Eurovision’da Bosna-Hersek

1992 – 1996 yılları arasında Sırp kuşatması altında yaşayan; insanların hayatını kaybetme korkusuyla aylarca evden çıkamadığı günlere sahne olan Saraybosna’nın başkentliğini yaptığı Bosna Hersek , 

Balkanların hüzün ve umutla dolu müziği ve şarkılarıyla ayrı bir yer tutar Eurovision sahnesinde!

Ülkenin 1993 yılında başlayan Eurovision  macerasında belki de en unutulmaz yeri 2006 yılında “Lejla” adlı şarkısıyla Hari Mata Hari 3. Olarak almıştı.

Şarkının bestesi ise tanıdık bir sima; 2004 yılında sahnede Sırp çetnik çetelerini simgeleyen el hareketi yaptığı için oldukça fazla tepki çeken Željko Joksimović‘e aitti! 2004’te büyük tepki çeken hareket ve sözleri ile hatırladığımız Balkanların  ozan ve bestecisi daha sonraları bir çok kez daha sözü ve bestesi ile Eurovision sahnesinde olacaktı!  

Hari Mata Hari grubunun seslendirdiği ‘Lejla’ şarkısı aldığı 3. lük ile ülkenin yarışma tarihindeki en büyük başarısına imza attı..

Balkanların önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen Dino Merlin’in 1999 ve 2011 de temsil ettiği ülke, Dino Merlin’e rağmen 1999’da  7. , 2011’de ise ancak 6. Olabildi. 

   

2008 yılında 9. Olan “Regina ve Bistra Voda” ise ülkenin yarışmada ilk 10’a giren son şarkısı oldu!

Bosna-Hersek 2013 yılında finansal kriz nedeniyle yarışmadan çekildiğini açıkladı, 2016 yılında ise yeniden yarışmaya geri dönme kararı aldı.

Ancak maalesef 2016 Yılı temsilcinin “Ljubav je”  isimli şarkı ile yarı finalde 11. olarak finale çıkamaması ülkenin Eurovision tarihinde ilk kez finale çıkamaması anlamına geliyordu ki bu durum Bosna Hersek’in  Eurovision macerasını durdurmasına ve hemen akabinde 2017’de yeniden yarışmadan  çekilmesine yol açmıştı.

Öte yandan istatistiki olarak Bosna Hersek’in   yarışmaya katıldığı yaklaşık yirmi yıllık süreçte en çok oy verdiği ülkeler arasında , 90’lı yıllarda savaş halinde oldukları  Sırbistan’ın, ülkeye o en buhranlı dönemlerinde büyük destek veren Türkiye’nin  hemen arkasında yer alması ise yazılacak ayrı bir sosyolojik metnin konusu!

 

Hem Osmanlı hem Avusturya – Macaristan İmparatorluğu izleriyle harmanlanan, mutfağından müziğine kadar bu dokunun yansıdığı,  Avrupa’da tramvayın kullanıldığı ilk şehir olma özelliğine sahip Saraybosna, inanılmaz tarihi ve mimari güzelliklere sahip Mostar gibi şehirleri içinde  barındıran Balkanların bu Genç Avrupa ülkesi Bosna Hersek umarız en kısa zaman Türkiye ile birlikte yarışmaya geri dönerek bize o özlediğimiz mistik Balkan hevasını yeniden yaşatır!

Kalplerinizden umudun, kulaklarınızdan eurovision şarkılarının eksik olmadığı günler dileğiyle!!

Yaman : EurovisionDream / Infe Turkey Editörü

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com