GJON’S TEARS İLE RÖPORTAJ YAPTIK!

İsviçre’yi Eurovision 2021’de temsil edecek olan Gjon’s Tears ile sizler için ses kayıtları üzerinden bir röportaj yaptık. Röportajımızda Eurovision’ın iptal edilmesinden Gjon’un planladığı Türkiye gezisine kadar birçok konu hakkında konuştuk. 

İsviçre’yi temsil ettiğin için tebrik ederiz. Eurovision’da yer almayı her zaman istemiş miydin?

Teşekkür ederim! Bu her zaman katılmak istediğimi düşünmüyorum. 2011’de Eurovision’ı keşfettiğim zaman çok etkilenmiştim ve benim için imkansız bir hayal haline geldi ve bu zamana kadar katılmayı düşünmüyordum.

Seçildiğini öğrenince nasıl tepki verdin?

Delegasyon başkanı beni aradı ve doğruyu söylemek gerekirse ben ona inanmadım. Orada İsviçreli bir yorumcu daha vardı, o konuştuğunda gerçekten oturup sakin kalmam gerektiğini anladım.

Neden sahne adın olarak “Gjon’s Tears”i kullanıyorsun?

İsmim yıllar öncesinden geliyor. Ben çocukken tatil için gelen dedem onun için en sevdiği şarkıyı söylememi istedi. Şaşırmıştım çünkü o zamana kadar daha önce hiç şarkı söylememiştim ama dedem için Elvis Presley’nin “Can’t Help Falling In Love” şarkısını öğrendim ve bu ilk kez şarkı söylediğim andı, dedem ağladı. Bu göz yaşları benim için adıma koyacak kadar değerli oldu. Benim için dedemin ağlayışını görmek çok derindi ve ben onları tamamen anlamamıştım. Ben sadece herkesi ağlatabildiğim için kendimi süper kahraman gibi hissetmiştim.

Şarkın “Répondez-moi”yı nasıl tanımlarsın?

“Répondez-moi” cevaplar için çığlık atmak, bağırmak gibi. Hayatım, kimliğim, kökenimi kolayca sormuyorum; derinlemesine ve yoğun bir şekilde soruyorum. Ve bu benim için hayat, bilirsin, örneğin gülleri çok seversin ve biri sana gül verdiği zaman, sen onu alırsın. Gül seni dikenleriyle yaralar, seni çok yaralar. Bu şarkıda da aynen böyle. Şarkıda da bu gülü dikkatlice saklamak önemli. Anlamı bu.

Seneye “Répondez-moi”yı söyleyemeyeceksin. Bu konuda ne hissediyorsun?

Gerçekten çok üzüldüm çünkü gerçekten şarkımı söylemek istemiştim ve şarkımın gerçekten benim için önemli olduğunu düşünüyorum ve evet, benimle birlikte çalışan insanlarla sözleşme yapmıştım. Bu yüzden şarkımı Eurovision Şarkı Yarışması’nda söyleyemeyeceğimi duyunca çok üzüldüm. Ama yani, bu hayat, bu bana diğer sorunlu şeyler ve hayatımdaki sorunlarla baş edebilmek için enerji verdi. “Şarkımı söyleyememekten daha büyük sorunlar var.” dedim, benim 2021’de İsviçre’yi temsil edeceğimi bilmediğim için. Benim için Eurovision’a gitmeyeceğimi kabullenmek daha zordu, bunun için hazır değildim. Bu proje için çok çaba sarf etmiştim ve sahnede şarkı söylemeyi gerçekten çok istemiştim.

Favori Eurovision şarkın var mı?

Loreen’den “Euphoria” çok çılgınca, belki de doğruyu söylemek gerekirse bu zamanların en çılgınca şarkısı, eskileri sorarsanız 1989’un kazananı Frida Boccara, sanırım Lüksemburg’tan, emin değilim, adı “Un jour, un enfant” olan, sevdiğim ve hatta hesabımda paylaştığım çılgınca bir şarkıyla kazandılar. Sanırım bunlar benim en sevdiğim iki şarkı. Ve şu anda en sevdiğim Eurovision şarkıları, bu seneden, *“Think About Things”i söylüyor* Think About Things ve Don’t Break Me.

Canlı yayınlarından gördüğümüz üzere, daha önce Türkiye’ye gelmişsin. Türkiye’deki tatilin nasıldı?

*Gülüyor* Türkiye’deki tatilim çok çılgıncaydı, oraları çok beğendim. Yani beyaz kum sahilleri çok güzeldi ve deniz inanılmazdı. Biliyorsunuz, burada, İsviçre’de deniz yok, yani denizin olması çok çılgıncaydı ama biraz hayal kırıklığına uğradım ve üzüldüm. Çünkü Pamukkale’ye gitmeye zamanım olmamıştı ve Pamukkale’nin resimlerini gördüğümde “Aman Tanrım, bu çok güzel!” dedim. Ama oraya gitmeye zamanım yoktu işte. Eğer Türkiye’ye tekrar gelirsem İstanbul’a gitmeyi ve Pamukkale’ye gitmeyi çok isterim. *Gülüyor*

Röportajı kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Son olarak Türk destekçilerine ne demek istersin?

Tüm Türk hayranlarıma “Teşekkürler!” diyorum. Çılgın Türk hayranlarımla paylaşmak istediğim mesajım “Kendinize iyi bakın.” Güle güle, iyi günler, güle güle.

 

 

 

Hazırlayan: Öykü

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com