Eurovision’da Bulgaristan

Dobır vecher evropa! tova e Sofia prizovavane-Good evening Europe!This is Sofia calling!!!

(İyi akşamlar Avrupa! Sofya arıyor!)

Türkiye ile birlikte yarışmaya geri dönmesini umduğum ikinci ülke Bulgaristan için bu yazım! 

Bulgaristan’ın 2019 yılında ekonomik gerekçelerle yarışmadan çekildiğini açıklaması tüm Eurovision fanları gibi bendenizi de ziyadesiyle üzmüştü!

İçinde bulunulan ekonomik kriz o derece büyüktü ki EBU üyesi BNT, değil Eurovision’a katılmak çalışanlarının maaşlarını bile ödeyecek durunda değildi! Aslında BNT Eurovision Şarkı Yarışması sürecinin başladığı Eylül 2018’de yarışmada olacağını açıklamış ve akreditasyon işlemlerini tamamlamıştı. Akabinde yaşananlar ise oldukça trajikti! Yayıncı kanal BNT’nin 50 milyon Leva borcu olduğunu kamuoyuna açıklaması (yaklaşık 25 milyon Euroluk bir borçtan bahsediyoruz)  ülkenin geçen yıl yarışmadan uzak kalmasına neden oldu.

2005 yılında EBU’ya üye olan ve ilk kez Ukrayna/Kiev’de Eurovision sahnesine çıkan Bulgaristan, Eurovision sahnesinde görüldüğü bu ilk yılda en kötü derecesini alarak 49 puanla 19.  Oldu. (Kaffe-Lorraine). Aslına bakılırsa buna çok da kötü bir sonuç denilemeyecektir çünkü akabindeki yıl yani 2006’da zatıalimin pek sevdiği ‘Let me cry’ gibi bir parça ile finali görememiş,  2007 yılında Elitsa ve Stoyan tarafından Bulgarca seslendirilen ancak İngilizce adı olan ‘Water’ isimli şarkıyla 157 puanla finalde beşinci olmuştular!

Yarışmaya katıldıkları 2008-2013 yıllarında final göremeyen Bulgaristan, 2013-2015 yılları arasında puanlama sistemi ve ekonomik saiklerle yarışmaya katılmmıştı! 

Aldıkları tek başarılı sonucun üzerinden dokuz yıl geçtikten sonra 2016 yılıda Poli GENOVA, ‘If Love is a crime’ isimli yarı Bulgarca yarı İngilizce şarkısı ile  Bulgaristan’ın 307 puanla yarışmayı dördüncü bitirmesini sağladı (Aslına bakılırsa bu Poli’nin ilk denemesi değildi. Şarkıcı 2011 yılında da ‘Na inat’ isimli parçası ile ülkesini temsil etmiş ancak finali görememişti) ki bu başarı anılana hem kendi ülkesinde hem de Eurovision camiasında hatrısayılır bir seyirci/fan kitlesi kazandırdı. 

Bundan tam bir yıl sonra 2017 yılında, Kristian Kostov’un seslendirdiği ‘Beautiful Mess’  isimli şarkı 615 puan almasına ve Eurovision tarihinde yarı finalden finale çıkan parçalar arasında en yüksek oyu alan şarkı olmasına rağmen (403 puan) yarışmayı Portekiz’in dramatik (bence biraz da travmatik)  parçasının kazanmasına engel olamadı..

Ertesi yıl ise BNT, Bulgaristan’ı  Amerikalı ve Bulgar sanatçılardan oluşturulan Equinox grubuyla temsil etmeyi seçse de  “Bones”  isimli şarkıları yarışma öncesi favorlier arasında görülmekle birlikte yarışmayı ancak 14. sırada tamamlayabildi.

Yaşanan ekonomik sıkıntı gerekçeleriyle Junior Eurovision Şarkı Yarışmasından da çekildiğini açıklayan Bulgaristan yayıncı kuruluşu BNT, Rotterdam’da 2020 yılında gerçekleştirilecek olan yarışmaya katılıp/katılmayacağını ise henüz açıklamadı! Bulgaristan ve BNT’nin yarışmaya katılıp katılmayacakları Eylül 2019 sonunda netleşecek gibi gözüküyor !

Balkanların bu güzel ülkesini Türkiye ile birlikte yeniden  Eurovision sahnesinde görmek ve başlıktaki anonsu komşularımızdan yeniden duymak en büyük dileklerimizden..

Peki siz BNT ve Bulgaristan’ın Eurovision’a dönmesini umuyor musunuz? 

Yorumlarınızı eklemeyi ve sitemizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Kulaklarınızdan Eurovision şarkılarının eksik olmadığı günler dileğiyle…

Yaman : EurovisionDream / Infe Turkey Editörü

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com