EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASI’NDA AZERBAYCAN

Azerbaycan ilk katıldığı tarih olan 2008 yılından günümüze 12 kez Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıştır. Azerbaycan Ulusal Yayıncısı İctimai Televizyon ve Radyo Yayımları Şirketi (İTV) her yıl gösteriyi yayınlamakla birlikte Azerbaycanlı katılımcıyı da belirlemektedir. Azerbaycan, Kafkasya’da yarışmaya katılan son ülkedir.

Azerbaycan Ell & Nikki’nin seslendirdiği “Running Scared” adlı şarkısıyla 2011 yarışmasını kazanmıştır. Ülke ayrıca 2009’da üçüncü, 2010’da beşinci, 2012’de dördüncü ve 2013’te ikinci olmak üzere beş kez ilk beşte yer almayı başarmıştır. 2018 yılında Azerbaycan ilk kez yarı finali geçememiştir.

Azerbaycan’ın 2008 Eurovision Şarkı Yarışması için İTV, ulusal bir yarışma düzenledi. Bu yarışma programına Eurovision Şarkı Yarışması’nın 2004 yılı galibi Ruslana, 2007 yılı galibi Marija Serifovic ve 2003 yılı galibi Sertab Erener de katıldılar. Yarışmayı Elnur Hüseynov ve Samir Cevadzade’nin söylediği Day After Day şarkısı kazandı.

20 Mayıs 2008 gününkü ilk elemelerde 6. olan şarkı 24 Mayıs 2008 tarihindeki final yarışmasını 132 puanla 8. olarak tamamladı.

Azerbaycan’ı 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Aysel Teymurzade və Arash birlikde söyledikleri Always şarkısı ile temsil ettiler.

Azerbaycan yarışmada 2 yarı finalde katıldı. Azerbaycan’ın 2 yarı finalde 12. olarak çıktı. 14 Mayıs’ta yapılan II yarı finalde Azerbaycan 180 puan alarak 2. oldu. 16 Mayıs’ta yapılan yarışmanın finalinde ise Azerbaycan 11. sırada sahneye çıktı. Finalde Azerbaycan 207 puan alarak 3. oldu.

Milli Seçim Turunu Kazanan Safura Eurovision Şarkı Yarışmasında Azerbaycan’ı temşil etmek için görevlendirildi. 2 yarı finalde Azerbaycan 113 puanla 2. oldu: Halk Azerbaycan’a 126 puanla 1., jüri 89 puanla 3. oldu.

 

Final Azerbaycan’da 145 puanla 5. oldu: Halk Azerbaycan’a 161 puanla 5., jüri 116 puanla 9. sırayı verdi.

 

Ulusal Final 11 Şubat 2011 tarihinde Leyla Aliyeva’nın ev sahipliğinde Bakü’deki Akhundov Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nda yapıldı. Kazananlar, Eurovision 2011’de Eldar Gasimov ve Nigar Jamal’ı Azerbaycan’ı ikili olarak temsil etmeye karar veren “uzman” bir jüri tarafından seçildi.

Azerbaycan, 10 Mayıs’ta yarışmanın ilk yarı finalinin ikinci yarısında 18 numara ile yarıştı ve finale kaldı. 221 puanla kazanmaya devam ettiler. Daha sonraki bir jüri oylamasına bakıldıgında İtalya’nın arkasında Azerbaycan ikinci yerde göstermiştir. Fakat halk oylamasınsa 1. oldugundan şarkı müsabilayı kazanmışdır.

Önceki yarışmanın kazananı Azerbaycan yarışmaya ev sahipliği yapmaya hak kazanmış ve 26 Mayıs’taki finalde doğrudan yer almıştır.

25 Ocak 2012 tarihinde yapılan kura çekimiyle hangi ülkelerin hangi yarı finalde yarışacağı ve ev sahibiyle büyük beşlinin hangi yarı finalde oylama yapacağı belirlenmiştir. Kura sonucunda Azerbaycan’ın 22 Mayıs’taki birinci yarı finalde oylama yapacağı belirlenmiştir.

Sebine Babayeva, finalde 150 puanla dördüncü olmuştur.

Azerbaycan, 16 Mayıs 2013 tarihinde yapılan ikinci yarı finalde yarışmıştır ve 139 puan ile birinci olarak finale yükselmiştir. 18 Mayıstaki büyük finalde ise 234 puan toplayan Azerbaycan, Danimarka’nın ardından ikinci olmuştur.

20 Ocak 2014 tarihinde Kopenhag Belediye Binası’nda gerçekleştirilen yarı final kuralarında, Azerbaycan’ın birinci yarı finalin ilk kısmında yarışacağı belirlendi. Yarışmanın yapımcıları, Azerbaycan’ın yarı finalde Rusya’dan önce ve Ukrayna’dan sonra sekizinci sırada sahne almasına karar verdiler. Azerbaycan, birinci yarı finali 57 puan ile dokuzuncu sırada tamamladı ve 10 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen finalde yarışmaya hak kazandı. birinci yarı finalden finale yükselen ülkelerin basın toplantısında gerçekleştirilen kuralar sonucunda Azerbaycan’ın, finalin ilk kısmında yarışacağı belirlendi. Yapımcılar, Azerbaycan’ı finalde Beyaz Rusya’dan sonra ve İzlanda’dan önce üçüncü sıraya yerleştirdiler. Azerbaycan, yarışma finali 33 puan toplayarak yirmi ikinci sırada tamamladı. Azerbaycan’ın aldığı bu sonuç, 2008 yılından bu yana aldığı en kötü sonuç olmakla birlikte ilk defa bu yıl ilk 10’a girememiştir.

Azerbaycan, Eurovision Şarkı Yarışması 2015’e Sandra Bjurman, Nicolas Rebscher, Nicklas Lif ve Lina Hansson tarafından yazılan ” Hour of the wolf ” şarkısıyla katıldı. Şarkı, Mart 2014’te Azerbaycan yayıncısı İctimai Television (İTV) tarafından Viyana, Avusturya’da yapılan 2015 yarışmasında ülkeyi temsil etmek üzere seçilen Elnur Hüseynov tarafından yapıldı. Hüseynov, daha önce Samir Javadzadeh ile birlikte ” Gün Sonra ” şarkısını seslendirdiği 2008 yarışmasında Azerbaycan’ı daha önce temsil etmişti ve sekizinci sırada. Eurovision yarı finallerinin ikincisinde “Hour of the Wolf”, katılan 17 ülkeden onuncu sırada yer alarak finaldeki diğer 27 şarkı arasındaki yerini korudu. 23 Mayıs’ta Azerbaycan’ın sekizinci Eurovision görünümünde, “Hour of the Wolf” 49. puanla 12. sırada tamamlandı.

Azerbaycan 10 Mayıs 2016 tarihinde yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nın birinci yarı finalinde yer almıştır. Birinci yarı finalde Miracle şarkısı 14. sırada çıkmış ve gecenin sonunda 14 Mayıs 2016 tarihinde yapılan finale çıkmayı başarmıştır. Daha sonradan Azerbaycan’ın yarı finalde 18 ülke arasından 185 puanla 6. olarak çıktığı açıklanmıştır. Finalde Azerbaycan 4. sırada sahneye çıkmış ve yarışmada 26 ülke arasından on yedinci olmuştur.

Dihaj, teknik provalarda 30 Nisan ve 4 Mayıs tarihlerinde, ardından 8-9 Mayıs tarihlerinde kıyafet provalarında yer aldı. Bu, her ülkenin profesyonel jürilerinin rekabet halindeki girdileri izlediği ve oy kullandığı 10 Mayıs jüri şovunu içeriyordu.

Gösterinin sonunda, Azerbaycan’ın ilk 10’da yer aldığı ve daha sonra büyük finale yükseldiği ilan edildi. Daha sonradan Azerbaycan’ın 150 puan alarak sekizinci olarak finale çıktığı açıklanmıştır.

1.Yarı final’in ardından finale yükselen 10 ülke için Basın Konferansı yapılmıştır. Bu Konferansta yükselen ülkenin katılımcısı fanustan Finalin hangi yarısında çıkacağına dair belirleme amaçlıydı. Azerbaycan’ın finalde birinci yarı’da çıkmasına kararlaştırılmıştır. Finalden bir gün önce yarışmanın yapımcıları Yarı finallerden yükselen ülkelerin hangi sırada çıkacağını belirlemiştir. Azerbaycan finalde Portekiz’dan sonra ve Hırvatistan’dan önce 12. sırada sahne almıştır.

2018’in bütün katılımcı şarkıları yayınlandıktan sonra yarışmanın yönetmenleri Yarı finallerde hangi ülkenin kaçıncı sırada çıkacağı belirlemiştir. Yarışmanın yönetmenleri Azerbaycan’ın İzlanda’dan önce 1. sırada sahne almasına karar vermiştir.

Aisel, teknik provalarda 30 Nisan ve 4 Mayıs tarihlerinde, ardından 7-8 Mayıs tarihlerinde kıyafet provalarında yer aldı. Bu, her ülkenin profesyonel jürilerinin yarı finaldeki katılımcıların gösterisini izlediği ve oy kullandığı 8 Mayıs jüri şovunu içeriyordu.

Gösterinin sonunda, Azerbaycan’ın ilk 10’da yer alamadığı dolayısıyla büyük finale yükselemediği ilan edildi. Daha sonradan Azerbaycan’ın 94 puan alarak on birinci olarak finale çıkamadığı açıklanmıştır. Azerbaycan bu sonuçla birlikte ilk katıldığı 2008 yılından beri ilk kez finale çıkamamıştır.

Gösterinin sonunda, Azerbaycan’ın ilk 10’da yer aldığı ve dolayısıyla büyük finale yükseldiği ilan edildi. Daha sonradan Azerbaycan’ın 224 puan alarak beşinci olarak finale çıktığı açıklanmıştır. Mustafayev halktan 121 ve jüriden 103 puan almıştır. Yarı finalin kazananları toplantısında yükselen katılımcılar finalde hangi yarıda yarışacağına dair kura çekmektedir. Azerbaycan’ın finalin ikinci yarısında yer alacağı açıklanmıştır.

Yarışmanın yapımcılarının Final kura çekimi kararı sonrasında Azerbaycan’ın Beyaz Rusya’dan sonra ve Fransa’dan önce 20. sırada sahne almasına karar verilmiştir.

Mustafayev yarı finaldeki performansını tekrar sergilemiş, Yarışmanın sonunda Azerbaycan halkta 100 puan ve jüride 202 puan alarak toplamda 302 puanla yarışmada sekizinci olmuştur.

 

Hüseyn Hüseynov

Azerbaycan🇦🇿

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com