ALA TRACZ’LA RÖPORTAJ YAPTIK!

Eurovisiondream okuyucuları için 2020 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’nda “I’ll Be Standing” şarkısıyla ev sahibi ve son iki yılın kazananı Polonya’yı temsil eden 10 yaşındaki Ala Tracz’la röportaj yaptık. İyi okumalar.

 

İlk olarak, röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Polonya’yı Junior Eurovision’da temsil edeceğin için tebrik ederiz. Junior Eurovision’a katılmayı her zaman istemiş miydin?

Çok teşekkür ederim. Eurovision Junior’a katılmak hep en büyük hayallerimden biri olmuştur ve şimdi gerçek oluyor. Polonya’yı temsil etmek büyük bir onur ve zevk!

 

Kendini tanıtır mısın?

Benim adım Ala Tracz. On yaşındayım, evebynlerim ve kardeşim Ola’yla küçük bir köy olan Stojeszyn Pierwszy’de yaşıyorum. Lily adında bir kedim ve iki köpeğim var. Şarkı söylemeyi seviyorum. Ayrıca dans etmek ve resim çizmekten de zevk alıyorum.

 

Nasıl şarkı söylemeye başladın?

Çok güzel şarkı söyleyen kız kardeşim Ola sayesinde üç yaşında şarkı söyleme başladım. O her zaman rol modelim olur. 6 yaşında, yaşadığım yerden uzak olmayan Janów’da vokal koçu Agnieska Wiechnik’le ders almaya başladım. 

 

En büyük ilham kaynağın nedir?

Kesinlikle Ariana Grande.

 

Şarkın “I’ll Be Standing” senin için ne anlama geliyor? Şarkını nasıl tarif edersin?

Hayallerin gücünün şarkısı; asla pes etmemek, sıkı çalışmak, hayallerini gerçekleştirmek ve içindeki güçle ilgili.

 

Evde karantina zamanlarını nasıl geçirdin?

Karantina herkes için zordu. Evebynlerim ve kız kardeşim Ola’yla evde vakit geçirdik. Ola ve annemle farklı türden kekleri, ekmekleri ve çörekleri fırınladık. Ayrıca çok pizza ve sushi gibi lezzetli yemekler yaptık. Kedim Lily’yle çok oynadım ve pek çok TV şovları izledim.

 

 

Bildiğin gibi bu sene seçilen slogan “Move The World (Dünyayı Hareket Ettir)”. Bir genç olarak dünyayı hareket ettirmek için ne yapman gerektiğini düşünüyorsun?

Bir çocuk olarak bile dünyayı hareket ettirebilirim. Şarkımla bunu yapabilirim. İnsanlara umut verebilirim. Kendilerine inanmayan insanlara pes etmezlerse ve sıkı çalışırlarsa başarılı olabileceklerini gösterebilirim. Hayallerinin peşinden gitmek önemlidir, güçlü olmalısın, hayallerin güçlü!

 

 

İlk defa JESC performansları şov gününden önce kaydedildi. Senin çekimin nasıldı?

Doğru, Eurovision tarihinde ilk kez performanslar önceden kaydediliyor. İnanıyorum ki benimki iyi gitti. Performansımdan memnunum. Çok sıkı çalışmanın eseriydi.

 

 

29 Kasım’da yayınlanacak performansından ne beklemeliyiz?

İzleyiciler için sürpriz olacağından detayları açığa çıkaramam. Performansımı mükemmel olduğuna emin olmak için elimden geleni yaptım!

 

 

Eurovision’ın yetişkin versiyonuyla ilgileniyor musun? Büyüdüğünde, şansın olduğunda Polonya’yı temsil eder misin?

Evet, Eurovision’ın yetişkin versiyonuyla ilgileniyorum. Katılmak için bir şansım varsa, kesinlikle katılacağım, ama şimdilik bu çok, çok uzak duruyor.

 

 

Favori Junior Eurovision ve Eurovision şarkıların nelerdir?

Söz konusu Eurovision Junior ise Viki Gabor’dan “Superhero” ve Roksana Węgiel’den “Anyone I Want To Be” . Söz konusu Eurovision ise Edyta Górniak’ın söylediği “To nie ja”.

 

Türk destekçilerin için bir mesajım var mı?

Tüm Türk izleyicilere selamlar! Hayallerini gerçekleştirmekten korkmamayı unutma! Hayallerin gücü vardır! Bana şans dileyin ve bana oy verin. 27 Kasım’dan itibaren https://junioreurovision.tv/’den bunu yapabilirsiniz.

Beni davet ettiğiniz için teşekkürler.

 

Ve daha fazla röportaj için hazır olun!

 

NASIL OYLARIM?

Oylama sistemi son 3 yılınkiyle aynı olup anket üzerinden ücretsiz oylamadır. Açılacak resmi oylama sistemiyle 2 kere (performanslar öncesi ve tüm performanslar bittikten sonra) oy verebilirsiniz. Bu iki oylama zamanında tek seferde 3 şarkıya oy kullanabilirsiniz. Türkiye yarışmaya katılmasa da paylaşılan linkten Türk hayranlar da oy kullanabilecekler. Yarışmanın sonucunu ise online oylama ve jüri oylaması beraber belirliyor.

Bu yıl gerçekleşecek Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması, 29 Kasım Pazar günü Türkiye saatiyle 19.00’de başlayacak. Yarışma Junior Eurovision Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Eurovision tarihinde ilk defa, COVID pandemisi sebebiyle daha önceden kaydedilmiş performanslar yarışacak.

 

ENGLISH VERSION OF THE INTERVIEW FOR OUR INTERNATIONAL FOLLOWERS

We interviewed 10-year old girl who represents the host country and the winner of last 2 years Poland at 2020 Junior Eurovision Song Constest with the song “I’ll Be Standing”, AlaTracz. Enjoy reading!

 

 

Firstly, thank you so much for accepting our interview request Ala. Congratulations on representing Poland at Junior Eurovision 2020! Have you always wanted to take part in Junior Eurovision?


Thank you very much. Taking part in Eurovision Junior has been one of my biggest dreams and now it is coming true. It’s a great honor and a great pleasure to represent Poland!

 

 

Could you introduce yourself?

My name is Ala Tracz, I am ten years old, I live in Stojeszyn Pierwszy, a small village, together with my parents and my sister Ola. I have a cat named Lily and two dogs. I love singing. I also enjoy dancing and drawing.

 

 

How did you start singing?


I started singing when I was three, all because my sister Ola, who sings as well. She has always been my role model. When I was six, I started taking singing lessons with Agnieska Wiechnik, as vocal coach in Janów, not far from where I live.

 


Who is your biggest inspiration?


Ariana Grande, definitely.

 


What does your song “I’ll Be Standing” mean to you? How would you describe your song?


It’s a song about the power of dreams. about never giving up, working hard and fulfilling your dreams. And it’s about having internal strength.

 


How did you spend your quarantine times at home?


The lockdown was a difficult time for everywone. I spent it at home, with my parents and my sister Ola. With Ola and my mum we would bake a lot, different kinds of cakes, breads and buns. We also prepared lots of yummy dishes, such as pizza and sushi. I played a lot with Lily, my cat, and watched many TV shows.

 

 

As you know, the selected slogan for this year is “Move The World”. What do you think you should do as a child to move the world?


Even as a kid I can move the world. I can do it with my song. I can give people hope. I can show those who don’t believe in themselves that you can be successful, provided you don’t give up and work hard. That it’s important to follow your dreams, that you need to be strong, that dreams are powerful!

 


For the first time, JESC performances are recorded before the show day. How was the recording?

True, for the first time in Eurovision history the performances are recorded in advance. I believe mine went fine. I am happy with it. It was a lot of hard work.

 

What should we expect from your Junior Eurovision performance which will be released on 29th November?


I cannot reveal the details, as it is going to be a surprise for the viewers. I did my best to make sure my performance is unique!

 


Are you interested in the adult version of Eurovision? If you get a chance when you’re older, would you represent Poland?

Yes, I am interested in the adunlt version of Eurovision. If there is ever an opportunity to take part in it, I will definitely do it, but for now it seems very, very distant.

 

What are your favorite Junior Eurovision and Eurovision songs?

When it comes to Eurovision Junior, it’s: „Superhero” by Viki Gabor and „Anyone I Want To Be” by Roksana Węgiel. When it comes to adult Eurovision, it’s „To nie ja” sung by Edyta Górniak.

 


Do you have any message for your Turkish supporters?

Greeting to all Eurovision viewers from Turkey! Remember, don’t be afraid to make your dreams come true! Dreams have power! Keep your finger crossed for me and vote. You can do it from November 27th on junioreurovision.tv

Thanks for inviting me.

And get ready for more!

 

HOW TO VOTE?

The voting system is the same as last 3 years’ free-voting system. You can vote twice -before the show and after the show-.  In one periot of voting time you can vote for 3 countries including your own country. No matter where you come from, you can still vote on the official voting screen. Both online voting and jury voting determine the outcome of the competition.

This year, Junior Eurovision Song Contest is on November 29th. It will be aired on the official Junior Eurovision Youtube channel at 17:00 CET. For the first time in Eurovision history, performances which are recorded before the show day will be competed.

 

Haber: Öykü

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com