Ali Durgut yorumluyor

2020 senesine kadar Eurovision’da yok muyuz?

Eurovision heyecanını çok yoğun olarak yaşadığımız seneleri ne çok özledik değil mi?
İnsan yaşadıkça geçmişe özlem duymaya başlayıp; Nostaljinin hüznüyle, keyfi arasında kayboluyor😔

Türkiye’de tek bir televizyon kanalı varken, Eurovision gündemimizde önemli bir konuydu. TRT’nin ulusal final seçmeleri ve sanatçıların hazırlık dönemi o kadar güzel işlenirdi ki günlerce bu yarışmayı beklerdik.

Eskiden şarkılar da şarkıydı hani. Sanatçılarda da bir gizem ve kalite vardı. Şimdi sosyal medya ile artık o kadar iç içeyiz ki(!) özlem ve gizemi de kaybettik. Kalite puanını da size bırakıyorum.

Türkiye’nin katılmadığı bu seneki yarışmaya yine kırk Ülkeden fazla katılım var. Yarışma Lizbon’da ( Portekiz) yapılacak. On beş gün boyunca Avrupa bu yarışmayı konuşacak ve şarkıları dinleyecek. İşte böyle önemli müzik ve show programında Türk şarkısını dinleyememek, Türk bayrağını görememek gerçekten büyük eksiklik.

Bu büyük katılımlı uluslarası arenada, kültür ve dostluğun kaynaştığı platformda , bizden de bir şeylerin olmaması beni çok üzüyor. Bu seneki şarkıları ve ve video kayıtlarını izleyince üzüntümün üzerine bir de tedirginlik eklendi. Çünkü yarışmada en büyük favori İsrail.

Yarışmaya öyle kaliteli bir show ve müzikle katılmışlar ki(!) herkes birinci belli ikinci acaba kim olacak diye toto- Lotto oynuyor gibi. Kısmetse bu sene Eurovision’u 23.defa yerinde izlemiş olacağım. Ara vermeksizin bu yarışmaya 23 defa gitmiş olmak gerçekten büyük bir onur ve gurur benim için. Sevgili Bülend Özbeğen’in açtığı kapıdan ilerleyerek bu günlere geldim. Bir çok sanatçımıza eşlik ettim. Bir çok anı ve sırlara şahitlik ettim. Bir çok kişinin hayali olan bu yarışmayı gerçekten yaşadım ve bir çok fan( Eurovision sever) yaşattım. Bu sene EurovisionDream infe Türkiye ekibi sizler için Lizbon’da görev yaparak sizlere o anları aktaracak. Sizler de bu sayfalardan yarışmayı izler takip edersiniz.

Şimdi sizlere onlarca şarkı arasında dikkati çeken şarkıları ( ülkeleri ) değerlendirmek istiyorum.

İsrail- Yarışmanın en keyifli şarkısı ve en sevimli şarkıcısı. İnsan şarkıyı ve Show u izlerken yerinde duramıyor. En büyük korkumuz ya kazanırsa Türkiye ne yapar? 1979’da hükümet Kararıyla katılmadığımızı hatırlatırım puanım 12

Kıbrıs R.K – Şarkılar içinde benim en beğendiğim şarkı. Show insanı sarıyor. Ses ise başka güzel. Diyelim İsrail değil de burası kazandı(!) ne yapar Türkiye?
Moldova – yarışmada kazanmasını istediğim bir ülke. Şarkı balkanmüziğiyle bizleri iyi sarıyor. Sözler ve ritim iyi oturmuş. Ben şarkıya 10 puan verdim. Tüm Balkan ülkelerinden yüksek puanlar alarak ilk sıralara çıkar. Dilerim kazanırlar.
İsveç -Bir gün TRT’nin genel müdürü olabilirsem. Bu ülkenin şarkı seçme sistemini Türkiye’ye getireceğim. Küçücük bir ülkeden neler çıkıyor değil mi?
Yarışmayı üst sıralarda bitirmesi sürpriz olmayacak. ( 8 puan)
Yunanistan – Balkan kökenli biri olduğum için Yunan şarkılarını hep sevmişimdir. Bence bu sene Yunanistan yeniden üst sıralara dönmüş olacak ( puanım 10)
Avustralya – Avustralya jüri oylarında ve halk oylarında iyi sonuç alacaktır. Şarkı kazanma potansiyeli olan ülkeler grubundadır.( puanım 10)
Finlandiya- Şarkı çok güzel ve kaliteli. Dinledikçe seveni artıyor. İskandinavya oyları ve kuzey ve orta Avrupa ülkelerinden. Yüksek oylar alacaklar. ( puanım 10)
Çek Cumhuriyeti- Yarışmanın en sempatik çocuğu 🌟 izlerken insan yanağından bir makas almak istiyor. Çekya tarihindeki en iyi sonucu alacaktır.
Beyaz Rusya -Slow şarkılarda bu senenin en iyilerinden birisi. Ben dinledikçe dinlemek istedim. Seveni çok olacaktır. İlk 10 arasında olurlar diye düşünüyorum
Bulgaristan -Şarkı çok başarılı, ilk 10 arasında düşünüyorum.
Norveç- 2009 da rekor puanla birinci olmuştu. Bu sene aynı sonucu alamayacak ama bir Eurovision fanı olarak yeniden o heyecanı yaşamak onun açısından güzel olmalı. Ama ben olsam onun yerine katılmazdım. Bir johny Logan klasiği olur mu ne dersiniz?
🇬🇧 UK – Biz İngiltere diyoruz. Şarkı çok güzel. Ben sevdim. Ama kazanırlar mı? Sanmam. Puanım 8

Fransa- Fransa ulusal finalinde halkın birincisi olarak geldi. Jüri 3. Yapmıştı. Halkın ikinci yaptığı jürinin birinci seçtiği çocuk gelseydi Fransa şu an en büyük favoriydi. Puanım 7

Buna göre puan sıralamam
İsrail 12
Kıbrıs RK 10
Moldova 8
Australia 7
Finlandiya 6
Yunanistan 5
Çek Cumhuriyeti 4
İsveç 3
Bulgaristan 2
Beyaz Rusya 1

Eurovision kulübü olarak sürprizlerimizle sizlerle olmaya devam edeceğiz.

10.resmi kuruluş yılımıza katkıda bulunan tüm sanatçı ve fanlara tekrar teşekkür ederiz

Ali Durgut

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com