MY EUROVİSİON SCOREBOARD OYLAMASI İLE RESMİ SONUÇLAR

My Eurovision Scoreboard uygulaması bilindiği üzere herkesin Eurovision şarkılarını kendi isteği doğrultusunda sıraladığı ve ilk 10 şarkıyı Eurovision usulü oylayabildiği uygulamadır. Eurovision’dan haftalar önce topluluk sonuçlara bakarak resmi sonuçların nasıl olacağı hakkında fikir yürütebileceğiz bir platformdur. My Eurovision Scoreboard’daki oylama ile resmi sonuçlar bazen tam benzerlik varken bazen de çok farklı beklentilerin olduğunu görmekteyiz. Şuan için yalnızca 2010-2019 yıllarını oylabilirken 8 Eylül 2019’da güncel sonuçlara değerlendirdik ve My Eurovision Scoreboard uygulamasındaki sonuçlar sürekli değişebilmektedir.

 

2019

Uygulamada da resmi sonuçlarda da ilk 2 ülkenin (Hollanda-İtalya) aynı olduğunu görmekteyiz. Resmi sonuçlarda o iki ülkeyi Rusya, İsviçre, İsveç ve İsviçre takip etmekte ancak uygulamada Rusya ve İsveç biraz gerilerde kalmış ilk 6’da o iki ülkenin yerine Kıbrıs ve Malta’yı görmekteyiz ancak Malta ve Kıbrıs resmi sonuçlarda oldukça gerilerde kalmış 13 ve 14. Sıralarda kendilerine yer bulabilmiştir. Yunanistan uygulamada 11. Sırada görünmekteyken resmi sonuçlarda beklentilerin altında kalmış 21. Sırada yarışmayı tamamlamıştır. Jüri oylaması galibi Kuzey Makedonya uygulamada 21. Sıradayken resmi sonuçlarda 7. Olarak tarihinin en iyi derecesini almıştır. Uygulamada son 10 sıradaki ülkelerin hiç biri finale çıkamazken onların üstündeki direkt finalist olan iki ülkeden İsrail finalde jüriden puan alamamış yarışmayı 23. Sırada tamamlarken Almanya ise halktan puan alamamış ve yarışmayı 25. Sırada tamamlamıştır.

 

2018

2018 yılında bir çok ülkenin uygulamadaki yeri ile resmitealdığı derece arasında ciddi farklar olduğunu görmekteyiz. İlk2 sıranın aynı (İsrail-Kıbrıs) ancak yarışmayı İsrail kazanırken uygulamada şuan da birinci sırada Kıbrıs yer almaktadır. Uygulamada Fransa ve Bulgaristan o iki ülkeyi takip ederken resmi sonuçta 13 ve 14. Sırada kendilerine yer bulmuşlardır, resmi sonuçlarda Avusturya ve Almanya ilk 2’yi takip eden ülkeler ancak uygulamada onlarda 11 ve 12. Sırada yer almaktadır. Uygulamada ilk 30’da kendilerine yer bulamayan ama büyük finalde yarışan Moldova ve Sırbistan yarışmayı da beklentilerin oldukça üstünde yarışmayı tamamladıklarını görmekteyiz: Sırbistan uygulamada 37. Sıradayken resmisonuçlarda 19. Olmuş; Moldova ise uygulama da 31. Sıradayken resmi sonuçlarda 10. Olmuştur. Beklentilerin ise en çok altında kalan ülke olarak da Finlandiya’yı görmekteyiz uygulamada 7. Sırada yer alırken yarışmayı ancak 25. Sırada tamamlamıştır.

 

2017

Hatırlanacağı üzere yarışmadan aylar önce kazananın İtalya olacağına bir çok kişi kesin gözüyle bakıyordu ancak o yıl yarışmayı Portekiz kazanmış ve İtalya ise 6.lık ile yetinmişti. 2 yıl sonra uygulamada ki güncel sonuçlara baktığımızda 1. sırada yarışmanın 4.sü olan Belçika’yı görüyoruz, o dönemin açık ara favorilerinden İtalya ise uygulamada 3. Sırada yer alırken, galip Portekiz ise 6. sırada, yarışmanın 2.si Bulgaristan uygulamada yine aynı sırasında yer alıyor. 12. Fransa ile 14. Azerbaycan uygulamada galibin önünde 4. Ve 5. Sıralarda yer almaktadır. Uçurumluk fark olarak göze çarpan ülkelerde ise beklentilerin en çok altında kalan ülkeler 20. Danimarka ile yarı finalde 13. Sıradan elenen Kuzey Makedonya, uygulamada Danimarka 10. Sırada yer alırken Kuzey Makedonya 11. Sırada yer alıyor, diğer yandan beklentilerin en çok üstünde olan ülkeler ise 7. Romanya ile 9. Avustralya, uygulama Romanya 18. İken Avustralya ise 25. Sırada.

2016

Uygulamada resmi sonuçlardan farklı olarak ilk 7 sıralamada İsveç yerine İspanya’yı görmekteyiz. İsveç yarışmada 5. Olurken uygulamada 20. Sırada, İspanya ise yarışmada 22. Olurken uygulamada 7. Sırada yer alıyor. Diğer altı ülke sıralamalarında sadece 2. Olan Avustralya’nın yeri aynı olurken 4. Bulgaristan ve 7. Ermenistan uygulamada resmisonuçların bir sıra üzerinde yer alırken, o dönemin favorilerinden olup halk oylamasında birinci olan ancak jüri oylamasında oldukça geride kalıp yarışmayı üçüncü tamamlayan Rusya uygulamada 1. Sırada yer alıyor, yarışmanın galibi Ukrayna ise 5. Sırada yer alırken 6. Fransa ise galibinden bir sıra üstünde -4. Sırada- yer alıyor. İsveç ve İspanya’nın yanı sıra bir diğer uçurumluk farklar ise beklentilerin üzerinde olan 9. Litvanya ve 11. Hollanda uygulamada resmi sıralarının on altı sıra gerisinde yer alarak 25 ve 27. Sırada yer alıyor; beklentilerin altında olan ülke ise yarı finalde 14. Sıradan elenen İzlanda uygulama 12. Sırada yer alıyor. Uçurumluk farklar arasında ki bir ilginç nokta ise 8. Polonya ile 19. Macaristan’ın uygulamada birbirlerinin sırasında yer almalarıdır.

 

2015

Galip İsveç uygulamada da yerini korumakta ilk 3’te yer alan diğer ülkeler Rusya ve İtalya’nın yerine uygulamada 4. Belçika ile 7. Estonya yer alırken Rusya ile İtalya ise ilk 3’ü 4 ve 5. Sırada takip etmekte. Favoriler arasında gösterilen ve 4 yıl sonra da uygulamada 6. Sırada yer alan Arnavutluk ise yarışmayı 17. Sırada tamamlayabilmişti. Yarı finallerde en düşük puanı alan İsviçre ile ilk kez 0 çeken ev sahibi ünvanınıelde eden Avusturya uygulamada ki oylamada sırasıyla 26 ve 27. Sırada yer alarak ortalamanın biraz altında görünüyorlar. Finalde bir başka 0 çeken ülke olan Almanya ise uygulama 15. Sırada yer alıyor. Bir başka beklentilerin altında diyebileceğimiz ülkeler ise Belarus (resmi sonuç YF 12; uygulama 16) ve İspanya (resmi sonuç 21; uygulama 12). Uygulamadaki oylamanın son 5 sırasında finale çıkabilmiş iki ülke görüyoruz Kıbrıs ve Polonya finalde her ne kadar 22 ve 23. Sırada yer alsalar bile beklentilerin üzerinde görünüyor. Bir başka beklentilerin üzerinde olan ülkeler Macaristan (resmi sonuç 20; uygulama 34), Litvanya (resmi sonuç 18; uygulama 32) ve Romanya (resmi sonuç 15; uygulama 29).

 

2014

İlk 4’te ülkelerin (Avusturya, Hollanda, İsveç, Ermenistan) aynı olduğunu görüyoruz tek fark olarak 3. İsveç’in önündeki rakipleri Avusturya ve Hollanda’nın uygulamada önüne geçerek 1. Olduğunu görüyoruz. Beklentilerin en fazla altında kalan ülke ise İsrail, yarı finalde sondan ikinci olarak elenirken uygulamada 11. Sırada yer almakta bir diğer beklentinin altındaki ülkede 17. Olan Birleşik Krallık uygulamada 8. Sırada yer alıyor. Beklentilerin en fazla üstünde yer alan ülke ise 15. Olan İzlanda uygulamada 29. Sırada yer almakta; diğer beklentilerin üzerindeki ülkeler ise o yıl ilk kez finale çıkan ve yarışmayı 19.luk ile tamamlayan Karadağ uygulama da 31. Sırada yer alıyor; Danimarka ev sahipliğindeki yarışmayı 9. Tamamlarken uygulamada 20. Sırada görünüyor.

 

2013

2014 yılına benzer bir durum o yılın oylamasında dayaşanmış: İlk 4’te bulunan ülkelerin (Danimarka, Azerbaycan, Ukrayna, Norveç) aynı olduğunu görüyoruz. Galip Danimarka uygulamada da 1. Sıradaki yerini korurken; 4. Norveç önündeki iki rakibi Azerbaycan ve Ukrayna’nın üzerinde 2. Sırada yer alıyor. Yine beklentilerin en çok altında kalan ülke İsrail, yarı finalde 14. Sıradan elenirken uygulamada 12. Sırada yer alıyor; bir başka beklentilerin altında kalan ülke 20. Almanya uygulamada 9. Sırada yer alıyor. Beklentilerin üzerinde olan ülkeler ise Malta (resmi sonuç 8; uygulama 21), Gürcistan (resmi sonuç 15; uygulama 31)

 

 

 

2012

Öncelikle galip ülke İsveç uygulamada da birinciliği korumakta ancak ondan sonra sıralama biraz karışık… Hatırlanacağı üzere o yılın favorileri arasında yer alan uygulamada 7 yıl sonra bile yapılabilen oylamada 2. Sırada yer alan Kıbrıs yarışmayı ancak 16. Sırada tamamlayabilmişti, 3. Sırada da yarışmayı 10. Sırada tamamlayan İspanya yer almakta, 4. ise değişmiyor ev sahibi Azerbaycan yerini koruyor. Yarı finalde 10. olan Norveç ile aynı puanı almasına rağmen 11. Sırada kalarak yarı finalde elenen Bulgaristan uygulamada 15. Sırada yer alıyor. Diğer beklentilerin en çok altında kalan ülkeler ise Yunanistan (resmi sonuç 17; uygulama 8), İzlanda (resmi sonuç 20; uygulama 9). Yarışmanın 2. Olan Rusya uygulama da 13. Sırada yer alırken, 3. Olan Sırbistan ise 9. Sırada yer alıyor. Beklentilerin üzerinde olan ülke olarak Malta dikkat çekmekte uygulamadaki oylamada son 10 sırada yer alıp direkt finalist Birleşik Krallık ile beraber finalde ki iki ülkeden biri olan Malta büyük finalde 21. Olabilmiş onun dışında pek fazla dikkate değer beklentinin üzerinde ülke görünmemekte.

 

2011

Bir önceki yıl galibi olan Lena’yı ev sahipliğinde yeniden gönderme kararı alan Almanya bu kez 10. Olmuştu ancak ne kadar sevilmişse uygulamada ki oylamada 1. Sırada olduğunu görüyoruz. 3. İsveç uygulamada bir sıra üstte yer alırken, o yılın galibi Azerbaycan ise uygulama da 3. Sırada ve Azerbaycan’ın ardından yarışmaya 14 yıl aradan sonra geri dönen ve 2. Olan İtalya uygulamada ki oylamada 15. Sırada görünmekte. Beklentilerin en çok altında kalan ülkeler Macaristan (resmi sonuç 22; uygulama 6), Bulgaristan (resmi sonuç YF 12; uygulama 7), Estonya (resmi sonuç 24; uygulama 8), Norveç (resmi sonuç YF 17; uygulama 17); beklentilerin en çok üstünde olan ülkeler Moldova (resmi sonuç 12; uygulama 38), Romanya (resmi sonuç 17; uygulama 37), Litvanya (resmi sonuç 19; uygulama 36).

 

2010

İlk 3 sıranın bire bir aynı olduğunu görüyoruz (Almanya, Türkiye, Romanya), 4. Danimarka uygulamada 11. Sırada yer alırken Danimarka’nın yerini bir sıra gerideki Azerbaycan aldı. Uygulama da 5. Sırada ise beklentinin en çok altında kalmış ülke diyebileceğimiz yarı finalde sondan ikinci sırada kalarak elenen Slovakya yer almakta; bir diğer beklentinin altında kalan ülke ise İzlanda (resmi sonuç 19; uygulama 7). Beklentilerin en çok üzerinde yer alan ülke olarak dikkat çekenler arasında Rusya (resmi sonuç 11; uygulama 27) ve İspanya’yı (resmi sonuç 15; uygulama 28) görmekteyiz.

Mustafa Semih Yılmaz : EurovisionDream // Infe Turkey Editörü

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com