EUROVİSİON YARIŞMACILARI 2020 EUROVİSİON’UN İPTALİ İÇİN NE DEDİLER?

Mayıs’ta yapılması planlanan 68. Eurovision Şarkı Yarışması tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.

   2019 Aralık ayında Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan COVİD-19 salgını nedeniyle Mayıs’ta Rotterdam’da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması iptal edildi. İptal kararı Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından duyuruldu. Yarışmacılar iptal kararı sonrası sosyal medya hesaplarından düşüncelerini paylşatı.

ALMANYA – BEN DOLİC

Merhabaarkadaşlar! 2020 Eurovision Şarkı Yarışması’nın iptali konusunda yıkıldım, bu durum ışığında yapılacak tek doğru şey budur. Bu zor zamanlarda bu krizin üstesinden gelmek için birbirimizle ilgilenmek ve bir arada kalmak zorundayız. Lütfen güvende ve evde kalın. Desteğiniz için teşekkür ederim. Hepinizi seviyorum.

AVUSTURYA – VİNCENT BUENO

Hepinize desteğiniz için teşekkür ederim. Yeni müzikler için sizi haberdar edeceğim. O zamana kadar güvende kalın. Sizi seviyorum.

 

 

AZARBAYCAN – SAMİRA EFENDİ

Günümüzde dünyada olan olaylar yüzünden “Eurovision 2020” Şarkı Yarışması gelecek yıla ertelendi. Güncel haberleri size bildireceğim. Hepinize destekleriniz için ve benimle olduğunuz için teşekkür ediyorum.

BELARUS – VAL

Sevgili arkadaşlar! Bu zor zamanda her Eurovision fanı ve katılımcı için hepinize teşekkür etmek istiyoruz. EBU yarışmayı 2021’e ertelemek için zor bir karar vermek zorundaydı. Umarız ülkelerini temsil etmek için seçilen her artistin bunu gelecek Eurovision’da yapmalarını umuyoruz. Şarkıların değiştirilip değiştirilmeyeceği henüz bilinmiyor. Neyse, olabildiğince çabuk yeni şarkılar yazmayı ve üretmeyi dört gözle bekliyoruz.

BELÇİKA – HOOVERPHONİC

  Talihsiz olaylar zincirinden pişman olurken, EBU’nın  2020 Eurovision Şarkı Yarışmas’nı iptal kararını tamamiyle anlıyoruz ve destekliyoruz. Dünya sağlığı, güvenlik ve emniyet herkesin baş önceliği olacak ve olmalıdır. En derin sempatimizi ifade etmek istiyoruz ve hayatlarını başkalarına yardım etmek ve bakmak için riske atan insanlara teşekkür etmek istiyoruz. Size Eurovision ile ilgili pozitif ortam göndermeyi umuyoruz. Bu arada, sağlıklı kalın, güvenli ve pozitif kalın.

BİRLEŞİK KRALLIK – JAMES NEWMAN

Bu yıl Eurovision için Rotterdam’da olamayacağım için kesinlikle kırgınım, fakat EBU’nun kararını tümüyle destekliyorum, çünkü bu istenmeyen zamanlarda herkesin -benzer şekilde sanatçılar, delegasyonlar ve fanların güvende olması daha önemli.

Şimdiye kadar bütün destekleriniz için ve bütün nazik mesajlarınız için herkese teşekkür ederim. Instagram Live’de bazı konserler yapıyor olacağım izleyebilirsiniz. Durum hakkında daha fazla bilgi öğrenir öğrenmez. Yapacak mısın? Güvende kalın.

BULGARİSTAN – VİCTORİA

“Tears Getting Sober” bir sanatçı olarak bana ve arkasındaki büyük ekibe dünya anlamına gelen bir projedir. Bu gerekli kararı anlıyorum ve saygı duyuyorum fakat, 2020 sanatçıları olarak biz şarkılarımızı 2021’de sunmamıza izin verileceğine inanıyorum.

ÇEK CUMHURİYETİ – BENNY CRİSTO

2020 Eurovision’un iptal olduğunu yeni öğrendim. Eurovision ekibinin aldığı karara tamamen katılıyorum, çünkü dünyanın dört bir yanındaki insanların güvenliği şu anda önemli olan tek şey olmalı. Sağlık için en iyi dileklerimle ve şimdiye kadar gönderilen tonlarca sevgi ve nazik kelimeler için teşekkür ederim.

 

DANİMARKA – BEN & TAN

Hayıııııııır.

 

 

 

ERMENİSTAN –  ATHENA MANOUKİAN

  Değerli arkadaşlarım. Hayatta her şeyin bir sebebi olduğunu bilmelisiniz. Ve benim tecrübemde, bir şey kötü gittiğinde veya planlandığı gibi olmadığında her zaman daha iyi ve daha büyük bir şey gelir. Şimdi buna inanıyorum.  Ne olduysa oldu, sadece iyi bir şey için oldu. Ve zaman gösterecek. İnanılmaz, değerli ve nadir insanlarla tanıştım. Çok çalıştılar ve bana inandılar. Bu en büyük hediye. Sabırlı olun, asla vazgeçmeyin ve yağmurdan sonra her zaman gökkuşağı çıktığını hatırlayın. Çalışmamızın sonunda ne olursa olsun ödüllendirilecek. Sizi her zaman  seviyorum ve sevginiz ve desteğiniz için kalbimin derininden teşekkür ediyorum. Lütfen kendinize iyi bakın. En iyisi henüz gelmedi. Daha güçlü geri döneceğiz. Athena’nız.

HIRVATİSTAN – DAMİR KADZO

Eurovision’da sahneye çıkmak bir hayalin gerçekleşmesidir. Ve bu sahnede bir gün durmak ve şarkı söylemeyi bekleyemiyorum. Normal şartlar altında, Eurovision Avrupa’nın ve dünyanın büyük bir kısmının sevdiği bir müzik sevincidir. Bu şov müziği ve müziğin çeşitliliğini, kültürü seven ortalama 180 milyon kişi tarafından izleniyor. İşte bu Eurovision’un güzelliğidir. Dünya içinde bulunduğu durum, ne neşeli ne de iyimserdir, onlar korkusuz ve bizlerin, sevdiklerimizin ve etrafımızdaki insanların sağlığını korumak önceliklidir. Bu yüzden iptal kararını karşılıyorum ve salgının bitmesini ve Eurovision 2021’nin Rotterdam’da sahnelenmesini dört gözle bekliyorum. Hepinizi seviyorum. Sevgiyle kalın.

HOLLANDA – JEANGU MACROOY

Herkese merhaba, Eurovision’un bu yıl iptal olduğunu, seneye ertelendiğini şimdi duydum. Hazırlıklar iyi gidiyordu ve diğerleri gibi yarışmayı dört gözle bekliyordum. Fakat, şu anda çok daha önemle bir şey var; herkesin sağlığı ve iyiliği. Verilen kararı tamamen anlıyorum. Önümüzdeki dönemi dinlenmek için kullanacağım. Bu nedenle harika bir Eurovision Şarkı Yarışması’nı dört gözle bekleyebiliriz. AVRATOS’a desteği için teşekkür ederim. Şimdilik, hasta olan insanlar için güç ve iyi bir iyileşme diliyorum. İyileşin ve birbirinize iyi bakın.

İRLANDA – LESREY ROY

  2020 Eurovision Şarkı Yarışması’na Story of My Life ile hayattaki zorluklarının üstesinden gelebiliriz mesajını yaymak için girdim ve biz tekrar başarılı olabiliriz. Birbirimize inanmaya devam etmek ve özellikle hissettiğimizde mutlu kalmak zorundayız. Hikayelerini anlatmak isteyen ve vazgeçmeyecek kadar kahraman olanları desteklemeye devam edeceğim. Kahraman olmaya ve hikayemi anlatmaya devam edeceğim. Zor bir karar vermek için çok çalışan ve önce bireylerin güvenliğini ortaya koymak Eurovision Şarkı Yarışması organizatörlere teşekkür etmek istiyorum. @rte @michaelkealy1 @rte2fm , @phillymc , @thisispopbaby  ve tabiki benim yeni kahramanım @philipstuff ‘a bu şarkıyı ve herkesle mesajı paylaşmamda yardımcı olmak için yaptıkları için teşekkür etmek istiyorum. İrlanda halkı ve dünyada heryerde olanlara desteğiniz için teşekkür etmek istiyorum, bu benim için çok şey ifade ediyor. Her yıl güzel ülkem İrlanda’yı temsil etme çağrısına cevap vermekten gurur duyacağım. Sanatçı arkadaşlarımın ve Eurovision fanlarının üzüntülerini paylaşıyorum. Birbirimizi sevmeye ve desteklemeye devam edeceğiz ve bu bağlantı yoluyla hepimiz birlikte güçleneceğiz. Story of My Life Robert, Catt ve Tom’suz olmazdı. Sizi seviyorum!

İSVEÇ – THE MAMAS

Şüphesiz verilen karara saygı duyuyoruz. İçinde bulunduğumuz acil kriz durumu sırasında, sorun Rotterdam’a gidemeyeceğimizden daha büyük. Tabiki biz ve şarkımızın İsveç yarışmasını kazandıktan sonra dünyanın en büyük müzik yarışmasında izin verilmediğimiz ve kişisel düzeyde son derece üzgünüz. İsveç’i Move ile temsil edebilmeyi dört gözle çok bekledik. İnsanların dağları birlikte hareket ettirebilme mesajıyla şarkımızı dinlemelerini umut ediyoruz, herkes sorumluluk almak zorunda olduğunda ve doğru şeyi yaptığında, bugün ekstra yararlı hissettiren bir şey. Bu zor zamanda birbirimize yardım edersek, belki de sonunda iyi bir şey gelebilir. Düşüncelerimiz pruva rüzgarında çok çalışan Eurovision Şarkı Yarışması organizatörlere.  Birbirinize iyi bakın! The Mamas.

İZLANDA – Daði og Gagnamagnið

Eurovision 2020 iptal edildi.

Gagnamagniðile Rotterdam’da sahneye çıkmayı dört gözle beklediğim için bu moral bozucu.

Destek çok büyük oldu ve birçok yeni fırsat kendini sundu.

Gelecek için gerçekten heyecanlıyım.

Çok teşekkür ediyorum.

LİTVANYA – THE ROOP

 “Bu çok üzücü, bunu inkar edemeyiz. Fakat sağlık yarışmadan önce gelir. Ellerimizi bırakmayacağımıza ve şarkımızı tanıtmaya devam edeceğimize ve tüm dünyada dans etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz. Şu anda şarkı yabancı radyo istasyonlarına ulaşmaya başlıyor. “On Fire” ‘ın çok sevildiğini  ve insanların kalbine giden yolun daha yeni başladığını fark  ettik.”  The Roop lideri Vaidotas Valiukevičius.

Grup herkesi birlik olmaya çağırıyor. Karantinada kalın ve iyi modunuzu “On Fire” ile yayın. Evinizde ve balkonunu zda dans edin.

“İnsanları biraraya getirmeyi ve pozitifliği yaymayı başardık. Bu şimdi çok gerekli. Ve şarkıya anlam veren yarışma değil, dinleyciler olduğunu unutmayın. Bu nedenle her birimiz “On Fire” büyükelçisi olabilir ve onu tanıtabiliriz.“ The Roop bateristi Robertas Baranauskas

“Bu yıl Litvanya çok yüksek puan aldı ve bu kendi içinde bir başarıdır. Biz ünlü, kahraman, profesyonel ve yol gösteren olabileceğimizi kanıtlamıştık. Hepimizin hayatlarında kalmasını dileriz. “The Roop gitaristi Mantas Banišauskas.

Grup yarışmanın geleceğini bilmiyor. Seneye katılma şansına sahip olacak mı? Herşey yakın gelecekte belli olacak. The Roop üyeleri şu anda karantina altında ve zamanlarını yeni şarkılar yazmak için kullanıyorlar. Grup yavaşlama planı yapmıyor ve müziklerini tanıtmaya devam edecek.

The Roop bu zor zamanda herkese sağlık ve birlik diliyor.

MALTA – DESTİNY

Bu yılın Eurovision’unun iptal olduğunun haberini şimdi aldım. İleriye doğru açık bir yol ve 2021’de ne olacağını beklerken, bu belirsiz ve zor zamanlarda kalbi kırık ve biraz üzgün duruyorum. Bizim güvenliğimiz önce gelmek zorunda!

Son ama en az değil, bütün ekibime bir teşekkür. Bu yıl harika bir deneyim oldu ve bu harika yolculukta yaptığınız bütün çalışma için müteşekkir olacağım. Hiçbir kelime yeterince teşekkür edemez. Tüm Eurovision fanlarına düşüncelerim sizinle de.

Güvende kal ve kendine iyi bak.

Destiny

PORTEKİZ – ELİSA

Mevcut durum göz önüne alındığında, Eurovision prodüksiyonu bu yıl Mayıs’ta gerçekleşecek şovu iptal etmeye karar verdi. Çok üzgünüz fakat herkesin sağlığının önemli olduğunu biliyoruz. Kendine iyi bak.

RUSYA – LİTTLE BİG

 Elbette, Eurovision 2020’nin Covid 19’un dünya çapında yayılmasından dolayı iptal olduğunu duymuşsunuzdur. Bununla ilgili pişmanız ve bu durumda bunun tek uygun karar olduğunu varsayıyoruz. Katılımcı olarak duyurulduğumuzdan beri tüm dünyadaki hayranlarımızdan büyük bir destek aldık. Uno’yu dinleyen, müzik videosunu seyreden ve zaferimize inanan her birinize teşekkür ediyoruz. Gerçek virüs tehlikesine rağmen corUNOvirüsün devam etmesine izin verin.

SAN MARİNO – SENHİT

Çok üzgünüm. Bildiğiniz gibi 2020 Eurovision iptal oldu. Sağlığımız için sancılı, fakat zorunlu bir karar. Fakat müzik kalıyor ve bugünlerde, devam etmek için bize güç veriyor. “Freaky” hayatı, özgürlüğü, bütün formlarda aşkı kutlamak için bir şarkıdır. Bugün, her zamankinden daha fazla, birbirimize yakın hissetmeye, dans etmeye, gülmeye ihtiyacımız var. Yine de bunu yapmayı durdurmayın. Bu yüzden gelecek birkaç günde sizinle Freaky’nin  @lucatommassinirealile yaptığımız koreografisini paylaşacağım. “Çünkü hayat çok çabuk geçiyor şimdi garipleşmiyor.”

Haber ve Çeviri: Pırıl Soner

Kaynak: 

#Eurovision2020 Temsilcilerinin Alınan İptal Kararına Tepkisi

 

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com