BU YIL GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL!

Uzun zamandır Eurovision ile ilgileniyorum. Her yıl kalite çizgisi biraz daha üst sıraya çıkıyor, eh tabii böyle olunca şarkılar muhteşemlik kazanıyor. Tıpkı bu yıl olduğu gibi. 39 şarkı aslında özüne bakacak olursan zevkler bir köşede dursun, şarkıların özüne bakacaksak eğer 39 şarkıda kendi içinde çok kaliteli. İsviçre’sinden Ukrayna’sına kadar hepsi özde çok kaliteli. Tek tek hepsini dinleyip zevk almamak mümkün değil zaten.

Tabi ki bu bir yarışma ve bu kadar kaliteli şarkıları belli bir sıraya koymak gerekiyor. Tam da burada bizim ya da sizin zevkleriniz ve değerlendirmeleriniz işin içine giriyor. İyi yada kötü bir sıralama yada liste her neyse ne o belli oluyor.

Bireysel olarak bazı şarkılara değinmek isterim.

Gjon’s Tears Tout L’Univers: Şarkı bana göre bu listedeki en muhteşem şarkılardan bir tanesi – aslında 2 tane var – tabi bireysel olarak hepsi iyi ama genelde yorumlayacak olursam bu şarkının ön planda olmaması saçmalık olabilir. Tavsiyem gözleriniz kapalı bir şekilde dinlemeniz. Hadi bir söz verin ve sessiz sakin bir yere geçip gözlerinizi kapatın. Bırakın şarkı sizi alıp götürsün. İnanın şarkı bittiği zaman bittiği için kötü hissedeceksiniz. Yine de şarkı sizi o kadar hafifletecek ki, dikkat kuş kadar hafif olabilirsiniz. Bu sene bu şarkıdan oldukça umutluyum. İyi bir sonuç alacağını düşünüyorum.

Barbara Pravi Voilà: Bir şarkının muhteşem olması için kıpır kıpır olması gerekmiyor. bakınız Salvador şarkı aldı gitti yarışmadan sonra – ben her ne kadar sevmesem de – kötü bir şarkı mı asla o bile çok iyi diyebilirim. Barbara Pravi Voilà geli dönecek olursam ne diyor Barbara C’est peu de choses mais moi tout ce que j’ai, je le dépose là – Çok fazla değil, fakat tüm sahip olduğum bu, hepsini buraya koyuyorum – ve katılıyorum kendisine her şeyi ortaya koyuyor gerek hem şarkı hem ses o kadar uyumlu ki peki senin sevmemek için sebebin ne. Bence listelerde olması gereken bir şarkı kendim adına böyle bir şarkı için teşekkür ederim.

Aslında daha da uzatabilirim bu yorumlarımı, isterim ki 39 ülke içinde böyle tek tek sizlere bir şeyler anlatmaya çalışayım sizler ile bu şekilde buluşayım. Maalesef bir anda böyle hepsini yazar isem o zaman bu yorum yazısını kitap olarak bastırmam gerek. O yüzden kısa tutuyorum tek tek tüm şarkıları bir anda yorum yazısı paylaşmak yerine 2 yada 3 şarkı yorum yapıp paylaşmak daha iyi olacaktır. Malta, Azerbaycan, Rusya için yaptığım yorum yazısında görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın…
Eurovision İle kalın.
Enes Savaş Şardağ

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com