EUROVİSİON’DA BİLMEDİKLERİNİZ

Bu yazımızda Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili daha önce duymamış olabileceğiniz bilgilere yer veriyoruz.

Eurovision 1983 Ulusal finaline Barış Manço Kazma isimli şarkısını göndermiştir fakat şarkı ilk 16 ya dahi girememiştir. TRT yarışmaya Barış Manço yerine Çetin Alp’I göndermiştir. ‘Opera’ isimli şarkısıyla yarışan Çetin Alp, sıfır puan ile yarışmayı sonuncu tamamlamıştır.

 
1986 Yılı, Türkiye için önemli bir yıldı. Klips ve Onlar ‘Halley’ isimli şarkılarıyla 9. Sırayı alarak o zamana kadar elde ettiğimiz en iyi dereceyi aldılar. Sevingül Bahadır, Gür Akad, Emre Tukur, Derya Bozkurt ve Seden Kutlubay grubun üyeleridir. Bu grup üyeleri ulusal finali kazanıp Eurovision 1986 yılındaki yarışmaya katılmaya hak kazanmışlardır. Ancak Seden Kutlubay yarışmaya katılmayacağını belirtmiştir. Neden katılmadığı kesin olarak bilinmese de yarışmanın üniversite sınavlarının final haftası ile çakıştığı veya erkek arkadaşının yarışmaya katılmasını istememesi gösterilen bazı sebepler arasındadır. Yarışmaya Seden Kutlubay yerine Candan Erçetin katılmıştır.


Şebnem Paker Türkiyeyi 1996 yılındaki yarışmada temsil etmiş ve Beşinci ‘Mevsim Şarkısı’ ile 12. Olmuştur. Ardından 1997 yılında tekrar yarışmaya katılan Şembem Paker, ‘Dinle’ isimli şarkısıyla 3. Olmuş ve Türkiye adına o zamana kadar alınan en iyi dereceyi elde etmiştir. 1998 yılında tekrar yarışmaya katılmak isteyen Şebnem Paker ‘Çal’ isimli şarkıyı seslendirmiştir. Fakat Şebnem Paker yarışmaya katılamamıştır. Şebnem Paker yerine yarışmaya katılan Tüzmen ‘Unutamazsın’ şarkısıyla yarışmayı 14. Olarak tamamlamıştır.

YAZAN : CEM ÖZDEMİR // EDİTOR

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com