SEMİHA YANKI: “EUROVISION’A KEŞKE GİTMESEYDİM”

1975’te ülkemizi Eurovision’da ilk kez temsil eden usta ses “Semiha Yankı” Eurovisiondream INFE Turkey’e konuştu.


Eurovision şarkınız Avrupa radyolarında çok çalıyor. Telif hakkı olarak size bir şey ödeniyor mu?
 
Semiha Yankı: Hayır
 
Yarışma kostümünüz Türkiye’de çok konuşuldu. Bu elbiseyi açık arttırmada satmanızı isteseler! Satar mıydınız?
 
Semiha Yankı: Evet
 
Ulusal finalde kurayla temsilci belirlenmesini doğru bulmuş muydu ?
 
Semiha Yankı: O gün için yapılacak başka bir şey yok tu. Sonuçlar onu getirdi.zaten ilk Eurovision yarışması yapılıyordu. acemilik olabilir
 
Yarışma esnasında çok gençtiniz, şimdiki aklım olsaydı şunu yapar yada isterdim diye düşündüğünüz olmuş mudur?
 
Semiha Yankı: Evet
 
Yarışma süreci boyunca TRT size sahne hakkında ne kadar baskı yaptı. Eğer TRT sizi biraz daha rahat bıraksaydı o dönem nasıl bir şey yapardınız?
 
Semiha Yankı: Evet TRT’ çok baskı yaptı. Eğer beni rahat bıraksalardı. İstediğim gibi olsaydı. Asla  o elbiseyi giymezdim. Saçımı da kumrala boyatmazdım.
 
“Seninle bir dakika”yı başka bir versiyonda veya çok vokalli olarak okumayı düşündünüz mü?
 
Semiha Yankı: Hayır düşünmedim çünkü şarkı böyle çok güzeldi. 
 
Eurovision serüveninizden pişman oldunuz mu? Olduysanız neden?
 
Semiha Yankı: Evet  çok pişman oldum. Çünkü yurt dışında, beni götüren kişiler tarafından manen çok istismar edildim. Aç kaldım, bilmem ne oldu … falan. Bunları yıllar içinde yayınladım zaten. Bu yüzden pişman oldum.Keşke gitmeseydim.
 
Eurovison Temsilcimiz olarak hiç sizden sonra sahneye çıkmış bir temsilcimizi kıskanma gibi bir durumunuz oldu mu ? Keşke bu şarkıyo ben söyleseydim dediğiniz oldu mu ?
 
Semiha Yankı: Hayır, hiç öyle bir kıskançlıklığım olmadı. Ben gittiğim şarkıdan memnundum. Zaten Onyedi yaşındaydım. Yarışmayı ne kadar fazla ciddiye aldığımda çok söylenemez.  ?Verdiler bir şarkı, gittim okudum diye düşünüyorum.  Kıskanacağım bir şarkı olmadı. 
Benim aklımın başına gelmesiyle “Seninle bir dakika”  nın büyümesi aynı dönemeden gelir.
 
EUROVISION ‘a yaklaşık 40 yıl katılan bir ülkede halen en hatırda (sertab erener ve şebnem pakeri dışarda tutarsak) olan esere sahip olmak nasıl bir duygu?
 
Semiha Yankı: Vallahi şarkının bestecisi çok gurur duyuyordur. Ben sadece yorumcuyum. 
 
Ben şarkının sahibi değilim. Şarkının sözünü ben yazmadım. Bestesini ben yapmadım. Kemal Ebcioğlu herhalde gururlanıyordur diye düşünüyorum. 
 
 
Yarışmada şarkınız İngilizce söylenmiş olsa  sonuç sizce ne olurdu? İngilizce okumayı istediniz mi, yada etrafınızda öneren birileri oldu mu?
 
Semiha Yankı: Tabii yabancı dilde okumayı istedik. Ama o yıllarda herkes kendi ülkesinin lisanında okuyacaktı. Öyle bir şey yapamazdık.
 
EUROVISION ‘da yarışan ilk sanatçı olmak  nasıl bir duygu? O dönem bu yarışmanın  bu kadar çok önemli bir organizasyon olacağını düşündünüz mü?
 
Semiha Yankı: Hayır, bu kadar önemli olacağını düşünmemiştim. Şimdi önemini farkediyorum.İlk olmak bilmiyorum o yaşta anlamadım. 
 
Yarışmada şarkıyı çok duygusal okudunuz. Şarkı sonunda yere çökmek, Harika bir finaldi. Bu spontane mi oldu yoksa önceden planlandı mı?
 
Semiha Yankı: Tamamen spontane oldu. İçimden öyle geldi öyle yaptım.
 
Magazin haberlerinden Paris maceranızı izledik.  Bu kötü anlar dışında EUROVISION’da  unutamadığınız en güzel anı  nedir?
 
Semiha Yankı: EUROVISION ‘da kötü anılar dışında hiç bir şey yok. Sadece kötü(!)  Güzel anım yok benim.
 
Sizce, TRT EUROVISION için ulusal final mi yapmalı? Şarkıcıya sipariş mi vermeli?
 
Semiha Yankı:ulusal final yapmalı, şarkıcıya siparişle olmaz bu iş. 
 
EUROVISION ‘da  son sırada yer alan bir şarkının Avrupa’da ve Türkiye ‘de bu kadar çok tutulup sevilmesinin sebebi ne olabilir?
 
Semiha Yankı: EUROVISION ‘da sonuncu olması şarkının kötü olmasından değil.  Tamamen siyasi bir hareket. Türkiye’ye bakış açıları öyleydi. Kıbrıs harekatı sonrası ben gidip ülkeyi temsil edince böyle  puan verdiler. 
 
İstanbul’da yapılan 2004 senesinde TRT  EUROVISION sanatçılarına vefasızlık yaptı. Özellikle size karşı. !!! İlk yarışan bir sanatçı olarak Show esnasında size neden yer ayırmadı?
 
Semiha Yankı: Bilmiyorum, hatırlamıyorum da. EUROVISION beni çok ilgilendirmiyor arkadaşlar. Dert etmiyorum bile. Bana EUROVISION ile ilgili soru sorulunca gerçekten sıkılıyorum. Bilir kişi ilan etmişler sanki beni. Bana ne 🙂 Ben gittim , ülkeyi temsil ettim.Bunun haricinde EUROVISION beni çok ilgilendirmiyor. 
 
 
 
Sizce siz yerine cici kızlar gitseydi o sene nasıl bir sonuç alınırdı.? 
Diğer soru, sizce o seneki başarısızlığın temel sebebi neydi?
 
Semiha Yankı: Cici kızlar gitse ne olurdu bilmiyorum. O sene başarısızlık diye bir şey söz konusu değil. Biz işimizi son derece İyi yaptık. Kıbrıs harekatı sonrası siyasidir bütün işler. 
 
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Ama artık Euro için gerçekten çok sıkıldım. Bu konuda da çok konuşmak istemiyorum artık. Yeter!
Seviyorum sizi ✍️❤
 
EurovisionDream Türkiye kulübü binlerce kişi tarafından takip ediliyor.  İstanbul’daki  yaptığımız EUROVISION gecesinde de bizimle olmuştunuz. Tekrar teşekkür ediyoruz. Kulübümüz size “ Seninle bir uzun ömür “ diye sesleniyor. ❤️Sizi seviyoruz. ..
 
Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com