe’nin şarkı sözü ve bestelerdeki sıradışı başarısı birçok sanatçı tarafından takdir toplamış ve bu başarısı Eurovision 1981 yılında meyvesini vermiştir. 1981 yılındaki Ulusal Finalde yarışıp 3. olan Coşkun Demir’in seslendirdiği Miras isimli şarkının söz ve müziği, hem de Ayşegül Aldinç ve Modern Folk üçlüsünün seslendirdiği ve 1981 Eurovision Şarkı yarışması Avrupa Finallerine katılmaya hak kazanan “Dönme Dolap” isimli şarkının söz ve müziği yine Ali Kocatepe’ye aittir. Şarkı birçok kesim tarafından beğenilmesine rağmen o dönemki Avrupa’nın siyasi tutumundan dolayı hak ettiği başarıyı Dublin’deki finallerde sağlayamamış ve 9 puanla yarışmayı 18. olarak tamamlamıştır

  1983 yılı ise Ali Kocatepe için bir dönüm noktasıydı. Birçok kez başka şarkıcılar için söz yazıp, beste yapan Ali Kocatepe, bunların yanı sıra ulusal finale yine söz ve bestesi kendisine ait olan “Heyamola” isimli şarkıyla, Sezen Aksu ve Coşkun Demir ile oluşturdukları Mavi Yolcular isimli geçici bir grup ile katılmışlardır. Sanatçılar bekledikleri dereceyi alamayarak Eurovision 1983 Şarkı yarışması finallerine katılamamıştır. Birçok başarılı, beğenilen şarkı bu ulusal finalde elenmiş, yarışmayı kazanıp 1983 Eurovision’una katılan Çetin Alp ise 0 puan alarak İspanya ile sonunculuğu paylaşmıştır. Ali Kocatepe’nin “Heyamola” adlı şarkısı Hey Dergisi tarafından halkın oylarıyla yılın 45’lik plağı seçilmiştir.

1985 Eurovision Ulusal finalinde yarışan Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan tarafından seslendirilen “Küçük Bir Aşk Masalı” isimli şarkının müziği de yine Ali Kocatepe’ye aittir. Şarkı Eurovision’a katılmaya hak kazanamamıştır. 1988 yılındaki Ulusal finalde Aysun Kocatepe’nin söylediği Bir Dolu Yaz şarkısının söz ve müziği, 1989 yılındaki ulusal finalde Neco’nun seslendirdiği Fora Fora isimli şarkının sözleri yine Ali Kocatepeye aittir. 90’lı yıllardan sonra Eurovision’un kendisi için önemini kaybettiğini belirten Ali Kocatepe Eurovision dışında da birçok önemli işlere katkıda bulunmuştur.

Ali Kocatepe ve Eurovision Tablosu;

 

Ulusal Final Yılı

 

Katılan Şarkıcı/Grup

 

Şarkı

 

Ali Kocatepe’nin Katkısı

Eurovision’a Katılmaya hak kazanma durumu

1978

Nükhet Duru & Modern Folk Üçlüsü

Dostluğa Davet

Söz ve Müzik

Katılamadı

1981

Coşkun Demir

Miras

Söz ve Müzik

Katılamadı

1981

Ayşegül Aldinç & Modern Folk Üçlüsü

Dönme Dolap

Söz ve Müzik

Katıldı – Derece: 18, Puan: 9

1983

Mavi Yolcular

Heyamola

Seslendirme, Söz ve Müzik

Katılamadı

1985

Sezen Aksu & Özdemir Erdoğan

Küçük Bir Aşk Masalı

Müzik

Katılamadı

1988

Aysun Kocatepe

Bir Dolu Yaz

Söz ve Müzik

Katılamadı

1989

Neco

Fora Fora

Söz

Katılamadı

  1991 yılında Çeşme’de düzenlenen Uluslararası Yunus Emre Beste Yarışması’nda Aysun Kocatepe’nin seslendirdiği “Come Let’s Go To The Friend My Soul” ile ikincilik ödülü kazanmışlardır.

  2006 yılında 41. Sanat yılını kutladığı “41 Kere Maşallah” adlı albüm yayınlamıştır. Albümde Sezen Aksu, Nilüfer, Sertab Erener, Işın Karaca, Fatih Erkoç, Özdemir Erdoğan gibi sanatçılar Ali Kocatepe’nin 26 bestesini seslendirmiştir.

2008 yılında ise çok önemli bir projenin altına imza atarak, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın ‘Aile Evi’ projesi için ‘Gel Sen de Katıl Umudun Şarkısına’ isimli parçanın müziğini yapmıştır. Şarkı Emel Sayın, Işın Karaca, Nükhet Duru, Organ Gencebay, Aysun-Ali  Kocatepe ve Yaşar tarafından seslendirilmiş, İstanbul çocuk korosu da şarkıya eşlik etmiştir.

     2011 yılında anılarının ve fotoğraflarının yer aldığı “Hey Gidi Dünya Hey” adlı bir kitabı yayınlanmıştır.

   Ali Kocatepe 2014 yılında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve Zorlu PSM’de düzenlenen iki büyük konserle 50’inci sanat yılını kutlamıştır.

   Sanatçının 2019’da Aysun Kocatepe ile birlikte seslendirdikleri son bestesi “Bu Memleket Hepimizin” adını taşımaktadır ve klibi Nebil Özgentürk tarafından çekilmiştir.

Ali – Aysun Kocatepe 14 Şubat 2020’de İzmir Ahnet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Şef İbrahim Yazıcı’nın yönettiği İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Sevgililer Günü konseri vermiştir.

                Ali – Aysun Kocatepe Fotoğraf: Muhsin Akgün

300 kadar bestesi ve sözü çok sayıda sanatçı tarafından seslendirilen Ali Kocatepe halen sahne çalışmalarını eşi Aysun Kocatepe ile birlikte sürdürmektedir.

Editör: Cem Özdemir

 

 

 

 

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com