Céline Dion’un Eurovision Geçmişi: Atilla Şereftuğ ve Daha Fazlası

Céline Dion, hepimizin bildiği gibi dünyaca tanınan ünlü bir isim. Tam adı  Céline Marie Claudette Dion olan Kanadalı şarkıcı, özellikle 1990’larda yayımladığı İngilizce ve Fransızca albümlerle dünya genelinde popülerlik kazandı. ”The Power of Love”, ”Because You Loved Me”, ”My Heart Will Go On” gibi şarkıları birer klasiğe dönüştü. 1995’te yayımlanan ”D’eux” albümü, dünya genelinde 10 milyondan fazla kopya satarak tüm zamanların en çok satan Fransızca albümü oldu. Fakat tüm bunlardan önce Dion’un uluslararası bir kariyere sahip olmasındaki dönüm noktası Eurovision 1988’i kazanmasıydı.

Eurovision 1988 ve Céline Dion

33. Eurovision Şarkı Yarışması, 30 Nisan 1988 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de gerçekleştirildi. Yarışmada Céline Dion İsviçre adına ”Ne Partez Pas Sans Moi” adlı şarkıyla yarışıyordu. Şarkının sözleri Nella Martinetti’ye, bestesi ise Türk kökenli besteci Atilla Şereftuğ’a ait.

BİLGİ: Yine bu ikilinin söz yazarlığı ve besteciliğini yaptığı bir şarkı olan ”Pas Pour Moi”, Eurovision 1986 İsviçre temsilcisi Daniela Simmons tarafından seslendirilmiş ve 140 puan toplayarak ikinci olmuştur. Atilla Şereftuğ ile Daniela Simmons 1991’de evlenmiştir. Ayrıca Atilla Şereftuğ, Eurovision tarihinde birincilik kazanan ilk Türk bestecidir. 

Eurovision 1988, özellikle heyecanlı puanlama kısmıyla ESC tarihindeki unutulmaz yıllardan birisi olmuştur. Oylamadaki son ülkeye, Yugoslavya’ya geçilmeden önce Birleşik Krallık 136 puanla birinci, İsviçre ise 131 puanla ikinci sıradaydı. Yugoslavya İsviçre’ye 6 puan verip Birleşik Krallık’a puan vermeyince İsviçre 137 puana ulaştı ve 136 puanda kalan Birleşik Krallık’ın 1 puanla önüne geçerek yarışmayı kazanmış oldu. Bu birincilikle birlikte İsviçre, yarışmanın ilk düzenlendiği yıl olan 1956’daki birinciliğinden sonra ikinci kez Eurovision’u kazanmış oldu.

Yarışmada ilk 5 ise şu şekilde sıralandı:

  1. İsviçre (137 puan)
  2. Birleşik Krallık (136 puan)
  3. Danimarka (92 puan)
  4. Lüksemburg (90 puan)
  5. Norveç (88 puan)
  • Danimarka temsilcisi ”Hot Eyes” grubunun solisti Kirsten yarışma sırasında hamileydi ve yarışmadan üç hafta sonra doğum yaptı.
  • Eurovision 1988 sadece Céline Dion için değil, aynı zamanda Lüksemburg temsilcisi Lara Fabian için de bir dönüm noktası olmuştu. Belçika doğumlu şarkıcı kariyerinde başarılı adımlarla yükselmeye devam etti. Lara Fabian’ın Eurovision şarkısı ”Croire”, o yıl Avrupa’nın en çok satan 45’likleri arasında yer almıştır.

Céline Dion’un birinciliğinin ardından 1989 Eurovision Şarkı Yarışması İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlendi.

Dion ESC 1989 açılışında

 

Yazı: ECE KUZU

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com