TRT GÖRÜŞMELERE BAŞLADI!

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dönen şu zımbırtı da neyin nesi? Fark etmeksizin Instagram, Twitter, Facebook hatta öyle ki WhatsApp dahil olmak üzere her yerde karşıma çıkıyor.

Evet şimdi öncelikle bildiğim bir şey yok. O yüzden bu biraz yorum dayalı bir yazı, bu konu hakkındaki fikirlerimi size sunacağım bir yazı metni olacaktır. Ne çok fazla uzun tutacağım, ne de çok fazla kısa. Umarım sizleri sıkmam.

Öncelikle görüşmeler başladı dendiği andan itibaren hemen Türkiye Eurovision’a geri denecek mi soruları sorulmaya başlandı. Evet tabiiki bu soru benimde kafamda dönmüyor değil. Lakin benim fikrim şu yönde ki Türkiye Eurovision Şarkı Yarışması’na kesinlikle geri dönmeye hazırlanıyor. Düzeltiyorum TRT dönmeye hazırlanıyor.

Peki ne zaman döneriz?

Şimdi yarışmaya dönmeden önce yarışmayı belli bir yıl yayınlama zorunluluğun var. Yanlış bilmiyor isem 2 yıl olması gerek. 21+2 dersek 24 yılında yani 2024 yılında dönebiliriz gibi. Daha önceden EurovisionDream ekibinde yaptığım canlı yayınlarda  katılacağız diye bir kaç defa söylemiştim zaten. Bu bağlamda en kötü ihtimal ile dediğim gerçekleşecek ve 2024 yılında biz yarışmada boy göstermiş olacağız.

En kötü ihtimal. Peki ya en iyi ihtimal nedir?

Ebu ve ev sahibi bir esneklik yapar ve Türkiye için bu iki yıllık yayın sürecini es kaza görmezden gelirseler 2022 yılında yarışmada yani İtalya bizde olabiliriz.

Peki bu kesin mi? Yani net olarak dönüyor muyuz?

Elbette bunu bilmiyorum, net yada değil. Sadece şuan ki anlık durumu değerlendiriyorum. TRT belki nabız yokluyor bile olabilir. Yani sonuç olarak TRT temsilcileri karşı taraf ile hangi konuları konuşuyor neler talep ediyor bunu bilemiyorum. O yüzden işin tamamen olumlu tarafından baktığımda bu şekilde yorum yapabiliyorum sadece. Bu işin olumsuz tarafını düşünmek dahi bir Eurovision tutkunu olan biri olarak düşünmek pek fazla istemem. Yine de TRT Eurovision şarkı yarışmasında garantiye oynamadan bir adım atmaz. Yani sonuç olarak bizim istediğimiz taleplerimiz belli. Bunlar karşılandı mı peki? Pek değil ama görüşmelerde TRT’nin Eurovision ile ilgili ”iyileştirmeleriniz neler olacak?” gibi bir soru sorduğuna eminim yada buna benzer. Sonuç olarak Eurovision için yeni bir dönem başlamak üzere daha doğrusu başladı. TRT’nin burada karşı taraftan alacağı cevaplar ne kadar ikna edici olacaktır. Yada az öncede dediğim gibi gerçekten nabız yoklaması da olabilir. O yüzden fazla kaptırmamak gerek. Makul bir şekilde beklemek sanırım en doğrusu.

Peki katıldık diyelim kim temsil etmeli? Olası senaryolar neler?

Şimdi temsilci için şu dakika bir anket başlatsak inanın çok fazla isim elde etmiş oluruz. Ülkemizde maşallah çeşit bol. Herkesin görmek istediği sanatçılar farklı farklı. Lakin en çok gündemde olanları değerlendirmek isterim.

1: Edis katılabilir mi?

Neden olmasın. Bence Edis uzun zaman sonra geri dönüş için en iyi adaylardan biri. Yani onun sesi ve güçlü enerjisi sahnede doğru kullanıldığı zaman oldukça büyük etki yaratabilir. Edis için şeytan tüyü olduğuna inanıyorum. Bu sayede çok geniş kitleyi kendisine çekebilir. Edis bence en makul düşünülebilir biri. Avrupa da oldukça etkili olacaktır. Bizi parlatabilir.

2: Aynur Aydın katılabilir mi?

Ben şahsi olarak tercih etmezdim. Çünkü uzun zaman sonra Aynur Aydın ile geri dönüş yapmak oldukça riskli bir hareket olabilir. Kendisinin şarkılarını sevsem de şöyle bir bakınca sevdiğim şarkıları eski şarkıları olduğunu görüyorum. Bu da benim kafamda Aynur Aydın’ın eski dönemi gibi yükselişte olmadığını düşünmeme sebep oluyor. Belki Eurovision için çok iyi bir şarkı yapabilir ama geri dönüşte ilk tercih edilecek aday olmadığını düşünüyorum.

3: Fatma Turgut katılabilir mi?

Aslında benim en büyük desteğim Fatma Turgut. Yani nedeni söyleyecek olursam. Öncelikle diğer adayların da sesi elbette güzel lakin Fatma Turgut bir tık daha ön planda kalıyor benim için. Eğer şayet 2022 yılında katılım sağlar isek, 2022 yılı rock ağırlıklı bir yıl olacaktır. Bu bağlamda hem rock hem de pop müziğe hakim, daha doğrusu alternatif bir müzik ile katılmak daha makul ve akla yakın kalıyor açıkçası. Bu yüzden bana sorsalardı kesinlikle ilk teklifi Fatma Turgut’a yapar hatta kabul etmesi için elimden gelen her şeyi de yapardım.

Peki katıldık diyelim uzun zaman sonra Türkiye kaçıncı olur?

Yani temsilci kim şarkı ne sahne nasıl olabilir yada nasıl olacak bunları görmeden bilmeden Türkiye şu sırada kalır demek pek doğru olmasa da, ülkemizim puan alma durumuna bakarak, yukarıdaki 3 isimden birinin temsil ettiğini de düşünürsek kesinlikle ilk 5 içerisinde olur. Hem geri dönüş puanı hem de yukarıdaki 3 ismin başarısı hatta öyle ki 2 incilik bile olabilir. Zorlar isek birinci bile olabiliriz ki bunun için aşırı zorlamak gerek. Ama ben en iyi 2 inci oluruz diye düşünüyorum. Sonuç olarak İtalya geri döndüğü yıl 2 inci olmamış mıydı? Ev sahibi İtalya ve biz geri dönüyoruz. Hiç bir şey tesadüf değildir demi ama.

Çok fazla uzatmak ve sizleri sıkmak istemiyorum. Bu konu hakkında çok şey konuşabilirim hatta çok şeyde yazabilirim, yazar isem küçük bir roman olur. O yüzden böyle üstün görü değerlendirme ve görüşlerimi yapıp burada bitirmek istiyorum.

Sonuç olarak burada bardağın genel olarak dolu tarafını ele aldım, yada almaya çalıştım. Bunun bir de boş tarafı var. Tekrar etmek istemiyorum lakin bu TRT’nin nabız yoklaması olabilir. Görüşmelerde TRT aldığı cevaplardan ne kadar tatmin olacak. Yeni Eurovision döneminde Türkiye işin içinde yer alacak mı bence makul bir şekilde abartmadan beklemek gerekiyor. Benim inancım şudur ki en iyi senaryo 2022 en kötü senaryo 2024 Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi göreceğiz. Şimdilik benden bu kadar.

Bu konu hakkında sizlerin de düşüncelerini bilmek isterim. Yorum olarak bunları belirtmeniz beni çok memnun edecektir. Şimdilik hoşça kalın Eurovision ile kalın.

Enes Savaş Şardağ/EurovisionDream

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com