Eurovision Final Gecesinde Açılan Bayraklar


Bu yıl İzlanda’yı “Hatrid mun sigra (Nefret Galip Gelecek)” adlı şarkı ile temsil eden Hatari grubu geceye “Palestine” yazılı atkıları açarak damgasını vurdu.
Grup, yarışmaya katılmalarının bir sebebinin de İsrail’in Filistin politikalarına dikkat çekmek olduğunu söylemişti.
BBC Newsbeat’e konuşan grubun solisti Matthias Haraldsson: “Eurovision gibi barış ve birlikten doğmuş bir yarışmanın, İsrail gibi çatışma ve ayrışmanın olduğu bir ülkede yapılmasını absürd buluyoruz” demişti.
Tel Aviv’de gazetecilere konuşan grup, “Filistin’in işgaline son verildiğini ve barışın geldiğini görmeyi elbette umuyoruz” açıklamasında da bulunmuştu.
Puanlar dağıtılırken ekrana gelen grup üyeleri ellerindeki atkıları açarak zafer işareti yaptı.Görevliler, atkıları almak isterken Grup üyelerinden Matthias Haraldsson tarafından böyle görüntülendi. Stefan Agustsson daha sonra güvenlik görevlilerinin ellerinden bayrakları aldığı görüntüleri Twitter hesabından paylaşmıştı.

Geceye damgasını vuran diğer bir olayda Madonna’nın final gösterisinde seslendirdiği “Gelecek” (Future) şarkısı sırasında sahneye el ele çıkan 2 dansçı dikkati çekti. Bu dansçıların birinin üzerindeki kostümün arkasında Filistin, diğerinde ise İsrail bayrağı yer alması adeta Eurovision finalinin önüne geçti.

Eurovision’dan yapılan yazılı açıklamada, Madonna’nın konser öncesi yaptığı provalarda dansçıların Filistin ve İsrail bayrağı taşıyan kostümler giymediği belirtilerek, “Eurovision Şarkı Yarışması siyasi bir etkinlik değildir ve bu konuda Madonna bilgilendirilmişti.” ifadesine yer verildi.

Yaşanılan bu durumlar hakkındaki düşünceleriniz neler?

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com