ATİLLA ŞEREFTUĞ: ESKİDEN BESTELER YARIŞIRDI, ŞİMDİ ÜLKELER YARIŞIYOR

Uzun bir aradan sonra sanat hayatının ‘rüya projesi’ olarak adlandırdığı çalışmasını, Türkiye adına sahneye koymaya hazırlanan ünlü besteci Atilla Şereftuğ çalışmalarının büyük bir kısmını tamamladı. Yıl sonunda İstanbul’da sahneye koyacağı müzikal tarzındaki şovu için eşi Daniela Simmons ile iki yıldır durmadan üzerinde çalışan besteci, hem projesini hem de isminin ilk kez duyulduğu Eurovision Şarkı Yarışması’nın geldiği bugünkü durumu anlattı.

  • Atilla Bey, uzun zamandır sizlerden haber alamadık. Bu süre içerisinde neler yaptınız?

” Her sanatçının hayattayken gerçekleştirmek istediği bir rüya projesi vardır. İşte bu sıralar ben bu projem için çalışıyorum. Dünya sinemasına damgasını vurmuş filmlerin müziklerini, bir müzikal havasında yeniden yorumlayıp, 83 kişilik Çek Senfoni Orkestrası ve büyük bir koro eşliğinde görkemli bir şov olarak sunmak istiyorum. Bu projenin ilk gösterimini de İstanbul’da yapmak istiyorum. Eşim Daniela ile 1986 yılında kazandığımız Eurovision ikinciliğinden beri birlikteyiz. Bu projenin en önemli ismi Daniela. Projedeki şarkıları Daniela dört ayrı dilden, iki erkek vokalle ve 40 kişilik koro ile birlikte seslendirecek. ”

  •   Türkiye için ne düşünüyorsunuz? 

” Aslında bu konuda biraz kırgınım. Bizler Avrupa’da Türk sanatını temsil ediyoruz. Bir nevi kültür elçileriyiz. Eurovision birincisi olduğumda kimse İsviçreli besteci demedi. İsviçre gazeteleri bile ‘Türk bestecinin başarısı’ diye yazdı. Bizim yaptığımız her olumlu iş Türkiye’nin hanesine yazılıyor. Bütün bunlara rağmen, kimseden destek görmedim. ”

  • Celine Dion’u Avrupa’ya tanıtan isim olarak görülüyorsunuz.

” Celine Dion’un çoktan ispat ettiği Allah vergisi yeteneğine tanıtım açısından benim de katkım oldu. Beni kendisine bir İngiliz arkadaşım tavsiye etmişti. Sesine uygun bir beste yapıp Celine Dion’a gönderdim. Uzun bir bekleyişten sonra kabul edildi. ”

” Tamam mektubunu alır almaz hemen Montreal’e uçtum. Akşam bir otelde kaldım ve ertesi gün sabah erkenden stüdyoya gittik, bu arada Nella Martinetti de şarkının sözlerini bitirmişti. Ön provada Celine’e parçayı okuttum. Sonra bildiğiniz gibi Eurovision birinciliği geldi. Bu yarışma Celine Dion’un dünya çapında bir yıldız olmasının ilk basamağını oluşturdu. ”

  • Hâlâ görüşüyor musunuz?

” Celine’le en son altı yıl önce Cenevre’deki bir konserde görüştük. Provada sessizce bir yere oturup izledim. Celine ile birden göz göze geldik. Şarkısını bitirdi. ‘Atilla’ diyerek bir anda salonda, bana doğru yürümeye başladı. Çevresindeki zenci dev korumaları uzaklaştırıp birden boynuma sarıldı. Öyle bir sarılıştı ki, bir türlü bırakmak istemiyordu. Bu kendi tarzında sessiz bir teşekkürdü. ”

Atilla Şereftuğ, Celine Dion’a yaptığı besteyle Eurovision’da birinci oldu.

Atilla Şereftuğ: SMS’ler Eurovision’un ciddiyetini bitirdi

” Eurovision’da 1986 yılında eşim Daniela Simmons ile ”Pas Pour Moi” isimli şarkı ile ikinci olmuştuk. Bunun ardından 1988’de Celine Dion’a yaptığım ”Ne Partez Pas Sans Moi” (Bensiz Gitmeyin) ya da İngilizce adıyla ”Hand In Hand” adlı bestem birinci oldu. Benim katıldığım yıllarda Eurovision gerçekten bir beste yarışmasıydı. Şimdi ülkeler yarışıyor. Herkes kendine yakın ülkeye puan veriyor. SMS sistemi yarışmanın bütün ciddiyetini alıp götürdü. Ayrıca artık orkestra da yok. Playback müziğin üzerine şarkı söyleniyor. Besteden ziyade görsellik ön plana geçti. Sertab’ın birinciliğinde bile SMS etkili oldu. O nedenle son yıllarda alınan dereceler bence çok da önemli değil. Bu hale gelmiş bir yarışma için beste hazırlamayı düşünmüyorum. Çok sevdiğim ülke için bile olsa bunu yapamam. ”  

Röportaj: Selma GÜVEN STROPPEL

 

http://eurovisiondream.com/celine-dionun-eurovision-gecmisi-atilla-sereftug-ve-daha-fazlasi

 

 

 

Yazı: Ece Kuzu

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com