EUROVİSİON 2021 İÇİN ÖNEMLİ KURAL DEĞİŞİKLİĞİ

Yarı finallerinin 18 ve 20 Mayıs, büyük finalinin ise 22 Mayıs 2021’de gerçekleştirileceği açıklanan Eurovision 2021 için Eurovision idari amiri Martin Österdahl’dan önemli bir açıklama geldi. Buna göre, geri vokallerin daha önceden kaydedilmesi Eurovision 2021 için serbest olacak. Österdahl, Avrupa Yayın Birliği’nin ülkelerin yeni gerçeklerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için kuralları gevşettiğini açıkladı ve ”2020’den çıkarılan dersler, küresel bir krize göre plan yapmamız gerektiğiydi ve yarışma kurallarını bu duruma göre uyarladık” dedi. Bu değişikliğin kalıcı olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Avrupa Yayın Birliği ayrıca kararın isteğe bağlı olduğunu da ekledi. Yani ülkeler istemeleri durumunda yine canlı geri vokallerle yarışabilecekler.

Normalde, fair playin sağlanması için geri vokaller dahil tüm vokallerin tamamen canlı olması gerekiyor. Çoğu şarkıda geri vokallerin bulunması, delegasyonların daha çok kişiyle seyahat etmesi ve daha çok masrafta bulunması anlamına geliyor.

Söz konusu yöntem daha önceki yıllarda İsveç’in ulusal finali Melodifestivalen ve Norveç’in ulusal finali Melodi Grand Prix’te uygulanmıştı.

Kaynak: Wiwibloggs

Çeviri ve Derleme: Ece Kuzu

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com