ALİ DURGUT KİMDİR?

                                                          2009 Eurovision Şarkı Yarışması Moskova, Rusya
 

1965 yılında Tekirdağ’da doğdu.  Üniversite eğitimini İzmir Dokuz Eylül üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi-İşletme bölümünde tamamladı. Yedek subay askerlik görevinden sonra, çocukluk hayali olan hava yollarında çalışmaya başladı. 

  Çeşitli hava yollarında, üst düzey görevlerde bulundu. Halen bir özel havayolunun Fransa müdürlüğü görevini yürütmektedir. 

   Ali Durgut’u özel yapan, hayallerinin peşinden koşması ve hiç yılmadan hedefine kenetlenmesidir.  İş kariyerinde ve özelinde bu prensiple hareket etmiş. Başarmanın onurunu yaşamıştır.

                                  Semiha Yankı ve Bülend Özveren ile İstanbul’da düzenlediği Eurovision Partisi’nde

Türkiye’nin 1975 senesinde ilk defa katıldığı Eurovision şarkı yarışması finallerini ilk seneden itibaren takip etmiştir. 1996 senesinden itibaren de bu yarışmanın Türkiye Temsilcisi olmuştur. Ünlü yapımcı ve sunucu Bülend Özveren ile tanışmasıyla beraber Eurovision yarışmalarındaki hayaline kenetlenmiş ve İlk Türkiye Eurovision kulübü olan OGAE Turkey kulübünü iki arkadaşıyla beraber kurmuştur.  2007 senesine kadar bu klüpte üst düzey görevlerde bulunmuş ve kurucu başkanı olma onurunu yaşamıştır. 

                                                   Kenan Doğulu ile 12 Mayıs 2007 Helsinki, Finlandiya

   2007 senesinde bu klüpten ayrılarak daha kapsamlı ve donanımlı TRT tarafından da desteklenen resmî Eurovision Türkiye kulübü EUROVISIONDREAM kulübünü kurmuştur. 

                                                                             İLKHABER 8 Şubat 2017

                                                           2010 Eurovision Şarkı Yarışması Oslo, Norveç

 

                                                            2017 Eurovision Şarkı Yarışması Kiev, Ukrayna

1996 senesinden itibaren Bülend Özveren’in de desteğiyle Eurovision finallerine TRT ile giderek yarışmayı Avrupa’da yerinde takip etmiştir.O seneden, günümüze hiç ara vermeden yarışmayı Avrupa’da izleyen Ali Durgut; bu konuda dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

                                                    Sertab Erener ile 24 Mayıs 2003 Riga, Letonya

   Eurovision ‘da yarışan tüm sanatçılarımıza, ekibiyle beraber gönüllü danışmanlık yapan Ali Durgut; 2003 senesinde Türkiye’nin yarışmayı kazanmasıyla adını dünyaya bir rekorla duyurdu. Eurovision ‘da Türkiye’nin kazanacağını tahmin eden ve bahislere para yatıran tek insan olarak açıklandı. Dolayısıyla o sene, Sertab ile beraber ödül kazanan ikinci Türk oldu.

                                                Bülend Özveren ile Riga dönüşü THY Kopenhag – İstanbul uçağında

2016 Eurovision Şarkı Yarışması’na San Marino adına katılan Serhat Hacıpaşalığlu’nun şarkı lansmanında (Paris)

1996’dan itibaren Eurovision konusunda çalışmalarıyla bu alanda otorite olarak adını kabul ettiren Ali Durgut, Eurovision Dream kulübü uzman kadrosuyla TRT’nin ve sanatçılarımızın gönüllü danışmanı olmuştur.  Türkiye’de Eurovision sevenlerini çoğaltmak için her zaman çalıştı ve aktiviteler yaptı. Sosyal medyayı aktif olarak kullanarak, fanatiklerin sesi ve sembolü oldu. 

   Ali Durgut Eurovision zaferimizin 14.yıldönümünde Eurovision fatihi Sertab Erener ile bir araya gelerek Eurovision Dream’in teşekkür plaketini takdim etti.

 

Editör:Pırıl Soner

 

 

 

 
 
Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com