Zeljko Joksimovic; dünden bugüne Eurovision macerası!

Zeljko Joksimovic; Balkan yarımadasının hit şarkı sözü yazarı / bestecisinin dünden bugüne Eurovision macerası!


Eurovision Şarkı yarışmasını iki kez ilk üç içerisinde bitirmek gibi bir başarıya imza atan ancak yarışmayı hiç kazanamayan Sırbistan’lı Zeljko Joksimoviç bu yazımızın konusu!


Zeljko, 2018 yılında verdiği bir röportajında (https://avaz.ba/showbiz/jet-set/409574/zeljko-joksimovic-tvrdi-da-je-eurosong-namjesten) üçüncü kez yarışmaya geri dönmek ve zafer kazanmak gibi bir planı olmadığını söylese de her eurovision fanı gibi bendenizde kendisinin yeniden yarışmaya dönmesinden yana umutlu!!

Yarışmayı 2004’te İstanbul’da 2., 2012’de Azerbaycan’da 3. Sırada bitiren sanatçı verdiği röportajda ‘Eurosong’a bir sanatçı olarak bir daha asla katılmam’ dese de, kapıyı yarışmada bir başka Balkan ülkesinin balladının sözlerini kaleme almaktan kaçınmayacağını belirterek açık bırakıyor.


Geçmişte yarışmaya katılan çok sayıda şarkının sözünü yazan Zeljko, son olarak 2015’te Karadağ temsilcisi Knez için “Adio” şarkısının bestesini yapmıştı.


Zeljko röportajında ayrıca ; Eurovision’u dünyanın en iyi ve en büyük müzik programı olarak nitelendirmekten de kendini alıkoymamış! Bu da biz onu sevenlere yeni bir umut kapısı demek!


Zeljko Joksimovic balkan tınıları ile dolu yeni şarkıları ile kendi ülkesi ve komşu devletlerin listelerini sallarken, son olarak Mustafa Sandal’ın eski eşi olarak tanıdığımız aynı zamanda da 2 kez (Bosna Hersek 2002- Sırbistan 2010)eurovision ülke finallerine katılan Emina Jahovic ile gerçekleştirdiği ‘Dva Aviona’ isimli düet ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Emina feat. Zeljko Joksimovic – Dva Aviona


Zeljko ilk olarak 2004 yılında Eurovision ülke finalini geçerek o dönemki adı Sırbistan ve Karadağ olan ülkesi için “Lane Moje” isimli şarkısı ile yarışmada ikinci olmuştu.


Bu başarının yaklaşık 8 sene sonrasında bu sefer tek başına yarışan Sırbistan için “Nije ljubav stvar” şarkısı ile yarışmaya geri döndü ve Bu şarkı anılana 3. lük başarısını getirdi.


Bu İki başarısı arasında, 2006 yılında Bosna Hersek’ten Hari Mata Hari için Lejla , 2008’de Sırbistan’dan Jelena Tomašević için Oro isimli şarkıların beste ve sözlerine imza atan Zeljko, yarışmaya en son 2015 yılında Knez için bestelediği Adio ile geri döndü .

Bu şarkı tarihe , Karadağ’ın Eurovisiondaki şimdiye kadarki en iyi sonucu olarak geçti ve Karadağ yarışmayı 13. Olarak tamamladı!

Eurovision’dan uzak olduğu dönemde Zeljko ülkesinde çok sayıda single çıkardı ve çıkartmaya da devam ediyor..


Ayrıca bölgesel X Faktör yarışması X Factor Adria’da jüri olarak görev yapan Zeljko Joksimovic 2013 yılında, Eurovision 2008’de Sırbistan’da düzenlenen yarışmayı beraber sunduğu Jovana Jankoviç ile evlendi!


Yakın gelecekte her ne kadar yarışmaya geri dönmeyeceğini dile getirse de Zeljko’nun Balkanların mistik havası ile harmanlanmış yeni şarkılarını eurovision sahnesinde yeniden dinleyebilmeyi umut ediyoruz!


Peki siz Zeljko’nun Eurovision parçaları hakkında neler düşünüyorsunuz , yorumlarınızı paylaşırsanız memnun kalırız?

Yaman Y. : EurovisionDream // Infe Turkey Editörü

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com