ARINA PEHTEREVA’YLA RÖPORTAJ YAPTIK!

Eurovisiondream okuyucuları için 2020 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’nda “Aliens” şarkısıyla Belarus’u temsil eden 12 yaşındaki Arina Pehtereva’yla röportaj yaptık. İyi okumalar.

 

İlk olarak, röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Belarus’u Junior Eurovision’da temsil edeceğin için tebrik ederiz. Junior Eurovision’a katılmayı her zaman istemiş miydin?

Davetiniz için çok teşekkürler! İşim hakkındaki pek çok nazik sözden çok memnunum! JESC temsilcisi olmak 6 yaşından beri hayalimdi! Bunun için uzun süre uğraştım ve şimdi burdayım! Bu yüzden büyük bir sorumluluk hissediyorum!

 

Kendini tanıtır mısın?

Benim adım Arina! 12 yaşındayım, hayatımın yarısını müziğe adadım.

 

Nasıl şarkı söylemeye başladın?

Okula gittiğimde şarkı söylemeye başladım. Orada öğretmenim Tatyana Galinovskaya’yla tanıştım ve o benim tüm dünyayı alacak küçük bir yıldız olduğumu söyledi!

 

En büyük ilham kaynağın nedir?

En çok Billie Eillish’ten ilham aldım. Onun işlerini gerçekten seviyorum. Benim için o kozmik biri.

 

Şarkın “Aliens” senin için ne anlama geliyor? Şarkını nasıl tarif edersin?

Hikayemi gerçekten seviyorum. O, tüm insanlar için bir mesaj! Gayemizi unutmaya başladık! Gezegenimizi yok ediyoruz ve tüm virüsler korumamız gereken gezgenin ağlaması! Sonunda, dünyadaki gelip giden tüm insanlar uzaylılar ve gezegen bizim yüzümüzden acı çekiyor! Onu korumamız lazım!  

 

Evde karantina zamanlarını nasıl geçirdin?

Belarus’ta karantina yok ama biz çok dikkatliyiz! Maske takıyoruz ve dezenfektan kullanıyoruz! Prova ve çalışmaların şekli neredeyse değişti!

 

 

Bildiğin gibi bu sene seçilen slogan “Move The World (Dünyayı Hareket Ettir)”. Bir genç olarak dünyayı hareket ettirmek için ne yapman gerektiğini düşünüyorsun?

Bir atasözü var: Bir şeyi değiştirmek istiyorsan kendinden başla! Her şeyden önce, herkes hareketlerini düşünmeli. Her şeyi doğru mu yapıyoruz? Ve doğa ve sağlığını unutma!

 

 

İlk defa JESC performansları şov gününden önce kaydedildi. Senin çekim sürecin nasıldı?

Her şey gayet iyiydi! Şanslıydık çünkü tüm önemli alet ve teknolojiye sahiptik, parçamızı Minsk’teki bir TV stüdyosunda kaydettik! En iyi profesyonellerden oluşan ekip benimle çalışıyor!

 

 

29 Kasım’da yayınlanacak performansından ne beklemeliyiz?

İnanılmaz bir şey göreceksiniz! Dünya’daki boşluk olacak! Tüm sırları henüz açığa çıkartmak istemiyorum!

 

 

Eurovision’ın yetişkin versiyonuyla ilgileniyor musun? Büyüdüğünde, şansın olduğunda Belarus’u temsil eder misin?

Tabii! Yetişkin Eurovision’ını seviyorum! Bence gelecekte Belarus’u Eurovision’da temsil edeceğim!

 

 

Favori Junior Eurovision ve Eurovision şarkıların nelerdir?

En iyilerin en iyisini seçmek çok zor! Sevdiğim çok fazla var! Ama sadece birini seçebilseydim, JESC’de Rusya 2017’den “Wings” ; ESC’de 2018’den Netta – Toy.

 

Türk destekçilerin için bir mesajım var mı?

Desteğiniz için çok teşekkür ettiğimi söylemek istiyorum! Bunu çok takdir ediyorum! Herkese teşekkürler ve sizinle birlikte galibiyete ilerlediğime inanıyorum!

 

Ve daha fazla röportaj için hazır olun!

 

NASIL OYLARIM?

Oylama sistemi son 3 yılınkiyle aynı olup anket üzerinden ücretsiz oylamadır. Açılacak resmi oylama sistemiyle 2 kere (performanslar öncesi ve tüm performanslar bittikten sonra) oy verebilirsiniz. Bu iki oylama zamanında tek seferde 3 şarkıya oy kullanabilirsiniz. Türkiye yarışmaya katılmasa da paylaşılan linkten Türk hayranlar da oy kullanabilecekler. Yarışmanın sonucunu ise online oylama ve jüri oylaması beraber belirliyor.

Bu yıl gerçekleşecek Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması, 29 Kasım Pazar günü Türkiye saatiyle 19.00’de başlayacak. Yarışma Junior Eurovision Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Eurovision tarihinde ilk defa, COVID pandemisi sebebiyle daha önceden kaydedilmiş performanslar yarışacak.

 

ENGLISH VERSION OF THE INTERVIEW FOR OUR INTERNATIONAL FOLLOWERS

We interviewed 12-year old girl who represents Belarus at 2020 Junior Eurovision Song Constest with the song “Aliens”, Arina Pehtereva. Enjoy reading!

 

Firstly, thank you so much for accepting our interview request Arina. Congratulations on representing Belarus at Junior Eurovision 2020! Have you always wanted to take part in Junior Eurovision?

Thank you very much for the invitation! I am very pleased to hear so many kind words about my work! becoming a JESC representative is my dream since 6 years old! I went to this for a long time! and here I am! therefore I feel a great responsibility!

 


Could you introduce yourself?

My name is Arina! I am 12 years old, I have devoted half my life to music!

 

 

How did you started singing?


I started singing when I came to school. there I met my teacher Tatyana Galinovskaya. and she said that I am a little star who will take the whole world!

 Who is your biggest inspiration?


Billie Eilish inspires me the most. I really love her work. for me she is something cosmic.

 

What does your song “Aliens” mean to you? How would you describe your song?


I really love my song. she is a message to all people! we began to forget about our purpose! we are destroying our planet and all viruses are the cry of the planet! that we must protect the planet! after all, all people on earth are aliens who come and go, and the planet suffers from us! we must protect her!

 

 

How did you spend your quarantine times at home?


There is no quarantine in Belarus, but we are very careful! we wear masks and use antiseptics! The mode of operation has hardly changed! rehearsals, studies.

 


As you know, the selected slogan for this year is “Move The World”. What do you think you should do as a young person to move the world?


There is a proverb: if you want to change something, start with yourself! First of all, everyone should think about their actions. Are we doing everything right? and don’t forget about nature and your health!

 

For the first time, JESC performances are recorded before the show day. How was your recording process?

Everything went well! we were lucky, because we have all the necessary equipment and technology, so we recorded the number in the TV studio in Minsk! the best team of professionals works with me!

 

What should we expect from your Junior Eurovision performance which will be released on 29th November?

You will see something incredible! it will be space on earth! (I don’t want to reveal all the secrets yet)

 

Are you interested in the adult version of Eurovision? If you get a chance when you’re older, would you represent Belarus?

Sure! I like Adult Eurovision! I think I will be able to represent Belarus on it in the future!

 

What are your favorite Junior Eurovision and Eurovision songs?

It is very difficult to choose the best of the best! there are a lot of them! But if you choose one at a time in JESC it’s Wings from Russia 2017 , in ESC It’s Netta -Toy 2018.

 

Do you have any message for your Turkish supporters?
I want to say thank you very much for your support! I appreciate it very much! Thanks everyone! and I believe that with you we can come to victory)

 

And get ready for more!

 

HOW TO VOTE?

The voting system is the same as last 3 years’ free-voting system. You can vote twice -before the show and after the show-.  In one periot of voting time you can vote for 3 countries including your own country. No matter where you come from, you can still vote on the official voting screen. Both online voting and jury voting determine the outcome of the competition.

This year, Junior Eurovision Song Contest is on November 29th. It will be aired on the official Junior Eurovision Youtube channel at 17:00 CET. For the first time in Eurovision history, performances which are recorded before the show day will be competed.

 

Haber: Öykü

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com