Eurovision’da Athena Şarkıları

Eurovision 2004 Şarkı Yarışması Türkiye açısından muazzam bir seneydi. Yarışma Türkiye’de düzenlenerek hem ülke açısından iyi bir reklam platformu hem de Türkiye’nin yarışmadaki prestijini devam ettirmesi açısından önemli bir dönemeçti. Birçok ülke yarışmayı kazandıktan sonra ev sahipliği yaptığı senelerde başarısız derecelere sahip olmuştu. Bu durum Türkiye için de geçerli olabilirdi. Fakat Athena yüzümüzü güldüren, keyifli bir parça olan ‘For Real’ ile yarışmada 4. Oldu ve aldı 195 puan ile de Eurovision tarihimizde aldığımız en yüksek puana ulaşmış oldu.

TRT 2004 yılında da ulusal final yerine bir şarkıcı/gruba teklif götürmüştü. Athena’ya götürülen teklif kabul edilmişti. Pekala kaçımız Athena sadece tek bir şarkı mı göndermişti? Cevap Hayır. Çoğumuz bilmesek de aslında o dönem Athena yarışma için üç şarkı göndermişti. Halk bu şarkılar arasından For Real’i seçti ve geri kalan şarkılar tarihin sayfalarına gömülü kaldı diyebiliriz. Bu şarkılardan ‘I love Mud on My Face’, %10, ‘Easy Man’ ise oyların %11 ini alarak elendiler. For real oyların %79 unu alarak Athena tarafından seslendirilmeye hak kazandı. Athena şarkının seçilmesinden sonra bir röportajında, şarkıların hepsini severek seslendiridklerini ve hangisinin seçildiğinin önemsiz olduğunu vurgulayarak şarkılarının hepsinden çok memnun olduğunu göstermiş oldu.

Fakat günümüzde de popülerliğini koruyan Athena grubunun bu şarkıları ya yeteri kadar bilinmiyorlar ya da beğenilmedikleri için dinlenmiyorlar. Örneğin Easy Man şarkısı Youtube’de 33 bin, I love Mud on My Face şarkısı ise sadece 12 bin defa dinlenmiş. Sizler için bu şarkıları gün yüzüne çıkarmak istedik. Şarkıları aşağıdan dinleyebilirsiniz. Keyifli anlar dileriz 🙂

I Love Mud on My Face

Easy Man

 

HABER : CEM ÖZDEMİR / EDİTÖR

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com