ARİLENA ARA ROTTERDAM YOLCUSU

Arnavutluk’un Eurovision’a gidecek şarkılarını belirlediği geleneksel Festivali i Këngës yarışması gerçekleşti. Arnavut jürilerin 1.si Arilena Ara, uluslararası jürilerin 1.si ve yarışmanın favorisi gösterilen Elvana Gjata’yı geride bırakarak ülkesini Rotterdam’da “Shaj” parçasıyla temsil etmeye hak kazandı. Böylece Eurovision 2020’de yarışacak ilk şarkıyı öğrendik.

Yarışmanın ardından bir röportaj gerçekleştiren Ara, şarkısını büyük ihtimalle İngilizce’ye çevireceğini çünkü şarkının original demosunun İngilizce olduğunu açıkladı.

ARİLENA ARA KİMDİR

   Arilena Ara 1998 yılında Arnavutluk’un İşkodra kentinde doğmuştur. Arilena “Gjeniu İ Vogel” (Küçük Dahi) adlı çocuk şarkı yarışmasına katılmış ve üçüncü olmuştur. Arilena Ara 2012 yılında 14 yaşında iken “Arnavutluk X Factor”yarışmasını kazanmasıyla müzik kariyeri başladı. İlk single’ı “Aeroplain” 2014’te yayınlanmış, şarkının klibini 12 saatte 2 milyon kişi izlemiştir. 2015’te partneri Labi ile “Dance “With Me” yarışmasına katılmıştır. Şarkıcı 2016 yılında Festival İ Kenges yarışmasının modern versiyonu olan “Kenga Magjika” adlı yarışmada Nentori (Kasım) şarkısını seslendirerek üçüncü olmuştur.

Şarkı sadece Arnavutluk’ta değil diğer Avrupa ülkelerinde büyük bir hit olmuştur. Arilena Ara bu yıl “The Voice Kids Albenia” (O Ses Çocuklar Arnavutluk) yarışmasında üçüncü sezonda koçluk yapmıştır. Arilena bugüne kadar 12 single yayınlamıştır.

EUROVİSİON’DA ARNAVUTLUK

Arnavutluk Eurovision serüvenine ülkemizin ev sahipliği yaptığı 2004 yılında başladı. 2004’ten bu yıla kadar katılımına hiç ara vermeyen Arnavutluk, yarışmayı henüz kazanamadı. Balladlar ülkesi şu ana kadar 2 kere ilk 5’e girebildi: katıldıkları ilk yıl olan 2004’te ve en iyi derecesini aldığı yıl olan 2012’de.

YAZAN : PIRIL SONER // ÖYKÜ AKKAY

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com