BU ŞARKILAR GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL! AZERBAYCAN-RUSYA-MALTA YORUMLARI

2021 şarkı yarışması için muhteşem şarkılar demiştim. Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum. 39 şarkıda kendi içinde çok kaliteli zaten bunu bence sizde farkındasınız. Bu yılki Eurovision şarkı yarışmasına günler kaldı ve biz bu muhteşem şarkılar ile eğlenmeye hazır mıyız? Daha önce sizlere İsviçre ve Fransa hakkında yorum nitelinde bir kaç bir şey demiştim. Bu seferde bahsetmek istediğim üç ülke var. O yüzden fazla uzatmadan direk konuya geçelim.

Efendi Mata Hari: Bu şarkının iki versiyonu var elimizde. Bu yüzden ben bu iki versiyona değinmek istiyorum. Öncelikle ilk versiyonu ile başlayalım. Şarkı hareketli ve eğlenceli evet ama klip de neden Efendi bu kadar durgun bunun cevabını bulmak için kendimi inanın ki çok zorluyorum. Sizde bunu merak ediyorsunuz gibi hissediyorum. Fikrim şudur ki efendinin performansını sahneye saklıyorlar. Efendi’nin sesi çok farklı ve güzel. Diksiyonu Mata Hari için çok güzel ve en uygun şekilde olması gerektiği gibi olduğunu düşünüyorum.

Bu kadar güzel ise yarışmayı alır mı?

Sanmıyorum. Şarkıyı çok seviyorum, aslında fena da olmaz Azerbaycan kazansa da gitsek şöyle rahat rahat, çok isterim. Peki kazanmaması için sebep ne? En büyük sebep bize güzel gelse bile Türk müzik ezgilerin Eurovision’un yüzde kaçını kaplayacak olması. Evet Eurovision gibi bir yarışmada böyle bir şarkı ile, güzel bir sahne yapsan dahi, yüzde kaçını kendine çekebilirsin ki. Eurovision zamanı Azerbaycan sahnesinde evlerimizde coşku ile Mata Hari diye çıldıracağız ama hepsi o kadar olacak. Bir de bu şarkının slow versiyonu var. Doğruyu söylemek gerekiyorsa aslından daha iyidir. Çünkü ikinci versiyonun işte yarışmayı alma o bahsettiğimiz yüzdeyi doldurma ihtimali daha yüksek. Efendi’nin sesinin bu versiyonda daha öne çıkması ayrı bir konu zaten. İsterim ki ikinci versiyon ile yarışmada görsek, üzülerek belirtiyorum ki ilk versiyon ile sadece Azerbaycan ile coşup Mata Hari diye çılgınlar gibi dans edeceğiz hepsi o kadar.

Manizha Russian Woman: Gün batımından beri bekliyoruz bir gemi için, bekliyoruz bir gemi için, Neden beklemeliyim ki? Tamda şarkının içinde geçen bu kısım gibi bir ruh halim var. Yalan yok şarkı bireysel olarak çok güzel çok severim, anlamı falan olsun çok iyi. Çok fazla dinlemeyecek olsam bile arada açıp dinleyeceğim şarkı olacaktır. Yada arabada son ses. Şarkıya diyecek çok fazla bir lafım yok. Sözleri çıkar melodisi kıpır kıpır güzel. Ama neden? Neden Rusya? Son zamanların en başarısı olarak gördüğüm ülke, böyle bir şarkı yollar ki. Her şeyi geçtim, bazı şarkılar ne kadar güzel olsa da Eurovision’a uygun olmuyor, onun o ruhuna ait durmuyor Manizha Russian Woman o ruhu karşılayamıyor maalesef.

Destiny Je Me Casse: Gel gelelim ki benim heyecanlandığım bir şarkıya – ki genel listemde ilk 10 da altlarda ama olsun – heyecanlanıyorum çünkü şarkı o kadar güzel o kadar iyi ki kıpır kıpır Je Me Casse. Her şeyi geçiyorum, bu yıl şarkıların iyi olmasının yanında seslerinde iyi olması pardon? Destiny ses rengi o enerjisi ile bu şarkıyı sahnede çok iyi sunacaktır bizlere. Ritme kendimizi kaptırmaya hazır mıyız peki? Sizleri bilemiyorum ama ben fazlasıyla hazırım. Bu yüzden biraz heyecanlıyım. Şunu söylemeden geçemeyeceğim şarkının ritmik bir yeri bana bir şarkıyı çok fazla anımsatıyor. Merak ediyorum acaba size de o anımsatmayı yapıyor mu? Listeler, Anketler, Bahisler hepsinde üstlerde yer alan Destiny bakalım neler yapacak.

Aslında daha da uzatabilirim bu yorumlarımı, isterim ki kalan ülkeler içinde böyle tek tek sizlere bir şeyler anlatmaya çalışayım sizler ile bu şekilde buluşayım. Maalesef bir anda böyle hepsini yazar isem o zaman bu yorum yazısını kitap olarak bastırmam gerek. O yüzden kısa tutuyorum tek tek tüm şarkıları bir anda yorum yazısı paylaşmak yerine 2 yada 3 şarkı yorum yapıp paylaşmak daha iyi olacaktır. Romanya, Yunanistan, İsveç için yaptığım yorum yazısında görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın…
Eurovision İle kalın.
Enes Savaş Şardağ

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com