23. KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN BESTE YARIŞMASI TAMAMLANDI

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde bu sene yirmi üçüncüsü düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın büyük finali 6 Eylül Pazar akşamı koronavirüs tedbirleriyle gerçekleştirildi. Halk Tv’den canlı yayınlanan etkinliği Gonca Vuslateri ve Metin Uca sundu. Türk pop müziğinin duayen ismi Erol Evgin’in de mini bir konser verdiği etkinlikte Erol Evgin’e Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel tarafından onur ödülü takdim edildi.

10 Finalist Altın Güvercin İçin Yarıştı

Kuşadası Altın Güvercin 2020 Beste Yarışması’nın Seçici Kurulu 29 Haziran 2020, Ön Jüri’si ise 30 Haziran 2020 tarihinde Point Otel’de toplanarak yarışmanın 10 finalistini belirlemişti. Bu 10 finalist içinde 2001 Eurovision temsilcimiz Sedat Yüce, eşi Yasemin Yüce’nin seslendirdiği ”Resmen Aranıyor” isimli şarkıyla besteci olarak, 2002 Eurovision temsilcimiz Buket Bengisu ise sözü ve bestesi Doğan Kospançalı’ya ait ”Kırık Ayna” isimli şarkıyla solist olarak yer aldı.

Tüm şarkıları buradan dinleyebilir, canlı performansları izleyebilirsiniz.

Bu sene ilk olarak dijital oylamaya da yer verildi. Dolayısıyla ilk üçün belirlenmesinde profesyonel jürinin yanı sıra dinleyiciler ve müzikseverler de söz sahibi oldu. Bu yenilenmenin sonucunda dijital oylama ile birlikte, canlı orkestra yerine ilk kez uluslararası pek çok profesyonel organizasyonda olduğu gibi (Eurovision gibi) stüdyo kayıtları yapılarak büyük finalde eserler half playback olarak sahnelendi.

10 finalist bestenin kıyasıya yarıştığı finalde ilk 3 şu şekilde sıralandı:

1.Kokun Şehir Değiştirdiğinde / Söz, Beste ve Yorum: Deniz ÖZÇELİK (Altın Güvercin ve 50 bin TL para ödülü)

2.Kırık Ayna / Söz ve Beste: Doğan KOSPANÇALI, Yorum: Buket BENGİSU (Gümüş Güvercin ve 30 bin TL para ödülü)

3.Sensiz Olmaz / Söz ve Beste: B. Kağan ÇOBAN, Yorum: Grup Bohem (Bronz Güvercin ve 20 bin TL para ödülü)

Altın Güvercin Beste Yarışması geçmişten günümüze Cem Karaca, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Eda ve Metin Özülkü, Ajlan Büyükburç, Asya gibi isimlere ev sahipliği yaptı. Bu geleneksel ve yüzde yüz yerli beste yarışmasıyla ilgili daha fazla ayrıntıyı https://altinguvercin.com.tr/ ve Altın Güvercin resmi sosyal medya hesaplarında bulabilirsiniz.

Eurovisiondream ekibi olarak Altın Güvercin 2020 ile ilgili bazı görüşlerimizi sizinle paylaşmak isteriz:

Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında @altinguvercinofficial @buketbengisu için 5 üzerinden 4.8 puan vererek ilk iki sıra adayımız olduğunu paylaşmıştık. Bu şarkı son zamanlarım en güzel bestesi ve @buketbengisu çıkış şarkısı olacaktır. Değerli besteci @dogankospancali ve sevgili BUKET’i tekrar kutluyoruz. Gönlümüz kazanmalarını çok istedi. Hak etmişlerdi.
Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında @altinguvercinofficial @denizozcelikmusic için 5 üzerinden 4.3 puan vererek ilk iki sıra adayımız olduğunu paylaşmıştık. Çok zarif bir sunum yaptı. Sahneyi çok iyi kullandı. Seçtiği elbise ve fizik olarak çok güzel görüntü verdi. Sesi çok güzeldi. Dereceyi ve ödülleri hak etti. Yarışmada nakaratı olmayan tek şarkıydı. Jüri solisttin sunumundan daha çok etkilenmişe benziyor.
Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında @altinguvercinofficial Grup Bohem için 5 üzerinden 4.1puan vererek ilk üç sıra adayımız olduğunu paylaşmıştık. Solistin sesi çok güzeldi. Beste çok iyiydi. Ancak görsel olarak sahneleri yeteri kadar etkilemedi. Erkek solistin sesi ve şarkı güzel olmasına rağmen sahnede koreografi iyi değildi. Şarkı ise gerçekten güzeldi. İlk üç sıra için tebrik ediyoruz.

Yasemin Yüce; sahnede çok rahat ve güzeldi. Şarkısı ilk üç arasına giremedi ama gelecek için çok umut veren güzel bir star adayı oldu. Keşke sahnede Sedat Yüce ile birlikte olsalardı. Çok renkli ve neşeli bir görüntü olurdu. Şarkısı cıvıl cıvıldı.

@altinguvercinofficial yarışması güzel bir gece oldu. Eksikleri ise sırayla, teknik aksamalar fazla oldu. Birkaç şarkı bölündü ve solistler haklı olarak üzüldü. Sahne dekoru daha güzel olmalıydı. Sanatçıların arkasındaki siyah ve düzensiz örtülmüş tümsek görsel olarak rahatsızlık verdi. Keşke oraya da çiçekler konsaymış. Kamera çekimleri geçen seneye göre daha güzeldi . Ancak yine de yeterli ve arzu edilen şekilde olmadı. Yarışma her geçen sene daha iyiye gitmek zorunda . Bu nedenle sponsorluk alınmalı. Sunucuları yine beğenmedik. Hoş geçen sene ile mukayese ettiğimizde bu sene daha iyi denebilir. Erkek sunucu @metinuca1 at yarışı sunarcasına hızlı bir tempoda sunum yaptı. Şarkı yarışmasını sunmak için uygun değil gibi ne dersiniz? @goncavuslateri ise sempatikti ama ona da fazla söz kalmadı. Halk jürisi olduğuna göre keşke halkın birincisi de açıklansaydı. Tekrar teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin mini Eurovision finali oldu. Emeği geçenleri kutluyoruz.. TRT’nin kulakları çınlasın. Tebrikler @halktvcomtr. Bu sene @altinguvercinofficial gerçekten güzel besteleri finale taşımış. Dileğimiz seneye ve diğer senelerde güçlü sponsorluklarla bu yarışmayı daha yukarılara taşırlar. Ayrıca @kusavorg sormak istiyoruz, neden her sene finalist şarkıların yer aldığı bir albümü piyasaya sürmüyorsunuz?

Haber: Ece KUZU

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com