AYSEL GÜREL ANISINA…

Aysel Gürel, yazdığı sözlerle şarkılara hayat vermiş, ve bu şarkılarla hayatlarımıza dokunmuş çok kıymetli bir isim. Onun dizelerini kimi zaman hüzünlü aşk şarkılarında dinledik, kimi zaman hep bir ağızdan söylediğimiz eğlenceli şarkılarda bu dizelere eşlik ettik. Kimi zaman ise toplumsal meseleleri de hiçbir zaman es geçmediğinin birer kanıtı olan Ünzile, 1945 ve Son Bakış gibi ölümsüz eserlerde duyduk söylediklerini… Aysel Gürel on iki yıl önce aramızdan ayrıldı fakat onun bizlere bıraktığı eserler hâlâ yaşıyor ve yaşamaya devam edecek. Bu yazıyı onun anısına yazıyorum, gelin Aysel Gürel’e ve müzik için yaptıklarına daha yakından bakalım…

Gönül Aysel Gürel, 7 Şubat 1929’da Denizli’de dünyaya geldi. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ın annesi olan Aysel Gürel, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olup, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi. 

Müjde Ar anlatıyor: Annem ilk şiirini 5-6 yaşlarında yazıyor. O dönem bayram için eve bir kuzu alınıyor. Annem kuzuya ”Mido” ismini takıyor. Sonra kuzuyu kesiyorlar ve annemin şairliği orada başlıyor bence.

Aysel Gürel’in şiir defteri bir gün tesadüfen tiyatrodan arkadaşı Baha Boduroğlu’nun eline geçer. Boduroğlu’nun şiirlerini bestelemesiyle Aysel Gürel müzik dünyasına ilk adımını atar. İlk bestelenen Aysel Gürel şiiri Deli Balım‘dır. Yine bir Baha Boduroğlu bestesi olan Gençlik Başımda Duman, ya da bilinen adıyla Ateş Böceğim, Türk popunda Aysel Gürel dönemini başlatan şarkı olur.

Gençlik Başımda Duman’dan sonraki Aysel Gürel hiti ise, Attila Özdemiroğlu’nun bestesi, bugün bile dillerden düşmeyen Firuze olur (1982). Müjde Ar, ”bence Firuze’yi Aysel kendisine yazmış, kendisi o” der.

Firuze şarkısı, 70’lerde başlayan Sezen Aksu-Aysel Gürel işbirliğini yıllar sürecek bir dostluğa ve ortaklığa dönüştürür. Aysel Gürel 80’ler ve 90’lar boyunca Sezen Aksu ve Onno Tunç ile Türk popunda büyük işlere imza atar, bu üçlü Türk popuna zamansız hitler kazandırır.

Nükhet Duru’nun 1985 yılında yayınlanan albümüne adını veren; Firuze gibi bir Attila Özdemiroğlu bestesi olan Sevda‘nın sözleri de Aysel Gürel’e aittir. Bu şarkı da, tıpkı Firuze gibi bir kadın hikayesini anlatır ve döneminde büyük ses getirerek bir klasiğe dönüşür.

Aysel Gürel, 90’lar Türkçe popa Hadi Bakalım (Sezen Aksu), Abone (Yonca Evcimik) ve Şov Yapma (Nilüfer) gibi şarkılarla yön veren isimlerden birisi olmuştur.
Aysel Gürel’in sözlerini yazdığı, Sertab Erener’in bestesini yaptığı ve yorumuyla bir klasik haline getirdiği Vur Yüreğim ile Aysel Gürel, 1999’da Kral TV’den ”En İyi Şarkı Sözü” ödülünü kazandı. Aysel Gürel ödülü alırken şunları söylemiştir: Bu şarkıyı yazma niyetim, felaketlere denk geldiği bir dönemde insanlara yaşam sevinci vermek. ”Tanrı unutmuş olsa da”, Tanrı hiçbirimizi unutmaz ama, halk arasında öyle bir laf vardır ya, ”Allah’ım unuttun mu beni, gör beni” derler. İşte böyle dönemlerde her zaman yüreğimiz hayata vurmalı.

Eurovision ve Aysel Gürel

Aysel Gürel, özellikle 1980’lerde Eurovision Türkiye ulusal finallerinde çokça yer almış ve dereceler kazanmıştır.

  • 1983 yılında yapılan Türkiye finalinde birinci ve ikinci olan şarkıların sözleri Aysel Gürel’e aittir. Birinci olan ”Opera, Çetin Alp & The Short Waves tarafından seslendirilmiş, ülkemizi Münih’te 1983 Eurovision’da temsil etmişlerdir. İkinci olan ”Atlantis” ise bir Attila Özdemiroğlu bestesidir ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubu tarafından seslendirilmiştir.
  • 1991 Türkiye elemelerinde beş farklı Aysel Gürel sözü yer almıştır. Bunlardan biri olan ”İki Dakika” İzel, Reyhan Karaca ve Can Uğurluer tarafından seslendirilmiş, ülkemizi Roma’da Eurovision 1991’de temsil etmişlerdir.

Sözleri Aysel Gürel tarafından yazılmış ve Eurovision Türkiye ulusal finallerinde seslendirilmiş şarkıların listesi:

ŞARKI YIL SESLENDİREN  
Gramafon 1982 Neco  
Atlantis 1983  Beş Yıl Önce On Yıl Sonra  
Opera 1983 Çetin Alp & The Short Waves  
1945 1984  Sezen Aksu  
O Şarkıyı Henüz Yazmadım 1984 Neco  
Hayallerin Işığında 1984  Nükhet Ruacan  
Güneş Bir Kere Doğdu 1985  Nil Burak  
Yaşa Yaşa 1986 Nil Burak – İbo  
Güzel Şeyler Söyle 1987  Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak  
Hasret 1989  Sertab Erener ve Klips  
Bir Fantastik Aşk 1989 Jale ve Seden Gürel (Kutlubay)  
Elifin Aldı Beni 1989 Arzu Ece ve Sibel Tüzün  
Bir Nostalji Bu 1989  Fatih Erkoç  
Her Şey Müzik 1990  Sevingül Bahadır  
Sen Benimlesin 1990  Sertab Erener  
İki Dakika 1991  İzel & Reyhan Karaca & Can Uğurluer  
Festival  1991  Grup Festival   
Öyle Bir Dünya 1991  Cenk Sökmen  
Sessiz Geceler 1991  Arzu Ece & Gür Akad (Klips)  
Son Defa 1991  Melis Sökmen & Ercüment Vural  
Sevda 1995 Arzu Ece & Fatih Erkoç  
Poyraz 1996  Şebnem Özsaran  
Gel Gel Çal 1997 Şebnem Paker  

Ekstralar

  • Ertem Eğilmez imzalı son film olan, 1988 yapımı Arabesk adlı filmin şarkı sözlerini Aysel Gürel yazmıştır. Besteler ise Attila Özdemiroğlu’na aittir. Filmin başrollerinde Müjde Ar ve Şener Şen vardır.
  • Mustafa Altıoklar imzalı, 1997 yapımı Ağır Roman filminin tema şarkısı olan, Demet Sağıroğlu’nun seslendirdiği Bir Vurgun Bu Sevda‘nın sözleri Aysel Gürel tarafından yazılmış, filmin müziklerini ise Attila Özdemiroğlu yapmıştır. Aysel Gürel bu filmde oyuncu olarak da yer alır. Filmin başrol oyuncularından biri de kızı Müjde Ar’dır.

 

Aysel Gürel 17 Şubat 2008’de akciğer kanserine yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Hasta yatağında bile otuza yakın şarkı sözü yazmıştır. Ölümünden yaklaşık iki ay sonra bu şarkıların bestelerinden oluşan Çınar Vol. I adlı saygı albümü yayınlanmıştır. Albümde Sezen Aksu, Nilüfer, Nükhet Duru gibi isimler yer alır. Ölümünden sonra Sevdanın Son Vuruşu isimli şarkı sözü Tarkan tarafından bestelenip seslendirilir ve bu söz 2011 Türkiye Müzik Ödülleri’nde ”En İyi Şarkı Sözü” ödülüne layık görülür.

25 Haziran 2013’te bir diğer saygı albümü olan Aysel’in yayınlanır. Albüm, o yılın en çok satılan iki albümünden birisi olur. Sezen Aksu’dan Tarkan’a birçok isim albüme katkı sağlamıştır. Albümde Aysel Gürel’in “J’attendrai” isimli bir ses kaydı da yer almaktadır. Ayrıca albümde İsrailli şarkıcı Yasmin Levy de ”Sevda” yorumuyla yer almıştır.

 

Yazı: Ece KUZU

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com