AHOY ARENA HAKKINDA HERŞEY

65. Eurovision Şarkı Yarışması 12, 14, 16 Mayıs 2020’de Rotterdam Ahoy Arena’da yapılacak.65. Eurovision Şarkı Yarışması Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Ahoy Arena’da yapılacağı EBU (European Broadcasting Union) tarafından duyuruldu. Maastricht ve Rotterdam arasında zor karar verdiklerini söyleyen EBU’nun Eurovision Yöneticisi Jon Ola Sand “Rotterdam fantastik bir coşku ve bağlılık gösterdi ve önümüzdeki Mayıs 40’tan fazla ülkeden delegasyonları karşılayacak doğru olanaklara sahiptir. Gelecek yıl büyük bir sanat şehrinde Rotterdam ve NPO ( Nederlandse Publieke Omroep – Hollanda Devlet Kanalı), NOS (Nedelandse Omroep Sticting) ve AVROTOS ( Hollanda Yayın Organları) ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Frank Lloyd Wright
Ahoy Arena Rotterdam’ın Zuidplein bölgesinde konumlanmıştır. Ahoy Arena’nın temelleri 1950 yılında atılmıştır. Rotterdam Ahoy ilk olarak Spor kompleksi olarak Prens Claus tarafından açılmıştır. Arena bugünkü haliyle 15 Ocak 1970 yılında açılmıştır. Arena Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmıştır. Arena Rotterdam limanı ve gemi endüstrisinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Ahoy Arena 1997,2016 MTV Avrupa Müzik Ödülleri, 2007 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması gibi etkinliklere ev sahibi yapmıştır.


Genel Bakış


Rotterdam Ahoy birçok alandan oluşmaktadır. Konferans ve Toplantı Merkezi, Sergi ve Etkinlik Salonları ve Arena’nun benzersiz kombinasyonu ile , Ahoy canlı iletişim, iş ve eğlence için mükemmel bir mekan sunar. Rotterdam Ahoy altı Sergi ve Etkinlik Salonu’na sahiptir. En ünlüsü büyük artistlerin ve spor kahramanlarının performans sergiledikleri Ahoy Arena’dır. Ahoy Arena 16.500 kişi ağırlayabilir. Arena
kusursuz bir akustiğe sahiptir.

Prodüksiyon Olanakları

Green Room

Kuşkusuz provalarla, iki yarı final ve bir büyük final ekip ve katılan delegasyonlar için orada uygun konaklama gerektirir. 2020’de green room arenaın içinde olabilir. Konuklar için oturma ve alan gerekiyorsa, Green Room Hall I’de konumlandırılabilir.

Basın

Salon II Basın Merkezi olarak tasarlanacak, Bu alan 3770 m2’dir ve 750 kişiyi barındırabilir. Hall II yanındaki Ahoy Plaza Akreditasyon Merkezi olarak hizmet verecek. Basın konferansı 3600m2’lik Basın Merkezi’nin yanında bulunan Salon IV’te yapılacak.

Delegasyonlar

Kompleksin içinde 7 prodüksiyon ofisi vardır. Hall I geçici duvarlar kullanılarak ofis alanı için daha az kapasiteye sahip olacak. Hall I ve Port I ve II catering için kullanılacak. Yorumcu kabinleri arenanın ilk halkası etrafında konumlanacak.

Hayranlar

31200m2 olan Salon 5’te Hayran Salonu kurulacak. Bu alan hem hayranlar hem de basın için daha fazla catering (yiyecek-içecek servisi) alanı sunar.


ULAŞIM

Rotterdam Ahoy otoyolun hemen yakınında, metro ve otobüs durağı ile Rotterdam Hague Havaalanı’na yakın bir konumdadır.

Toplu Ulaşım

Arenaya otobüsle, metro ve trenle kolay ulaşılabilir. Otobüs ve metro istasyonundan 5 dk yürüme mesafesindedir.

Park Yeri

Rotterdam Ahoy 2000 araçlık park yeri mevcuttur. Her araç için 13.50 € ücret ödenmesi gerekir. Arena’da park yeri rezervasyon sistemi vardır. Rezervasyon ücreti 18.00 € ‘dur.

Engelli

Engelli ziyaretçiler için birçok kolaylık düşünülmüştür. Engelli park yeri ana girişe yakındır. Ahoy Plaza içinde tekerlekli sandalye bulunan bir alan mevcuttur. (Güvenlik için kimlik kartı istenebilir.) Mekan boyunca asansör erişimi vardır. Engelli tuvaletleri alarm ile donatılmıştır. Engeli olan ziyaretçiler için özel koltuklar vardır.


Vestiyer

Arenada vestiyer mevcuttur. Vestiyer ücreti her parça için 2,00 € ‘dur. A4’ten büyük ve 10 cm’den daha kalın parçaların bırakılmasına izin verilmemektedir. İşletme hırsızlık, kıyafet ve eşyaların kaybından sorumlu değildir.

Bazı Kurallar

– Arena içinde sigara içmek yasaktır. Dışarıda bulunan özel alanlarda içilebilir.
– Fotoğraf, video çekimi yasaktır.
– Konserler sırasında selfie çubuğu kullanımı yasaktır.

 

YAZAN: PIRIL SONER 

PIRIL SONER KİMDİR?

 

Ankara’da yaşamaktayım. Ankara Başkent Üniversitesi İngilizce Dil Eğitimi (2014),Anadolu Üniversitesi ( AÖF) Medya ve İletişim (2017) mezunuyum. Hobilerim: takı tasarım, Kendin Yap Projeleri, Sertab Erener arşivi (Kaset, CD, Haber, Fotoğraf), Instagram Fan Sayfası ( @minikdevsertab). Aktif olarak Eurovision Şarkı Yarışması’nı 2003’ten beri takip ediyorum. Sevdiğim sanatçılar; Ruslana (2004), Sakis Rouvas (2004), Helena Papariziou ( 2005), Ani Lorak ( 2008), Aysel& Arash (2009), Nina Zilli ( 2012).

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com